Filmy

Jindřich IV., část první (The Hollow Crown)

19. července 2012 v 11:01 | Annieren
Hollow Crown přináší čtyři zfilmované adaptace Shakespearových historických divadelních her - Richarda II., Jindřicha IV. část první a druhou, a Jindřicha V. Začínajíc v roce 1399, příběh poodhaluje život vládců v následujících letech a jejich hry o moc. Králové, se svými rodinami a následovníky, jsou ohrožováni rebéliemi a konflikty.
Dědic trůnu, princ Hal, vzdoruje svému otci, Jindřichu IV.,tím, že tráví čas po hospodách ve společnosti zhýralého Falstaffa a jeho společníků. Král je ohrožen rebélií, která je vedena Halovým rivalem, Hotspurem, jeho otcem Northumberlandem a jeho strýcem Worcesterem. Princ Hal se nakonec bude muset vzdát svého prostopášného způsobu žití a po boku svého otce se rebélii postavit...

Hned na začátek bych řekla, že zfilmovaný Jindřich IV. se mi nakonec líbil víc než Richard II.
Celé mi to připadalo takové dynamičtější, akčnější, přímější, jasnější. Jistě, pro někoho to možná právě proto bude horší, ale mě se to takto líbilo. Film se totiž rozhodl sledovat několik různých osudů, které byly velmi dobře zpracované, to řeknu rovnou. Jedna z cest sledovala zhýralého prince Hala, druhá rebely v čele s Hotspurem a třetí samotného krále. Škoda jen, že zrovna na krále Jindřicha IV. se film soustředí nejmíň, jelikož Jeremy Irons v jeho roli VEDE. Je prostě absolutně úžasný a já se na to nemohla vynadívat, stejně jako na ostatní herecké výkony. Všichni byli absolutně úžasně zahraní. A korunu tomu dal Tom Hiddleston jako princ Hal, který si svou roli evidentně užíval a dal jí úplně nové rozměry. Bože můj, byl naprosto senzační... ehm, Hiddles-fanynka se hlásí :D.
Opět se jedná o Shakespeara a tudíž jsme se opět dočkali veršů a rýmů. Ne že by se mi to nelíbilo. Já to už absolutně miluju. Propadala jsem tomu. Ba co víc, i když je to celé opět v zastaralé Angličtině a něčemu jsem měla problém rozumět, stejně jsem to milovala. Bože, bylo to absolutně úžasný. Já už to musím přestat chválit... ale mě nic, čím bych to nepochválila, nenapadá!
Závěrečná bitva byla absolutně skvěle zpracovaná. Soundtracky byly boží. Herecké výkony skvělé. Celé to mělo dynamiku, dobře se to sledovalo. Snad jen některé pasáže byly opět zbytečně zdlouhavé, ale tím pro mě byl spíš utrpení Richard II. Tady už se to docela usměrnilo a zbytečně to nepřehánějí.
Já opravdu nemohu jinak. Celé to bylo skvělé. Celé to bylo úžasné. Bohužel na to nenajdete české titulky, ale pokud jste aspoň trochu zdatní v Angličtině, doporučuji shlédnout. Jedná se opravdu o něco úžasného. Jsem ještě zvědavá na část druhou a Jindřicha IV. samotného.
Ale jen se podívejte na Toma Hiddlestona. Ještě před pár lety to byl relativně neznámý, divadelní herec. Teď se všude proslavil z Avengers, a teď se dostane sem, k takovým velikánům jako je Irons. Co říct? Zaslouží si to. Je to skvělý herec (Hiddles-fanynka se opět hlásí)

100%

Sněhurka a lovec

18. července 2012 v 13:20 | Annieren
Mocná čarodějnice Ravenna (Charlize Theron) se lstí vetřela do přízně krále prosperující a mocné říše, který z ní záhy udělá královnu a pak zemře. Ravenně ale podle proroctví kouzelného zrcadla stojí ve štěstí nevlastní dcera Sněhurka (Kristen Stewart) a posedlost vlastní krásou, kterou by si ráda uchovala navěky. Všechny problémy by vyřešila Sněhurčina smrt, jenže dívka právě uprchla z domácího vězení do Temného lesa, odkud se ještě nikdo živý nevrátil. Ale královna potřebuje mít jistotu, a tak si najme odvážného lovce (Chris Hemsworth), který dostane za úkol ji vystopovat a přivést zpátky. Jeho sebevražednou misi komplikují nejen podivuhodní obyvatelé, kteří les obývají, ale také to, že Sněhurka není jen tak obyčejná holka. Klidu na práci lovci nepřidává ani statečný princ (Sam Claflin), jenž pro ni má slabost už od dětství, a hlavně partička sedmi trpaslíků, kteří sice nejsou tak roztomilí jako Prófa a Stydlín, zato se umí náramně ohánět se sekyrou a vědí, že se Sněhurkou jim svitla naděje na záchranu temnotou zmítané říše.

