Filmy

Dítě číslo 44

8. října 2015 v 14:44 | Aidee
Lev Děmidov je válečný hrdina, jeho svědomitá práce pro sovětskou tajnou policii mu zajistila postavení, dobré bydlení pro sebe i pro rodiče a krásnou ženu. Nikdo si ale nemůže být ničím jistý, Děmidov odmítne udat svou ženu a je státní mocí ze dne na den degradován a poslán do vyhnanství. Zde narazí na vraždu, která se podobá jinému případu, označenému za nehodu. S kariérou a životem na padrť začne hledat sériového vraha. Ovšem ve stalinistickém Sovětském svazu v 50. letech něco jako vražda oficiálně neexistuje, musí proto pátrat na vlastní pěst a tajně proti vůli režimu. Jak vyšetřování pokračuje, rozsah rituálních vražd dostává strašlivé rozměry. Přestože jakákoliv pomoc hrozí zatčením, získá nečekaného spojence. Smyčka se postupně utahuje jak kolem vraha, tak kolem hlavních hrdinů. (Bontonfilm CZ)

KVIFF 2014

13. července 2014 v 11:11 | AD
A tak se stalo, že Annie tento rok navštívila karlovarský filmový festival.
Trošku se stydím za to, že třebaže se tam dohromady vysílalo něco kolem 250 filmů, my s tatínkem jsme jich viděli jenom 11 :D. Jezdili jsme tam od neděle do čtvrtka a ze začátku jsme měli trochu trable sehnat lístky, pak už to však šlo. Na druhou stranu, poslední den jsme už byli z těch filmů poměrně vyčerpaní, takže jsme také zvolili jenom jeden.
Tenhle článek tedy bude plný mých poznatků, mých vjemů a taky možná bude trošku do něčeho rýpat.

Dredd (2012)

3. března 2014 v 11:24 | Annie
Budoucnost. Z Ameriky je ozářená pustina. Na jejím východním pobřeží, od Bostonu po Washington, D.C., se rozkládá Mega City One, rozsáhlá megalopole plná násilí, ve které více než 400 milionů obyvatel přežívá v neustálém strachu. Na pořádek v ulicích dohlíží takzvaní Soudci - vymahači práva, porotci, soudci i vykonavatelé rozsudku v jedné osobě. Takovým Soudcem je i Dredd (Karl Urban), který od svého nadřízeného dostává za úkol vyzkoušet v praxi novou Soudkyni Cassandru Anderson (Olivia Thirlby). Čeká je zdánlivě snadná práce - vražda v nechvalně proslulém dvousetpatrovém slumu, který provozuje bezcitný klan Ma-Ma. Když se ale pokusí zatknout jednoho z přisluhovačů klanu, Ma-Ma neprodyšně uzavře celou budovu. Oba Soudci se ocitají uprostřed brutálního a nelítostného souboje o přežití.

