O psaní

Používat ve psaní kurzívu nebo ne?

15. září 2015 v 19:44 | AD
Včera jsem narazila na takový, řekněme, poměrně zajímavý článek. Nazýval se "5 běžných chyb ve vašem psaní, kvůli kterým vypadáte jako amatéři". To myslím dost dobře vysvětluje, o čem pojednává (pokud si ho chcete přečíst, dejte si pozor na zákeřnou Angličtinu).

Proč ale já píšu tento článek? I tady si to můžete vyvodit z jeho názvu. Jednou z šesti point toho anglického článku bylo něco, co já dělám neustále a ráda - používání kurzívy k tomu, abych zdůraznila význam nějakého slova.

Víte, co myslím. Taková kurzíva dokáže, co se tohodle týče, dělat divy, slovní důraz celkově je velká legrace. Máte kupříkladu větu: "Ty jsi ho zabil?"
Pokud byste napsali "Ty jsi ho zabil", postava je očividně šokovaná z toho, že zrovna adresát nějakého toho neznámého chudáka zamordoval.
Pokud byste napsali "Ty jsi ho zabil," najednou se zase postava diví, že se adresát dopustil takového ohavného zločinu.


Ano, ráda používám kurzívu, abych zdůraznila význam nějakého slova! Jsem vinna z tohoto zločinu. Otázkou ale je, proč je to vůbec zločin? Opravdu vypadám jako amatér, když to dělám? Já mám ráda svojí kurzívu. Píšu ráda, abych zdůraznila to, jak moc ji mám ráda.

Samozřejmě, spoustu pisálků používá kurzívu i k jiným věcem než zdůrazňování významu. Někdo jí používá pro myšlenky svých postav, někdo pro citoslovce, a tak dále, a tak dále. Ano, jsem vinná i z těchto zločinů! Zatracená kurzíva.

Teď si teda nejsem jistá, co s tou svojí krásnou, zvýrazňující typografií dělat. Podle toho anglického článku je takovéto zdůrazňování úplně zbytečné, protože čtenář pozná, co se básník snaží říci (v tomto případě tedy spíše autor, ta metafora se moc nehodí).

Co si myslíte vy? Kurzíva ano, nebo kurzíva ne?

Rozsáhlý dotazník pro vaše postavy

7. dubna 2015 v 14:22 | AD

Tak po dlouhé době zase přispívám něco do této rubriky. Jelikož vím, jak moc si dotazníky pro své postavy lidé užívají (včetně mě), napadlo mě znovu jeden přeložit. Tak jsem se do toho dala, nakonec se ale stalo to, že jsem ho poněkud a částečně předělala. Taky vás někdy štve, jak se v těchhle dotaznících otázky více méně opakují, a některé vás ani nebaví vyplňovat?
Nějaké otázky jsem vymazala, nějaké přidala, nakonec z toho vzniklo toto. Když píšu, že se jedná o dotazník rozsáhlý, tak to myslím smrtelně vážně.


Tak vzhůru do toho! Prozkoumejte svoje postavy skrz naskrz!