Na začátek bych chtěla říct, že to rozhodně nebyl film špatný. Byl to film i poměrně pěkný, dalo se na něm najít něco krásného a některé pasáže byly fakt skvělé.
Rozhodně to ale nebyl film dokonalý.
Na začátek bych ráda pochválila prostředí. Celé to na mě dýchalo tou magií, tou krásou. Ta panoramata! Ne, vážně, pan režisér Sanders si musel před natáčeném zhlédnout všechny tři Pány prstenů a pak si řekl: "Tak to bylo bezva, ty prostředí musí být i v mým filmu!". Ale já si nestěžuju. Všechny ty scénérie byly opravdu krásné. To na tomto filmu chválím.
Příběh. Co byste čekali od příběhu? Je to Sněhurka. Krásná princezna bojuje proti zlé královně, s pomocí sedmi trpaslíků, a jednou se jí do cesty dostane otrávené jablko. Upřímně, příběh mě trošičku zklamal. Já vím, že je to problém, dát do filmu ty city a ty emoce, ale když se to nepovede, tak je to opravdu film na houby. Tady... nevím. Řekla bych, že se jim to povedlo tak napůl. Ty emoce z toho sice nezářily, ale byly tam. Ale stejně to bylo takové nemastné, neslané.
Ani herecké výkony nebyly špatné, ale zase nějak dokonalostí nepřetékaly. Kristen Stewart jako Sněhurka byla dobrá, dokonce velmi dobrá, ale jak naší drahou Kristen známe, někdy postrádá emoce. Její výraz je pořád ten stejný, pořád a pořád, a i když před ní umírá polovina království (dobře, teď přeháním, umíral před ní jen jeden trpaslík), pořád se tváří stejně. Akorát jí teče slza, no, to teda válí. Chris Hemsworth jako lovec ušel, ale to bylo tak všechno. I když je jeho jméno v názvu filmu, překvapivě ve filmu samotném moc prostoru nedostane. No fajn, ožere se před mrtvolou Sněhurky a probere jí ze zakletí. To je teda borec. Sam Claflin jako William byl ale... dobrý. A mé srdce dívčí při pohledu na něj poskakovalo :D. Ale stejně celý film vedla Charlize Theron jako zlá královna, která se pro tuto roli prostě narodila. Ne, opravdu, ta byla skvělá. Ale královnin bratr byl úchyl. A ten jeho ÚČES. Brrrr.
Každopádně, co považuju za nezvládnuté, jsou trpaslíci. Když si někdo představí trpaslíky, trošku by od nich očekával nějaký humor nebo vtip. V tomhle filmu to sice je, ale já toho čekala víc. Dobře, možná to je klišé, vtipný trpaslík, ale sem by se to sakra hodilo! Byla to škoda, no.
A závěrečná bitva Sněhurky a královny mě taky trošku zklamala, no. Naproti tomu závěrečná písnička ne. Florence and the Machine vede!

Přiznám se... od tohoto filmu jsem očekávala víc. Prostředí pěkné, ale... všechno to bylo takové ploché. Jsem trošku zklamaná.

70%

Richard II. (The Hollow Crown)

5. července 2012 v 17:34 | Annieren
Hollow Crown přináší čtyři zfilmované adaptace Shakespearových historických divadelních her - Richarda II., Jindřicha IV. část první a druhou, a Jindřicha V. Začínajíc v roce 1399, příběh poodhaluje život vládců v následujících letech a jejich hry o moc. Králové, se svými rodinami a následovníky, jsou ohrožováni rebéliemi a konflikty.
Před krále Richarda II. je předveden jeho bratranec, Jindřich Bolingbroke, a Thomas Mowbray, kteří chtějí, aby rozřešil jejich spor. Richard nechce, aby se jejich konflikt vyřešil meči, a proto jsou oba vyhoštěni ze země, třebaže Jindřich pouze na šest let. Krátce na to Jindřichův otec, vévoda z Lancasteru, umírá, a Richard si přivlastní jeho pozemky i jeho majetek, aby mohl financovat válku s Irskem. Jindřich se vrací z vyhnanství, aby získal zpět své dědictví, později se ale ukáže, že získá víc než to...