A tak se Annie po dlouhé době zase dala do zkoukávání filmů, které si celý ten rok přidávala do listu "to watch", protože má prázdniny a protože to číslo tam už přesahovalo několik desítek a bylo to poměrně smutné.
Dredd je však film, na který jsem přišla poměrně nedávno a který mě zaujal už samotným popisem a plakátem. Radioaktivní pustina? Boj o přežití? Karl Urban? Give it to me!
Každopádně, od filmu jsem očekávala mnoho a nebyla jsem zklamaná. Opravdu to byla jedna velká jízda, co mě potěšilo nejvíce bylo to, že všechno na sebe správně navazovalo, nebyly tam žádné "plot holes", a třebaže to tedy není zápletka srovnatelná s takovým Pánem prstenů, je stejně naprosto skvělá. Důvody, proč se mi tento film tak líbil, by mohly být tři - postapokalyptická společnost, brutalita a samotná postava soudce Dredda. Abyste si mě nebrali špatně, na tu brutalitu normálně moc nejsem, nemám ráda krváky jako je Kill Bill a podobně, ale svět Dredda je temný a krutý - samotní Soudci, tedy jediní ochránci spravedlnosti, můžou být uplaceni stejně jako kdokoliv jiný, a Ma-ma, hlavní záporáčka - no wow. Tou jsem byla úplně ohromená. Hrála jí ta herečka, co hraje Cersei v Hrách o trůny - Lena Headey - a drsnou šéfku drogového gangu vystřihla naprosto božsky. Celkově v tomto filmu nenajdete žádné slabé ženské postavy - i Olivia Thirlby v roli "rookie" Anderson, od které byste očekávali, že bude tu a tam trošku kňučet a prosit o pomoc, byla naprosto skvělá. A pak samozřejmě soudce Dredd. Mě absolutně fascinují postavy jako je on. Je neuvěřitelně cool a se zbraněmi to umí lépe než kdokoliv jiný, je zároveň i hodně uzavřený a řídí se podle zákonu za každou cenu. Jeho hláška "I am the law." drsným batmanovským hlasem.... ach. Každopádně, aspoň takový dojem dává, ale na konci se ukáže, že přeci jen není takovým úzkoprsým služebníkem zákona, za jakého jsme ho měli.
O hereckém obsazení bych mohla mluvit věky, a to jsem se vzdálila od mého vysvětlování "brutality". Co jsem se snažila říci je, že tento film je brutální, ale ne nutně, jen je v tomto ohledu prostě naprosto realistický, a proto když někoho střelíte, nevyletí z rány kytičky a motýlci. Stejně tak se ve filmu vyskytuje i několik zpomalených scén, hlavně z pohledu lidí ovlivněných drogou "Slo-mo", kterou gang Ma-ma distribuje. Slo-mo zpomalí to, jak vnímáte svět, na rychlost 1%, což do filmu přivádí opravdu několik nádherných scén. Představte si v takovémto zpomaleném vnímání světa někoho shodit dolů z kilometrové výšky, nebo pozorovat kapičky vody létající kolem vás...
Celý film skvěle doplňují soundtracky, které jsou naprosto božské - ano, zase je tu něco naprosto božské - a stejně tak je i skvěle zvládnutá atmosféra a kulisy. Celkově, tento film jsem viděla za dva dny třikrát a vůbec toho nelituju.

Tento film bych nedoporučila pro ty, kteří si neužívají ani jeden z mých třech oblíbených prvků. Pokud se ale rádi díváte na tvrdou, krutou realitu tohoto světa, pokud máte rádi akci a napětí a máte rádi silné hlavní hrdiny, tenhle film je něco pro vás. Abych nezapomněla - postapokalyptický svět. Snad skoro každý má rád věci z postapokalyptického světa, ne? Neříkám, že tenhle film nemá chybičky, že to nemohlo být lepší, celkově to bylo ale velmi příjemné překvapení a podle mě jedna z nejlepších komiksových adaptací vůbec.

100%

Iron Man 3

21. května 2013 v 12:13 | Annie
Ve filmu společnosti Marvel Studios Iron Man 3 je svérázný, ale geniální průmyslník Tony Stark / Iron Man nucen čelit nepříteli, jehož dosah nezná hranic. Když je rukou nepřítele připraven o vše, čeho si v životě cení, vydá se Stark na pouť s cílem nalézt toho, kdo je za jeho utrpení zodpovědný. Na každém jejím kroku bude nucen prokázat své odhodlání a sílu vůle. Zahnán do kouta bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude moci spolehnout jen na svou geniální mysl a své instinkty. Při své odvetě současně objevuje odpověď na otázku, která ho ve skrytu duše dlouho sužovala: je on sám pouhou součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého?