25 netypických otázek pro vývoj postavy

4. ledna 2015 v 12:19 | AD

Myslím, že poměrně dost lidí si stále z mého blogu bere ty dotazníky typu "100 otázek", tak mě napadlo, proč v tom nepokračovat? Přeci jenom, mě samotnou takovéto dotazníčky baví, obzvlášť když se jedná ne o něco zrovna typického. Takže tady je jeden s otázkami, které vás možná doteď nenapadli.
 1. Stala se tvé postavě nějaká věc, která je donutila změnit názor o smrti či o umírání?
 2. Věří tvá postava, že na všem je něco dobrého, že v každé temnotě je světlo? Pokud ne, proč?
 3. Jak tvoje postava emocionálně reaguje na věci, které se jí dějí?
 4. Co by si tvá postava přála, kdyby viděla padající hvězdu?
 5. Popiš, jak by tvá postava strávila deštivý den.
 6. Má radši bouři nebo nebe bez oblak?
 7. Co se jim v přírodě zdá uklidňující? Co je naopak rozrušuje?
 8. Vypiš tři lidi či více, kterým by tvá postava zavolala při pohotovosti.
 9. Jak tvá postava reaguje na rozkazy?
 10. Popiš myšlenku či sen, kvůli kterým by se tvá postava mohla psychicky zhroutit.
 11. Je tu nějaký důvod, proč by si tvá postava ublížila?
 12. Popiš nějaký fyzický čin tvé postavy, který by ukázal její absolutní důvěru.
 13. Popiš, jak by tvá postava slovy někomu vyjádřila svou absolutní důvěru.
 14. Popiš, jak tvá postava projevuje nepřátelství či antipatii.
 15. Co tvou postavu donutí o sobě pochybovat?
 16. Co tvá postava dělá v nocích, kdy nemůže usnout?
 17. Je tu něco, co se týká jejich zdraví či fyzické kondice a znervózňuje je to? Něco, co na sobě nemají rádi?
 18. Vyjmenuj aspoň dvě postavy, které by tvé postavě věřily se svým životem.
 19. Popiš, jak by se nějaká jiná postava musela chovat, aby se do ní tvá postava zamilovala.
 20. Popiš, jak tvou postavu znervóznit či znepokojit.
 21. Jsou náchylní k násilným výbuchům či myšlenkám?
 22. Čím se odreagují?
 23. Spoléhají spíše na slova nebo na činy?
 24. Je tu něco, co tvou postavu donutí cítit pocit nostalgie? Pokud ano, popiš vzpomínku, ke které se v tom případě vrací.
 25. Mají nějaké vnitřní démony, kterých se nedokážou zbavit? Jaké?

Rozbor science fiction

26. září 2014 v 21:18 | AD
Tak jsem se po dlouhé době rozhodla přidat do téhle rubriky něco konstruktivního. V tomhle článku se pokusím (poněkud amatérsky) rozebrat žánr science fiction. Tak vzhůru do toho.


Čtenáři a fantasy

30. července 2014 v 16:03 | AD
Na jedné stránce na tumblru, přesněji řečeno na writingcafe, proběhl zajímavý průzkum. Respondenti měli odpovědět, co si myslí o žánru fantasy a sci-fi, co by v těcto žánrech rádi viděli častěji či naopak méně, či jaké podžánry nejraději čtou. Rozhodla jsem se, že výsledky tohoto průzkumu zveřejním i tady, protože se rozhodně jedná o něco zajímavého a fantasy je jedním z nejoblíbenějších žánrů, který asi dnešní mládež píše a čte. Článek později věnuju i ankěte, která se zabývala sci-fi.

Dobro proti zlu

19. července 2014 v 14:43 | AD
Konflikt nejčastěji používaný ve všech formách umění - v literatuře, kinematografii, cokoliv vás napadne. Téměř každý příběh spočívá v tom, že dobro se střetne se zlem - tento konflikt je snad nejpůvodnější ze všech, a postupně z pole náboženského přirozeně přešel i do pole fikce. Co je asi největší klasika? Nu, hlavní hrdina je vždy příkladem pro všechny ostatní, je hodný, je přátelský, je vstřícný a štědrý a velkorysý, a hlavní záporák je krutý, nemilosrdný, obklobuje se ne zrovna vzhlednými nohsledy a libuje si v temných prostorách. Teď se ale sami sebe zeptejme - nepřipadá nám tahle "klasika" už jako nuda?

Podívejme se například na takového Saurona z Pána prstenů. Toho přeci zná každý. Takže, víme, že chce ovládat Středozemi a zbavit se úplně všech, co tam žijí. Ale co chce dělat potom? Chce v Středozemi začít pěstovat brambory a expandovat do dalších světů, chce jí celou zničit a spálit a pak se dloubat v nose, nebo se jen tak procházet po opuštěných královstvích? Sauron nemá žádnou motivaci k tomu, co dělá, a celý jeho motiv spočívá v tom, že je prostě jenom zlý. A proto dělá zlé věci. Protože je zlý.

V případě Tolkiena tento konflikt fungoval, protože tenkrát to bylo stále něco nového. Jistě, tento střet extrémního zla a extrémního dobra v náboženství vidíme pořád, ale ve fantasy? Ne, to bylo tenkrát poprvé. A ještě s takovým propracovaným světem. Takže tady rozhodně nehaním Tolkiena, ale ptám se vás - je toto černobílé vidění světa opravdu dobré? Jak se říká, nic není černé a bílé, ale šedé, a to by nemělo platit jen v reálném životě, ale i v literatuře.