Richard II. je první zfilmovaná Shakespearovská hra, která letos pod BBC vychází pod sérii "The Hollow Crown". Původně jsem to celé chtěla uvést až jako seriál, ale vzhledem k tomu, že samotný Richard II. má přes dvě hodiny, nakonec jsem se to rozhodla dát jako film.
Na začátek bych uvedla, že pokud nejste zběhlí v Angličtině, asi si na zhlédnutí tohohle kousku hodně dlouho počkáte. Já v tomto jazyce nějak extra profík taky pořád nejsem, ale našla jsem si anglické titulky, a tak jsem aspoň trošku rozumněla. Ale české titulky? Nemám tušení, kdy se ty objeví. Celé je to podle Shakespeara krásně zrýmované, a jelikož se jedná o BBC, nečekejte žádné moderní a na první pohled "srozumitelné" dialogy. Vše je ve verších, a hlavně v zastaralé Angličtině. Takže ano, bylo to zajímavé!
Tak či tak, stejně se nemůžu ubránit pocitu, že to bylo skvělé. Je to celé takové Shakespearovské, čekejte dlouhé monology a zajímavé dialogy, ale všechno je to tak krásné, a herci to hrají tak úžasně, že když tomu rozumíte... radost se dívat. Herecké výkony byly naprosto skvělé, celé to mělo prostě atmosféru středověku, a, budu se zase opakovat, Shakespeara.
Shakespeare everywhere!
Osud krále Richarda II. je natolik smutný, že mi ho ke konci bylo až líto, třebaže mě několik scén opravdu rozčiloval. Ale to, jak předal Jindřichovi korunu... och och, radost pohledět. To byla tak úžasně zahraná scéna, možná trošku přehnaně (ale to se mi právě sakra hodně líbilo), ale stejně naprosto perfektně. Jindřich, korunovaný jako Jindřich IV., byl také zobrazen zajímavě, vzhledem k tomu, že jsem viděla ukázky z dalších filmů, kde byl vyobrazen už jako postarší muž, a otec. Herecké výkony tedy hodnotím na jedničku.
Já už se opravdu musím opakovat, ale... je to Shakespeare, no ne?
Stejně se ale musím přiznat, že někdy mě ty scény připadaly až uměle prodloužené, zdlouhavé a nudné. A také mě v některých momentech štvala ta Angličtina.
Ale... jinak... amazing.
Už se těším na další díly. Jindřicha V. bude hrát Tom Hiddleston, takže už se nemůžu dočkat

90%

Avengers (2012)

20. května 2012 v 21:54 | Annieren
Marvel Studios uvádí super hrdinský tým všech dob Avengers, ve kterém se přestaví ikoničtí super hrdinové - Iron Man, Neuvěřitelný Hulk, Thor, Captain America, Hawkeye a Black Widow. Když se objeví nečekaný nepřítel, který ohrožuje světovou bezpečnost, Nick Fury, ředitel mezinárodní mírové agentury, známé také jako S.H.I.E.L.D., zjistí, že potřebuje tým, aby odvrátil světovou katastrofu. Začíná provádět nábor po celém světě.