Světe div se, recenzuju něco pouhopouhé dva dny poté, co jsem to viděla. To se mi ještě nikdy nestalo. Vždycky mám týdenní a někdy až měsíční odstupy, což samozřejmě není ideální, ale já jsem velmi líný člověk a pak se mi to tady kupí recenzemi jako teď.
Iron Man 3 je, a to bez debat, velmi, velmi dobrý film. Možná bych ho i nazvala nejlepším ze série. Film se na začátku vrací do minulosti, kde je nám představen jeden vědec, Aldrich Killian, který Tonyho a jeho společnici pozve do svého týmu vědců jménem A.I.M. Tony, který tehdy ještě nebyl Iron Manam, samozřejmě odmítne, dokonce ale Killiana i velmi nehezky poníží. No co, každý si pod Tony Starkem představí arogantního sukničkáře, nebo ne? Přesto, Iron Man 3 se odehrává po filmu Avengers, kde už si Tony něčím prošel a kde se přidá do tohoto týmu legendárních hrdinů a zachrání New York před mimozemšťany a pohledným Lokim :D. K naprostému překvapení všech ale začne trpět záchvaty úzkosti. Když se mu to poprvé stane a JARVIS, umělá inteligence, kterou vytvořil, mu to oznámí, nevěřícně vydechne: "Já?"
Každopádně, veřejnost a Ameriku začnou trápit útoky teroristy Mandarina, a když mu Tony vyhlásí válku a řekne mu adresu svého domu, hle, co se nestane, jeho dům je vybombardován a jeho oblek ho v bezvědomí odnese neznámo kam. To ani nemluvím o tom, že těsně před tím do jeho domu přišla záhadná návštěvnice (její identitu nechci spoilerovat :D), a ty s Pepper jen tak tak uniknou. Každopádně, Tony začne pátrat po tom, kde se Mandarin schovává a co plánuje, a postupně přichází na to, že všechno je vlastně úplně jinak a že v celé této záležitosti má prsty právě ten člověk z minulosti, kterého urazil. To už ale spoileruji. Sakra.
Každopádně, každá z postav má jakousi roli v příběhu, což obdivuju a což bylo naprosto skvělé, takže jakousi malou příběhovou linii má i Pepper, Tonyho přítelkyně, a i James Rhodes, americký voják a Tonyho přítel, který nyní vlastní svůj vlastní oblek a samozřejmě s ním pracuje pro stát.
Co na to říct? Jestli někdo udělal opravdu vynikající práci a jestli někoho po tomto filmu opět miluju deseti body z deseti, pak je to Robert Downey Jr. Je to naprosto skvělý herec a to, jak hraje Tonyho Starka, je prostě nepopsatelně dokonalé. Někdy si pak říkáte, že v reálu hraje Tony Stark Roberta Downeyho Jr. :D. Celý film má navíc skvělou režii a scénář, a nachází se zde opravdu hodně scén, kdy budete jen zírat s otevřenou pusou. Naprosto jsem milovala scénu, kdy Tony zachránil 13 lidí padajících z letadla, i když mu jeho oblek řekl, že může zachránit maximálně čtyři. Celkově je ale tento film prostě naprosto skvělá podívaná, nudit se nebudete a některé scény vám prostě vyrazí dech.
Jestli mi něco vadilo, pak to možná bylo to, že trochu více přehlíželi Pepper. Nevím, možná se mi to jen zdá, ale podle mě měla v předchozích dílech větší roli. Jistě, i nyní byla naprosto skvělá a na konci byla kompletně badass, ale celkově se mi zdálo, že se na její vztah s Tonym film moc nesoustředí, což mi přišla škoda.
Jinak mě ale nic negativního nenapadá. Film to byl opravdu skvělý a i když jsem ho viděla s dabingem (;_;), užila jsem si to a doporučuju ho všemi deseti. A samozřejmě, jelikož se jedná o Marvel film, počkejte až do konce titulek. Máte tam jednu extra scénu. My jsme s kamarádkama v kině počkaly do konce jako jediný, a nelitovaly jsme :D. Miluju Marvel filmy.

