O psaní

Jak na pěknou fantasy mapu ve Photoshopu

23. července 2011 v 11:00 | Annie-chan
Tento článek je přednastavený, touhle dobou budu už někde daleko pryč na dovolené... ale článek tu je, ne?

Takže. Obdivujete mapy, které vždy nalézáte ve fantasy knížkách, a když se pokusíte udělat svojí vlastní, ani zdaleka se té nádherné v knížce nepodobá? No, tohle by vám mohlo pomoci, stačí mít nainstalovaný Photoshop. Takže čtete dál, pokud se vám tedy chce :D.

Vyváženost postav - dotazník

7. května 2011 v 11:35 | Annie-chan
Ták. Další překlad. Tentokrát memka z deviantArtu, která je dílem Fyuvix. Já jsem to pouze přeložila. A bylo to sakra těžký, pro některé výrazy prostě v češtině není doslovný překlad... a něco tam zase naopak bylo napsané složitě, a v češtině se to dalo vyjádřit jedním slovem.
Jak to vyplnit? No, v Photofiltru nebo jemu podobných programech, nebo si to jednoduše vytiskněte. Od Fyuvix vyšla i Excelová verze, tu jsem si ale dovolila nepřeložit.
Jinak se omlouvám, že se tu pořád nic neděje. Avatar nevychází, psaní nejde. Mám období temna, lenosti, práce, nazvěte si to jak chcete. Základka má u nás 80. výročí a všichni z toho dělají kdovíjakou vědu, takže se na tu akci musím naučit dva divadelní texty (ach ano, jsem hérečka, tedy spíše vypravěčka). A samozřejmě i přechod na gympl, mno (už se fakt těším...).
P.S.: Asi jsem se zbláznila, ale zamilovala jsem se do River Flows in You z Twilight. Miluju piáno, a i když na něj nehraju, všechny tyhle písničky mě děsně dojímají... a jinak, budu mít Mass Effect. Jak na to pán počítač s výbornou grafickou kartou zareaguje, to už nevím.

EDIT 22:47 - Kéž by někdo taky koukal na Fringe. Po té, co jsem shlédla dnešní (respektive včerejší, tam v Americe) díl, asi neusnu... mindblowing! Potřebuju to s někým prodiskutovat a nemám s kým... a další díl až v září, argh!

Jak vytvořit vlastní svět

20. dubna 2011 v 18:25 | Annie-chan
Tak... zase mám jakési období čumění do blba a nic-nepsaní, takže sem dám aspoň tohle. Je to mnou přeložený článek, odtud. Enjoy.
P.S. Zrovna poslouchám novinku od Hollywood Undead - Hear Me Now. A nemůžu se toho nabažit n_n. Také doporučení :D.
P.S.S. Selhalo formátování, takže mažu tu "čáru" oddělující celý článek. Už mě blog.cz pomalu začíná... argh.

1. Vytvořte váš svět tak, aby souvisel se zápletkou.
Fantasy s magickými stvořeními? Sci-fi z budoucnosti plné mimozemšťanů? Možné je všechno! Prostě začněte na svém vysněném tématu a budujte dál.

2. Stanovte pro váš svět pravidla a zákonitosti.
Pokud máte fantasy svět plný skřetů, nemůžete nechat mimozemšťany přepadnout vaší hlavní postavu! Musíte ustanovit jistá pravidla, jako ten může to a nemůže zas tohle, tohle je tabu a tohle ne. Nějaká spojitost je tedy nutná. Samozřejmě jsou zapotřebí i fyzikální zákony, ne jenom práva a zákazy.

3. Vymyslete pro váš svět rasy.
Jací tvorové budou ve vašem světě žít? Kde budou obvykle přebývat? Jaké budou jejich zvyky a tradice? Jak budou vypadat? Pečlivě se zamyslete nad každou touto otázkou, protože to bude zdroj některých vašich zákonitostí.