Narvat do jednoho filmu několik různých superhrdinů, aby zachraňovali svět? To může skončit buď katastrofou, nebo naprostým úspěchem.
Tato verze Avengers od Josse Whedona je naštěstí tím druhým případem.
Na tomto filmu je naprosto senzační to, že superhrdinové, kteří se zde objevují - myslím tím nyní Kapitána Ameriku, Hulka, Thora a Iron Mana - mají každý svůj vlastní film a v tomto filmu je hrajou úplně ti samí herci. To se jen tak nevidí, víte? Samozřejmě i Black Widow a Hawkeye byli již k vidění, Black Widow v Iron Manovi 2 a Hawkeye ve Thorovi. Každý z těchto filmů je nějak propojen s ostatními a každý z těchto filmů nakonec končí tím, že se hrdina dozví o práci organizace S.H.I.E.L.D. Je tedy jasné, že všechny tyto filmy směřovaly k tomuto impozantnímu filmu a plán vyšel - díky všem bohům, plán vyšel a z Avengers vzniklo něco neuvěřitelného.
Samozřejmě, předtím, než se pustíte do Avengers, by bylo vhodné podívat se na každý z těchto filmů. Tak vám neutečou různé souvislosti a vtípky, které se v Avengers vyskytují. Například v Kapitánu Amerikovi jsme mohli vidět, že otec Tonyho Starka - Iron Mana - byl jeho blízký přítel. A v Iron Manovi zase byla k vidění nejen Black Widow, ale i poprvé náš slavný agent Shieldu. A Thor? Thor je snad nejdůležitějí, jelikož je zde k vidění Loki, vlastně hlavní záporák celého Avengers. Zde se dozvíme, proč dělá to, co dělá, a jak já říkám, on není zlý, jenom smutný! Kruciš, předtím to všechno dělal jen pro svého otce, teď prostě jen hledá své místo ve světě. Je mi ho prostě líto a jako Lokiho fanynka se za to nestydím :D. Víte, Tom Hiddleston v jeho roli podal perfektní výkon a já bych o něm mohla básnit celé dny.
Samozřejmě, Tom Hiddleston Lokiho zvládl perfektně, ale celou úroveň filmu rapidně pozvedl i Robert Downey Jr. v roli Iron Mana. Tenhle herec je prostě třída a nikdo mi to nevyvrátí, because your argument is invalid.
Celý film má rychlý spád a vyvrcholení alá závěrečná bitva je naprosto famózní. Ve filmu se samozřejmě vyskytuje i několik vskutku vtipných scén, přičemž za tu nejlepší z celého filmu se postaral Loki a Hulk. Kdo ví, ten ví :D.
Všechny postavy jsou opravdu neuvěřitelně dobře zpracované. Jejich slabiny i přednosti, a to, jak se zpočátku neustále hádají, až nakonec dojdou ke spolupráci, je naprosto dokonalé. Já si nemůžu pomoct, ale tenhle film byl prostě perfektní!
Jsou snad jen dvě věci, které mě na tomto filmu zklamaly - za prvé to byl český dabing. Ale tak ten mě štve všude a neustále a nic se s tím dělat nedá, že to cpou do českých kin. Za druhé - délka. Ne, a tentokrát si nestěžuju na přílišnou délku, ale že to bylo krátké! Když to končilo, nemohla jsem tomu uvěřit. To proto, že měl film tak rychlý spád, já vím, já vím. Ale mohlo to být rozpracované do trochu delšího časového úseku.
Jo a taky mě trošku mrzí, že když někdo neviděl Thora, nepochopí dokonalost Lokiho charakteru. Chmm.
No nic. Avengers jsou za mnou, nad postelí mi visí jejich plakát a já budu dál snít o úžasnosti toho filmu. Ještě si počkat na Iron Mana 3 a Thora 2, a budu zase v naprosté radosti.

100%

Černobílý svět (The Help)

22. dubna 2012 v 10:43 | Annieren
Eugenia "Skeeter" Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti - ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí - i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění.

Hunger Games

5. dubna 2012 v 20:32 | Annieren
V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována a nabídne svou účast dobrovolně. Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska… Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit?