95%

Bídníci (2012)

27. února 2013 v 11:39 | Annie
Když bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) propustí na podmínku, netuší, že za zády bude mít jako věčný stín posedlého inspektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zloděj zůstane vždy zlodějem a Valjean se zdá být jasným příkladem, zvlášť když pravidla podmínečného propuštění záhy poruší. Jenže Valjeanovi se daří unikat, začne žít pod změněnou identitou, stane se ctihodným občanem a dokonce starostou, jenže ani tehdy není před slídivým Javertem v bezpečí. Po smrti tovární dělnice Fantine (Anne Hathaway), kterou si klade za vinu, se ujme její dcerky Cosette. Společně s ní pak před Zákonem utíká do anonymity francouzské metropole. Tam na ně po pár letech relativního klidu čeká kromě Javerta i další nebezpečí - ulice bobtnající revolucí, kterou připravují mladí kluci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), se při letmém setkání zamiluje do dospívající Cosette (Amanda Seyfried) a ta jeho city opětuje. Kvůli své dceři a jejímu štěstí se Valjean rozhodne riskovat, dokonce se vydá na barikády v předvečer rozhodujícího souboje mezi revolucionáři a armádou, aby z předem prohrané bitvy zachránil Mariuse. Na místě, kde historie napsala jednu ze svých krvavých kapitol, se zároveň odehraje finální souboj mezi ním a Javertem.

Les Misérables se řadí mezi světové klasiky. Přeci jenom, kdo by neznal Viktora Huga. Na tento film jsem navíc slyšela strašně moc dobrých ohlasů, a i když jde o muzikál a to já jako filmový žánr moc nemusím, u tohohle případu jsem se rozhodla udělat výjimku a řekla jsem si - proč ne.
Někdo řekne, že jde jen o "tři hodiny zpívání o tom, jak mají těžký život a nikdo je nemá rád", a tím skončí. Jistě, fajn, dělejte si co chcete, říkejte si co chcete, pro mě jsou ale Bídníci o něčem úplně jiném. U několika scén jsem se nemohla ubránit slzám, samotný příběh byl velice emotivní a já, protože mám prostě slabost pro romantismus jako literární období celkově, jsem si tenhle film naprosto zamilovala.
Hned na začátku bych vyzdvihla herce. Protože jestli jsem něco tutově nečekala, tak takovéto skvělé herecké výkony. Jackmana jsem už dříve znala jako Wolverina z X-menů, a měla jsem ho docela ráda a brala ho, ale tady mě jako Jean Valjean naprosto uhranul. Opravdu jsem nečekala, že bude tak naprosto úžasně skvělý. Ani jsem nevěděla, že umí tak hezky zpívat :D. Stejně tak byl skvělý výkon všech ostatních herců, všichni byli skvělí, naprosto vynikající a dokonalí, ale jestli tam byl ještě někdo, kdo mě naprosto uhranul, tak to byla Anne Hathaway, a to, jak zpívala "I Dreamed A Dream". To bylo naprosto... kouzelné. Pokud se nemýlím, tak i za tuto roli vyhrála Oscara :).
Samozřejmě, jelikož se jedná o muzikál, měla bych i napsat, jak na mé ony písničky působily. Další příjemné překvapení, protože jejich zpracování bylo naprosto skvělé, byly skvěle zazpívané - při některých mi i naběhla husí kůže. Například hned ta první, když byl ještě Jean Valjean ve vězení.
Dalo by se říci, že i když se jedná o muzikál, příběh tam rozhodně vynikne a není to tak, že by se ztratil někde pod těmi písničkami. Herecké výkony byly skvělé, prostředí také (och, Francie, i když je to britský film, hehe) a opravdu doporučuju, pokud máte rádi takovýto typ věcí/příběhů/whatever. Vím, že to nezaujme a nedostane každého, protože se tu vyskytuje hodně lidí, kteří to nazývají jen "tříhodinovou slepeninou nějakejch písniček". Ale pokud v tom objevíte to kouzlo, které jsem tam našla já, jsem si jistá, že se vám film bude velmi, velmi líbit.