Existuje italské přísloví, které říká, že "po hře jdou král a pěšák do stejné krabice". A je to pravda. Samozřejmě, znamená to, že jsme si všichni rovni, jak král, tak poddaní, v literatuře to ale může znamenat úplně něco jiného. Čím se liší záporná postava a postava kladná? Správně by se neměli lišit ničím - nepišme postavy, ale pišme lidi, kteří mají pochopitelnou motivaci a kteří přemýšlí jako my, jako normální lidské bytosti, ne jako nějaká definice, kterou si napíšete někam do rohu sešitu. Pokud napíšete zápornou postavu a nevidíte její úhel pohledu, nevidíte, proč je protagonistou ve svém vlastním příběhu, píšete ji špatně.

Co se tímto článkem snažím říct? Jen jedno - nepište postavy do extrémů. Nepište je tak, aby se dali snadno definovat jako "zlí". Pište je tak, aby se s nimi čtenář mohl sžít, aby je mohl chápat, aby jim mohl rozumět. Nepište o boji mezi dobrem a zlem, pište o záporácích, kteří mají strach, kteří se starají jen o peníze, kteří bojují za "větší dobro", kteří chtějí vládnout. Pište o hlavní postavě, která chybuje, která váhá, která je sobecká, která není dokonalá.
Nepište o záporácích, které rádi nakopávají štěňátka a obklopují se temnou aurou.
Nepište o klaďasech, kteří jsou ztělesněním dokonalosti a ctnosti.

LitLift - naplánuj si svůj příběh

17. června 2014 v 19:11 | AD
Tetička AD se zase vrací na net a už do vás nebude cpát své články o feminismu a sexismu, ale zase se vrátí k různým užitečným internetovým stránkám pro pisálky (ale nemyslete, že se té mé "kazatelské" stránky zbavíte tak snadno).
Co je to tedy LitLift? Řeknu to takhle - jedna z nejužitečnějších stránek, která tu pro pisálky na internetu je. A že to je co říct.

Konflikty v literatuře

23. května 2014 v 22:14 | AD
V tomto článku bych se chtěla zaměřit na konflikty, na které jako čtenáři v literatuře narážíme nebo které jako pisálci v literatuře musíme vytvářet. Protože co by byla zápletka bez konfliktu? A třebaže si říkáte, že žádný konflikt ve svém díle nemáte, jelikož vám chybí antagonista, pak se stále mýlíte.
Bez konfliktu jednoduše nemůžete psát prózu.

Havocscope, aneb vše, co potřebujete vědět o kriminálním podsvětí

8. května 2014 v 14:47 | AD
Jednou věcí, kterou musí každý pisálek podstoupit, je výzkum. Pokud píšete sci-fi, potřebujete si něco zjistit o moderních technologiích, o robotech, o planetách, kometách, hvězdokupách, galaxiích. Pokud píšete fantasy, potřebujete prozkoumat dávné mýtologie a různé kultury, abyste na nich mohli založit své rasy či národy. Pokud píšete nějakou tu romantiku, je vždycky dobré aspoň prozkoumat prostředí, ve kterém se bude odehrávat.

A pak jsou tu různé detektivky, thrillery a podobně. Píšete nějaký brutální nářez, kde však potřebujete vědět, kolik se například v Americe platí za dětskou prostituci, kokain, heroin, kolik peněz potřebujete, abyste někoho uplatili, protože pokud tohle nebude přesné, tak jste houby pisálek. Ale přesně pro vás je tu tato stránka - Havoscope.

Problémy pisálků

5. května 2014 v 18:51 | AD
Existují jisté stereotypy, které panují o pisálcích, existují jisté bludy, které sami pisálci píší, existují problémy, kterými pisálci trpí dnem a nocí. Schválně, v kolika z těchto věcí se najdete :D. Tenhle článek je zde spíše pro pobavení.
Tumblr byl nápomocen.
 
 

Reklama

PageRank ukazatel