Na tenhle film jsem se opravdu neuvěřitelně těšila, četla jsem všechny knížky, vybrané herce jsem odsouhlasila všemi deseti, trailer jsem si zamilovala a soundtrack z něho mi dodnes hraje v počítači.
Z filmu jsem ale, nicméně, byla trochu zklamaná. Vím, že to asi uslyšíte všude, ale je tomu prostě tak. Náramná propagace a jak úžasně to vypadalo, a nakonec... zpracování bylo dobré, to nepopírám, ale mohlo to být lepší.
Hodně lidí, kteří to hodnotili na čsfd.cz, za tímhle vidí jen nahrážku Tvajlajtu. Ani se jim nedivím - fanynky se opět rozdělují na Tým Peeta x Tým Hurikán, ve filmu se nachází och zakázaná láska, a tak dále a tak dále. Můj názor? To, že se fanynky rozdělují na tyhle týmy, je pitomost a sere mě to naprosto neuvěřitelně. Sakra, Hunger Games si tohle nezaslouží! Pokud za tím tyhlety, s prominutím nanynky, vidí jen další nahrážku třpyto-Edwarda a shirtless-Jacoba, pak je to opravdu smutné. Mě spíš při čtení knih i shlédnutí filmu víc zaujalo samotné téma. Když hodíte 24 dospělých do arény, dalo by se to pojmout jako takový gladiátorský zápas a člověkem to nehne, ale když tam hodíte děti... sakra, nedokážu to říct. Nedokážu pochopit, že to v tom nikdo nevidí, tu zvrácenost, tu hrůzu, že takový nechutný stát postaví do arény 24 dětí vedle sebe, aby se navzájem pozabíjelo. Když musí bojovat děti, má to prostě úplně jiný rozměr. Jasně, když se podíváme třeba na takového Naruta, tam je všem celkem šumák, že se tam zabíjejí děti, ale Hunger Games je takové... reálné. Surové. Celé je to vlastně o lidské potřebě přežít za jakoukoli cenu. Zapomenout na všechnu vzdělanost, rozum... a zabíjet se navzájem. Jak jsem říkala, pokud Hunger Games berete jako příběh o zakázané lásce, tak ať, ale ve skutečnosti je to ukázka nejniternější lidské povahy, a co hůř, nutí tam propadnout do hloubky těchle pocitů děti.
Ale tak dost o mé rozhořčenosti. O tomhle bych mohla polemizovat věčně. Je to podobné jako The Lord of Flies, pokud to znáte, aspoň námětem, a víc už se k tomu nebudu kecat. Zpátky k filmu.
Film se mi celkově hodně líbil, ale prospělo by mu, kdyby nějaké scény byly zkrácené, nebo aspoň udělány dramatičtěji. Myslím, že to psala Polgara, ale... soundtracky. Těšila jsem se jak malá, až si stáhnu OFICIÁLNÍ soundtrack hrající u smrti jedné z postavy (ehm-ehm-Routy), a teď, když jsem ho slyšela, se mi ty vytvořené od fanoušků líbí stokrát víc. Proč, proč, proč, PROČ to nemohli udělat lepší?!
Celkově ale herecké výkony byly dobré, Katniss se postupem filmu lepšila a lepšila, Peeta byl naprosto skvělý celý film, Haymitch mě taky překvapil, jak byl dobře zahraný, a tak dále a tak dále. Rozhodně filmu prospělo, že nebyl ukazován jen z Katnissina pohledu, ale že tam byly i všechny možné pohledy, třeba na 11. kraj nebo na žárlícího Hurikána. I když to asi přidali jen pro pištění fanynek. Za to bych jim věnovala svůj evil face.
Co jsem slyšela, mnohým lidem se ani nelíbila ona autentická kamera, toho jsem si popravdě ani nijak nevšímala, což zřejmě znamená, že mému podvědomí se to líbilo :D.
Je tu i pár věcí, které jsem si představovala jinak. Například ten Ciina (nebo jak se jmenoval) byl ve filmu natočen jako černoch zřejmě jenom kvůli těm americkým právům, že? Pak jsem si taky Roh hojnosti představovala trochu jinak, ale fajn, to by mi tak nevadilo. Spíš jsem si ale o hodně... smutněji... představovala ukazování mrtvých splátců. Představovala jsem si, že ty obličeje ukazují na obloze, jakoby takové obrovské promítání. Ale tak fajn. To jsou drobnosti.

Co říct na závěr? No, na to, jak byl trailer boží, film tak boží nebyl. Ale přesto se dá považovat jako za úžasnou adaptaci knihy, když už ne nic jiného. Herecké výkony byly také skvělé, soundtracky tedy mohly být trochu víc "epičtější", ale co naplat.

90%

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

3. února 2012 v 13:10 | Annieren
Mikael Blomkvist (Daniel Craig) je finanční reportér, odhodlaný očistit svou pověst poté, co byl obviněn z veřejného pomlouvání. Jedním z nejbohatších průmyslníků ve Švédsku, Henrikem Vangerem (na Oscara nominovaný Christopher Plummer), je povolán, aby rozluštil tajemství dávného zmizení jeho milované neteře Harriet - kterou, jak je Vanger přesvědčen, zavraždil některý z členů jeho rodiny. Novinář se vydává na odlehlý ostrov u promrzlého švédského pobřeží, aniž by tušil, co tu na něj čeká. V téže době je Lisbeth Salanderová (Rooney Mara), výstřední, ale velmi efektivní detektiv společnosti Milton Security, pověřena úkolem Blomkvista prověřit. Tento úkol má nakonec za následek to, že s Mikaelem spojí síly při vyšetřování vraždy Harriet Vangerové. Ačkoliv se Lisbeth distancuje od světa, který ji opakovaně zradil, její hackerské schopnosti a dokonalé soustředění se ukáží jako zcela klíčové. Když se Mikael postaví tváří v tvář zachmuřené rodině Vangerů, odkrývá Lisbeth tajemství, zametená pod koberec. Dvojice začíná rozkrývat řetěz vražd, táhnoucí se z minulosti až do současnosti, který oba detektivy křehkým poutem sbližuje, ale současně je vtahuje do nejdivočejších proudů řeky moderního zločinu.