95%

Scott Pilgrim proti zbytku světa

15. února 2013 v 8:41 | Annie
Scottu Pilgrimovi (Michael Cera) je dvaadvacet, žije na úkor svého homosexuálního spolubydlícího (Kieran Culkin), hraje v garážové kapele Sex Bob - omb a stylem pásové výroby balí jednu holku za druhou. Scott nikdy neměl problém ulovit jakoukoliv kost. Spíš mu dělalo potíže ji následně zahodit. Teď ale nastal čas, aby i on poznal, jak láska bolí. Jmenuje se Ramona (Mary Elizabeth Winstead), má nejmodřejší vlasy na světě a Scott se do ní na první pohled, nenapravitelně a bezhlavě zamiloval. Jejich společné zářivé budoucnosti nic nebrání, tedy aspoň Scott si to myslí. Jenomže zatímco jemu se stačí zbavit aktuální přítelkyně, dětinské fanynky jeho kapely, Ramona s sebou vleče děsivé prokletí. Ve zkratce - každý, kdo s ní chce chodit, musí nejdřív porazit sedm jejích bývalých partnerů. Bohužel nikoliv ve slovním fotbale, ale v boji na život a na smrt. Jiný by couvl, ale Scott je skutečně zamilovaný až po uši, a tak ho v příštích pár dnech čekají bizarní a potenciálně smrtonosná setkání mimo jiné se skateboardovou legendou, rockovou hvězdou inklinující k veganství, dvěma identickými dýdžeji, jejichž muzika může zabít, nebo s věčně naštvanou lesbou. Ano, s těmi všemi Ramona v minulosti chodila a právě oni chtějí zařídit, aby Scottova pohádka neměla šťastný konec.

Scott Pilgrim proti zbytku světa je opravdu mimořádný film. Je natočený podle komiksu, a v mnohých částech je to i vidět, protože, a teď to řeknu na rovinu, je to film naprosto šílený. Najdete v něm vegana se superschopnostmi, spoustu šarvátek ve stylu starých akčních počítačových her, úžasnou hudbu, šíleně skvělé postavy a na závěr to nejlepší - ty nejúžasnější a nejvtipnější hlášky a scény všech dob. Například hláška "Další písnička je pro kluka, který pořád řve z balkónu - jmenuje se Nenávidím Tě, Prosím Zemři" bude nezapomenutelná asi pro každého, kdo to viděl, stejně jako scéna "Už odešel." Kdo viděl, pochopí, kdo ne, měl by si zkouknout film, aby pochopil, protože jinak mu ujde naprosto mimořádná zábava.
Jistě, film nemusí zaujmout každého, ale myslím, že kdo se rozhodne ho zkouknout, rozhodně si ho bude pamatovat. Já sama jsem se k němu dostala přes tumblr, protože se mi často na dashboard objevovaly nějaké gify právě ze Scotta Pilgrima, a to z nejrůznějšími skvělými hláškami a vtipy. Tak jsem si řekla "proč ne" a stáhla jsem to, a tady na horách jsem to s příbuznými zkoukla.
Scott samotný jako hlavní postava je naprosto skvělý, herce vybrali úžasně a proto vypadá naprosto nevinně, naivně a sladce. Stejně tak skvěle vybrali i herečku pro Ramonu, jeho modrovlasou/růžovlasou/zelenovlasou přítelkyni, která vypadá naprosto skvěle a ten její úplně počáteční outfit, kdy doručovala věci z Amazonu, bych jí, upřímně, velmi ráda ukradla. Mojí oblíbenou postavou ze Scotta Pilgrima se asi stane Wallace, gay spolubydlící Scotta, který právě chrlil ty nejlepší hlášky, vždycky byl nad věcí a celkově byl úplně skvělou postavou. Ani Scottova hudební skupina však nezůstává pozadu a prostě se vám vryje pod kůži.
Velice zajímavé jsou i souboje. Nejsou to žádné pěstí rvačky - jak už jsem psala, souboje Scotta s bývalými příteli Ramony jsou ve stylu starých akčních her, kdy navíc Scottovo protivník skončí na konci tak, že se změní v hromadu peněz.
Jako ve velkém procentu počítačových her.
Tuto jednu polovinu filmu plnou akčních bitek velmi dobře doplňuje druhá, kdy opravdu jde jen a jen o hudbu. Scott se svou skupinou ve filmu podstupují hudební soutěž kapel, která hodně souvisí i s jeho bojem s bývalými společníky Ramony, a ta hudba rozhodně není k zahození. Najdete jí tam opravdu hodně a většina z toho je i poslouchatelná :D. Asi největší vrchol byl souboj Scottovy kapely s asijskými "techno" dvojčaty, dalšími bývalými příteli Ramony, který byl naprosto epický.