4. Vytvořte společnost.
Jak spolu budou vaše rasy vycházet? Budou spolupracovat, nebo dokonce mít společného vládce? Jakým jazykem budou mluvit? Jaký budou používat kalendář? Budou hluboce věřící, nebo třeba vysoce agresivní (války pro ně budou denní chleba)? Co vztahy a rodinné struktury?
Můžete použít něco tradičního z našeho světa, nebo přijít s něčím úplně novým!

5. Vymyslete, jak váš svět bude vypadat.
I když vám bude váš svět poměrně dobře šlapat, nemůže přece jednu jeho polovinu pokrývat poušť a zbytek ledové pláně. Zvlášť některá místa (například hlavní města, domov hlavní postavy) byste měli hodně promyslet.

6. Ve vašem světě mohou existovat určité prvky, které budou v příběhu důležité.
Popřemýšlejte o tom, jestli se tyto prvky k typu vašeho světa vůbec hodí, aby to dávalo smysl.
Ve sci-fi mohou být lidé vyvrhelové a psanci, ve fantasy smí například magii praktikovat pouze muži (pokud tomu tak bude, co stálo za tímto zákonem?).

7. Zeptejte se sami sebe na tyhle otázky:

• Kdybyste spatřili >vložte rasu< v jeho/jejím přirozeném prostředí, co byste viděli?
• Jak si ve vašem světě žije dočista normální člověk?
• Kdyby na váš svět přicestoval někdo z odlišného světa, co by ho zaujalo jako první?
• Co ve vašem světě ví i malé děcko?

8. Všechno to spojte.
Váš svět by měl být jako puzzle - poté, co je dán dohromady, měl by tvořit nádherný obraz. Odtud se ještě zamyslete nad tím, co popřípadě změnit nebo poupravit, aby to všechno co nejlépe sedělo do vašeho příběhu.

Tipy

• Nechte váš svět, ať se dál vyvíjí sám. Jeho obyvatelé věří, že žijí na existující půdě, proto každou chvíli nezacházejte do podrobností, jak je tohle takové a tohle zase makové.
• Pamatovat si všechny reálie vašeho světa by mohlo být těžké. Zapisujte si tedy své myšlenky a nápady na papír, nebo si třeba nakreslete mapu.
• Napište si pár krátkých příběhů o postavách, které ve vašem příběhu nikdy nebudou ani zmíněny, jen pro pocit, že žijí v tomhle světě.
• Měli byste popřemýšlet i nad tím, jak to ve vašem světě chodí - kdo je bohatý a kdo zas chudý, kdo tomu všemu vládne, která místa stojí za to navštívit atd.

Varování

• Rovnováha. Ve vašem světě by měla vládnout určitá soudržnost. Například byste neměli mít elfího bojovníka, který neumí čarovat, ale přesto najednou začne po nepřátelích střílet blesky.
• Postavy by měli do vašeho světa zapadat, ne naopak. Měli by splňovat určité podmínky, a když ne, váš příběh by se na tom mohl snadno zhroutit.
• Nepište o vašich vysněných světech. Každý někdy chceme utéct do svého vlastního dokonalého království, ale uznejte, že číst příběh plný Mary Sue by mohlo být trošku… nudné.


Test: Je tvoje postava Mary Sue?

9. června 2010 v 17:35 | Annie-chan
Setkala jsem se s mnoha komentáři, které se vyjadřovaly k Mary Sue, tak mě napadlo, že byste možná i chtěli zjistit, jestli taková vaše postava v podstatě je :)
Takže tady je jeden takový test, který jsem vyrobila.
Mimochodem, zkoušela jsem tenhle test na mé postavě Hannah z Havrana a vyšlo mi, že hraničí s Mary Sue. Heh :D
A už zmiňovaná Angelka z mé první FF dopadla jako Mary Sue, ale na 25 bodech, což znamená, že je to vážně katastrofa, jak jsem čekala.
(jeden kvalitní test v AJ najdete tady: link)
 
 

Reklama
PageRank ukazatel