Film režiséria Davida Finchera, adaptace úžasné knihy. To už samo vypovídá, že se nebude jednat o nějaký obyčejný kousek.
Přiznám se, že jsem neviděla švédskou verzi filmu, a popravdě toho ani nelituju. Lisbeth se mi tam líbila, ale Mikael byl příšerný. V této adaptaci však byla Lisbeth naprosto famózní a já už si jí ani nedokážu představit jinak. Rooney Mara jí zahrála skvěle. Ani v této adaptaci však Mikael nevypadal tak, jak jsem si ho představovala, ale nutno říct, že ho Daniel Craig přesto zahrál opravdu dobře.
Co říct? Filmy prostě nikdy nepředčí knížky, a o této knize to platí dvojnásob. Třebaže "Muži, kteří nenávidí ženy" je nejtenčí knížka z trilogie, je dějově nejvíc "natřískaná", a je vidět, že film se snažil obsáhnout vše co nejlépe, jak mohl - ale přesto to není dost. Chybí pár detailů, krásných detailů, pár věcí je jinak a celkově se to kvalitě knížky nemůže vůbec rovnat. Přesto se ale jedná o pěkný kousek. Kamera byla skvělá, herecké výkony úžasné. Ale upozorňuju, že kdo nečetl knížku, asi nebude tak nadšen.
Film to nebyl špatný, to vůbec ne. Naopak byl velice dobrý. Hlavně ty začáteční titulky a animace k nim byly úžasné... surealistické. Prostě se mi to celé líbilo, líbí se mi celkově styl filmů Davida Finchera. Je to temné, reálné, surové, a to je... dobré. Mládeži nepřístupno, nutno dodat :).
A přesto, třebaže se tam vyskytuje pár intimních a dále nechutných momentů, řekněme znásilnění Lisbeth, v knížce to bylo mnohem... surovější. Takže se opět dostávám k tomu, že film prostě knihu nikdy nepředčí.

Ale nebylo to špatné. Byl to vážně pěkný film ;).

80%

Sherlock Holmes: Hra stínů

8. ledna 2012 v 19:04 | Annieren
Sherlock Holmes býval nejchytřejším mužem salónu... až dosud. Na scéně je ovšem nový kriminalistický mozek - profesor Moriarty (Jared Harris), který se intelektuálně Holmesovi nejen vyrovná, ale jeho cit pro špatnost spolu s naprosto chybějícím pocitem svědomí mu vlastně může pomoci slavného detektiva předstihnout. Když najdou rakouského korunního prince mrtvého, podle důkazů, jak je interpretuje inspektor Lestrade (Eddie Marsan), to vypadá na sebevraždu. Ale Sherlock Holmes usuzuje, že princ se stal obětí vraždy, která je navíc pouze kouskem větší a daleko a zlověstnější záhady, kterou zkonstruoval profesor Moriarty. Při výkonu služby spojené se zábavou Holmes najde stopu v podzemním pánském klubu, kde Holmes spolu se svým bratrem Mycroftem Holmesem (Stephen Fry) zapíjejí poslední noc svobody Dr. Watsona. Právě tady se Holmes seznámí se Sim (Noomi Rapace), cikánskou kartářkou, která vidí víc, než prozrazuje. Vyšetřování se stává ještě nebezpečnějším, když se Holmes, Watson a Sim dostávají na starý kontinent. Prohnaný Moriarty je pořád o krok napřed a spřádá sítě smrti a zkázy. Všechno je součástí většího plánu, který, pokud vyjde, změní celé dějiny.

Každému, kdo o tomhle kdy slyšel, asi musí být jasné, že to nebude žádný film s typickým Sherlockem - vzhledem k tomu, že ho hraje Robert Downey Jr. Šlo by to ale poznat třeba i jen kvůli takovému malému faktu, a to, že film natáčeli Američani. Guy Ritchie Sherlocka proměnil v nového Jamese Bonda, jak někteří říkají.
První díl byl dobrý, s vynikajícími soundtracky od Hanse Zimmera, a přeci jen s takovou detektivní zápletkou. Naproti tomu ve Hře stínů už máme děj tak nějak předrýsovaný a celý film je o tom, že utíkáme z místa do místa, krev, výbuchy, zpomalené záběry. Někteří říkají, že film je díky tomu nudný, ale mě se to líbilo. Nejvíc uchvácená jsem byla při scéně, kdy všichni utíkali lesem a každou chvíli mezi nimi prolétla kulka se zpomaleným záběrem, Němci dokonce použili "Jeníčka" a to teprve byl pohled. Tahle scéna byla úžasná, a jestli už útěk Harry Potterského tria lesem před Smrtijedy byl skvělý... tohle bylo naprosto dokonalé.
Hned po ní byl stejně efektivní konec filmu, který byl ukončen šachovou partií Moriartyho a Holmese. Příjemně mě i překvapilo, že to dokonce skončilo tak, jako v knihách, a jelikož i Arthur Conan Doyle poté svého detektiva znovu oživil, i tady jsme mohli vidět, že smrtící pád vodopádem Holmes... přežil. Otevřený konec, kdy Holmes do Watsonovo knihy za slovo "THE END" přidá otazník byl jednoduše výborný :). Třebaže mnoho lidí říká, že první dvě třetiny filmu byly nic moc...
Co tedy dál říct? Jak je asi známo, v knihách jsou Holmes a Watson přátelé, žijí spolu, přičemž Holmes při svých případech doktora neustále o něčem poučuje :D. Elementary, dear Watson. Naproti tomu tady mezi nimi panuje rivalita a jejich dialogy jsou naprosto úžasné :D.
Herecké výkony? Opravdu to musím hodnotit? Robert Downey Jr., jako jeden z mých nejoblíbenějších herců, se ujal role Sherlocka opět skvěle, a i když z tohoto detektiva udělali arogantního, ale inteligentního akčního hrdinu, jemu to prostě sedlo. Navíc v tomhle díle vypadal ještě šíleněji než v prvním díle :D. Jak se vyjádřil Watson, na pokraji psychózy. Doktora ztvárnil Jude Law, další z mých oblíbených herců, takže já nemůžu být z hereckého obsazení zklamaná...třebaže ostatní postavy neměly moc prostoru, tihle dva to plně vynahradili.