Co k tomuto filmu říci? I LOVE IT, I LOVE IT, I LOVE IT. Film to byl naprosto skvělý a i kdyby vás to nezaujalo z mé recenze, doporučuju zkouknout aspoň kvůli tomu, že zjistíte, že pár meme vtipů, na které jste párkrát narazili, je právě z tohoto filmu. Protože je to naprosto epicky vtipné, dokonalé a rozhodně se pobavíte.

95%

Hobit: Neočekávaná cesta

17. prosince 2012 v 18:23 | Annie
Film sleduje cestu hlavní postavy Bilbo Pytlíka, který se ocitne na dobrodružné výpravě. Cílem cesty je si znovu nárokovat ztracené trpasličí království Erebor. Bilba nečekaně osloví čaroděj Gandalf Šedý, díky kterému se ocitne ve společnosti třinácti trpaslíků v čele s legendárním bojovníkem Thorinem. Cesta do divočiny vede přes tajemné země, kde se to hemží zlobry, skřety a kouzelníky. Ačkoliv cíl jejich výpravy - Osamělá hora, leží na Východě, musí projít nejdříve jeskynním systémem, kde Bilbo potká někoho, kdo mu navždy změní život…Gluma. Skromný Bilbo Pytlík pak sám s Glumem na břehu podzemního jezera objeví nejen hloubku lstivosti a odvahy, která překvapí i jeho samotného, ale také získá do svého vlastnictví Glumův prsten "miláška", který má nečekané a užitečné možnosti... Jednoduchý zlatý prsten je spojen s osudem celé Středozemě takovým způsobem, jaký Bilbo nemůže zatím ani tušit.

Hobit byl něco, na co jsem se neuvěřitelně těšila. Přeci jenom, jde o prequel Pána prstenů, ve kterém se vrátíme zpět do Středozemě - zpět do nádherných krajin elfů a trpaslíků, zpět k mocným prstenům, zpět k dobrodružství. Film mě opět přesvědčil, že Peter Jackson režírovat umí.
Co od toho očekávat? Já očekávala nádherné scenérie, bitvy, úžasnou fantasy atmosféru a úžasné výkony herců. Dostalo se mi všeho a to ještě více, než jsem tušila, že dostanu. Přiznám se, že ze začátku mi to přišlo celé trochu až moc protahované. Kdo četl knihu, dá mi za pravdu, a to bude přímo kývat hlavou zběsile nahoru a dolů, protože to, co zabírá ten dlouhý úvod, než se Bilbo rozhodne přidat k výpravě, je malý, krátký kousíček knížky. Ale přesto jsem se nechala brzy vtáhnout do děje a když byl konec, málem jsem ze sebe udiveně vykoktala: "To už?" Ano, těch 166 minut uteklo jako voda.
Výkony herců byly navíc naprosto špičkové. Moje kamarádka si zamilovala Aidana Turnera (který hrál toho trpasličího lukostřelce, Kíliho), a já si zase zamilovala Martina Freemana v roli samotného Bilba. Tedy, zbožňovala jsem ho už v Sherlockovi, ale tady mi přijde, že se opravdu projevil. Je to prostě SKVĚLÝ herec. A tohle byla zřejmě jeho největší role. :D
Mnozí si stěžují, že bitvy zabírají prakticky celý film a že to o ničem jiném nebylo, a trochu je to i pravda, ale přesto, film oplývá i jinými aspekty a to ho dělalo dokonalým. Každičká část byla naprosto skvělá, všechna prostředí byla dechberoucí a já prostě z toho nemůžu, milí čtenáři, nedokážu tu nádheru ani popsat. To musí každý vidět.
Jediné, co mě mrzí je, že jsem film viděla s dabingem. To mě ochudilo o krásné trpasličí písničky, které na začátku zpívaly, ale aspoň jsem si je pustila v originálně a mohla se tak znovu rozplývat nad tím, jak nádherné to je.
Je tam také pár scén oproti knize přidaných (např. nekromancer, Saruman), ale nemyslím, že to tam překáží, ba naopak, hodí se to tam. Jen mi to protažení na tři hodiny přesto připadá moc zbytečné dlouhé. Celý film nejde takovým rychlým tempem jako Pán prstenů, dává tam každičkou scénu, která se v knížce nachází a jak už jsem psala, i nějaké přidává.
Každopádně, představte si tu nádheru, až se na to všechno budeme moci dívat spolu s Pánem prstenů v jednom dlouhé, nekončícím maratonu.
Nedá se to jinak popsat. Šla jsem do kina s tím, že si užiju návrat do Středozemí, a toho se mi dostalo. Teď mi nezbývá nic jiného než netrpělivě očekávat další díl.