Co tedy říct na závěr? Nejedná se o takového Sherlocka Holmese, u kterého zapojíte mozkové závity a budete se divit nad tím, co tento detektiv vydedukoval, ale o film, který rozhodně neplýtvá akčními scénami. Ale mě se to neskutečně líbilo, stejně jako první díl... myslím, že za moje nadšení může hlavně to herecké obsazení, k tomu se tedy přiznám... :)

85%

Trailer:

Láska nebeská

16. prosince 2011 v 20:08 | Annieren
Láska nebeská, nová romantická komedie ve stylu Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill a Deník Bridget Jonesové, nás zavede do současného předvánočního Londýna, kde se odehraje příběh skládající se z mnoha nádherných milostných historek - někdy romantických, někdy smutných, někdy pošetilých. Žádná nepostrádá svůj osobitý humor. Všude, kam se podíváte, způsobuje láska chaos. Od nově jmenovaného ministerského předsedy, který se zamiluje 30 vteřin poté, co vejde do úřadu na Downing Street, až po smolařského prodavače sendvičů, který nemá s dívkami ve Velké Británii prostě štěstí a raději proto odjíždí do Wisconsinu; od spisovatele, který dostal košem a vypaří se do jižní Francie utěšit své bolavé srdce, až po stárnoucí rockovou hvězdu, která se snaží o come-back za každou cenu; od nevěsty, které dělá starosti nejlepší přítel jejího muže, až po ženu, které dělá starosti její manžel; od chlapce, který se zakoukal do nejkrásněší dívky ve škole, až po jeho nevlastního otce, který se zakokukal do Claudie Schiffer. Tyto londýnské životy a lásky se setkají, smísí a nakonec vše vyvrcholí na Štědrý večer s romantickými, dráždivými a komickými důsledky pro všechny zúčastněné.

Jedná se o trochu starší film (tak starý zase není, je z roku 2003), ale já jsem měla tu možnost shlédnout ho až teď, jelikož naše Angličtinářka je strašně hodná a ví, že šestou hodinu v pátek už prostě náladu na pořádný učení nemáme, takže nám pustila tenhle film s anglickým dabingem a českýma titulkama. Neznala jsem ho, takže mě pobavil, a doma jsem si ho tedy už s českým dabingem (sigh...) dokoukala. Je to vážně skvělá vánoční komedie, a jelikož je anglická, je tu známka kvality. Angličané mají navíc podobný, hodně pudobný humor jako Češi, jak říká jedna naše rodinná známá žijící v Londýně (prý jednou řekla nějaký anglický vtip a její kolegové jí řekli: "Bravo, teď už jsi s tímhle humorem i pravá Angličanka!", a ona jim odpověděla: "To ne, my máme v Čechách stejný humor."). Tak či tak, je úžasné, jak v celém příběhu probíhají všemožné různé zápletky a na konci se ukáže, jak jsou všechny postavy propojené, a dojde k úžasnému vyvrcholení. Ano, protože jsou Vánoce, projde vám všechno, takže můžete políbit manželku svého nejlepšího přítele i proběhnout celé letiště s ochrankou za zády, abyste vyznali své city své "životní lásce".
Nemůžu se rozhnodnout, která zápletka byla tak nějak... nejzajímavější. Ona každá měla něco do sebe. Premiér byl úžasný, vracející se zpěvák také, dívka flirtující se šéfem také, malý kluk zamilovaný až po uši jakbysmet. Nejvíc z celého filmu mě asi dojala ona svatba - a to, že byl nejlepší přítel novomanžela do jeho ženy zamilovaný. Bylo to smutné, hlavně ta část s tím svatebním videem. Smutné, smutné... zlá je láska. Stejně tak mě dojal i příběh ženy, která je už tři roky a něco zamilovaná do jednoho muže, ale nedokáže s ním být, protože se musí starat o svého bratra... Samozřejmě jakousi roli má ve filmu i "Mr. Bean" (samozřejmě onen herec), ale takovou postradatelnou, takže na plakát se cpát nemusel. Ale proč tam nedát ty největší hvězdy, že.

Jak to tedy celé shrnout? Jelikož se blíží Vánoc čas, je čas na úžasné Vánoční romantické komedie. Pokud jste tuhle neviděli a chcete se odreagovat, rozhodně se do toho pusťte! Nebudete litovat.
Hodnocení: 95%

Trailer:


5 Days of August

21. června 2011 v 22:18 | Annie-chan

Na Bálkanském poloostrově zuří válka mezi Ruskem a Grúzií. Do této válečné oblasti přijíždí americký novinář a jeho kameraman, aby zdokumentovali situaci pro svoji televizi. K ruce mají místního člověka, který jim má dělat průvodce a tlumočníka. Když se všichni tři dostanou do křížové palby, přestane jim jít o reportáž a začnou bojovat o holé životy. (csfd.cz)

Tak, na začátek - sama od sebe bych se na tenhle film asi nepodívala. Tak trošku se "bojím" koukat na válečné filmy, hlavně kvůli tomu, že jsem pak naštvaná na celý svět, že něco takového dopustí. Jenže dneska si ten film rozhodl pustit taťka a já si řekla, že se na začátek budu dívat s ním, stejně nemám co dělat. No, nakonec jsem dokoukala celý film.
Jak je zmíněno na začátku, jde o konflikt mezi Grúzií a Ruskem. Gruzie více méně vznikla roku 1991, kdy získala nezávislost. Ano, oprostila se od Sovětského svazu (trošku mě potěšilo, když nakonec ve stejné souvislosti byla na konci zmíněná i Česká republika - on někdo ví, že existujeme... to potěší).
Taťka mi řekl, že film se prý natáčel podle skutečných událostí (jestli i podle skutečných postav, to nevím, ale možné to je - přeci jenom, váleční novináři...), a o to těžší si je představit, že všechno, co se tam dělo, byla pravda. Někdy to bylo až moc... detailní. Ach ano, zase jsem nadávala.
Pokud chcete přímo vědět, jak proběhlo "Pět dní srpna", mrkněte na tetku Wikipedii nebo strýčka Googla. Však tam se něco najde.
Co bych řekla k ději. Přeskakujeme z místa na místo, z události na událost, a hlavní postavy - novináři - se celou dobu snaží chránit paměťovou kartu s videonahrávkou, která by prokázala, že "si začlo Rusko, a ne Gruzie". Konec jsem tedy nečekala tak... happy-endový (no, všichni přežili, i když to vypadalo, že všichni zemřou - shrnuto a podtrženo) - jistě, zemřelo tolik lidí, ale čekala jsem, že jedna z hlavních postav zemře - a že k tomu měla blízko - a ona stejně přežila. Moc se mi to k takovému filmu nehodí, aby nakonec všichni hlavní protagonisté přežili, ale budiž.
Doprovodná hudba dobrá. Asi třikrát jsem si u jednoho soundtracku řekla, že si ho musím stáhnout... takže tím pádem se stahují všechny. Jako vždycky.
Herecké výkony se mi také líbily, i když co jsem četla na csfd.cz, podle nich nejsou moc dobré - mě rozhodně zase tak špatné nepřipadaly. Však ony existují daleko horší výkony...

To bude asi vše k tomuto filmu. Líbil se. Sice ten konec mohl být trošku tragičtější, vzhledem k tomu, že oběti na válečných reportérech jsou obvykle trošku vyšší... ale jak jsem řekla, nestěžuju si. Moje oblíbená postava přežila (eh... byl to ten kameraman :D), a tak to má být <3.
Na konci byly ještě výpovědi těch, co tento konflikt přežili, ale kteří někoho ztratili. Při tom nejde nebrečet, nebo aspoň nezesmutnět... a nenadávat na celý svět.
(I když si nemůžu odpustit poznámku, že tenhle film celkem dost "povzbuzuje" konflikt Rusko - Amerika. I´m just saying.)
Hodnocení: 85%

 
 

Reklama

PageRank ukazatel