95%Ano, já to sem prostě musím dát.

Pýcha a předsudek (2005)

16. prosince 2012 v 13:36 | Annie
Jeden z nejčtenějších a nejoblíbenějších knižních bestsellerů, Pýcha a předsudek britské spisovatelky Jane Austen, se po více než šedesáti letech vrací na filmové plátno. Snová výprava do Anglie konce 18. století s hvězdným obsazením, okouzlující kamerou a nesmrtelným příběhem dokáže alespoň na dvě hodiny zpomalit zběsilé tempo moderní doby. Klasický příběh lásky a nenávisti líčí osudy pěti krásných sester Bennetových, které jejich matka (Brenda Blethyn) vede pevnou rukou k životnímu názoru, podle něhož je žena šťastná jedině tehdy, když se bohatě provdá. Jediná Elizabeth (Keira Knightley) se tomuto modelu zatím úspěšně vzpírá, plně podporována dětinským otcem (Donald Sutherland). Když se v blízkém zámečku zabydlí svobodný a hlavně bohatý pan Bingley, všichni Bennetovi v čele s maminkou zavětří šanci na výhodný sňatek. Nejstarší dcera Jane (Rosamund Pike), citlivá a krásná dívka panu Bingleymu okamžitě podlehne. Mladší Elizabeth se zase zamlouvá jeho přítel, pan Darcy (Matthew Macfayden), který ovšem vypadá jako ukrutný snob a navíc má podle všeho prsty v krizi, která později naruší vztah Jane a pana Bingleyho. Je možné jednoho člověka stejně vášnivě nenávidět jako milovat?

Poslední dobou hodně louskám klasiky, a to nejen pro povinnou četbu, a Pýcha a předsudek je jednou z věcí, kterou jsem si absolutně zamilovala.
Možná jste zaznamenali, že jsem nedávno četla Annu Kareninu (která jen tak mimochodem je teď taky v kinech, a nehraje ji nikdo jiný než Keira Knightley, haha). Přečetla jsem knihu, teď se těším na film. U Pýchy a Předsudku je tomu naopak. Zkoukla jsem si film a teď se hned vrhám na knížku, protože mě to celé naprosto uchvátilo. Kam se se svou romantikou hrabe Stmívání.
Teď mě možná berete za kulturního barbara, když na ten film koukám až teď a když tu knihu čtu až teď. Ale! Jsem ráda, že jsem to udělala ASPOŇ teď. Co kdybych se tomu vyhnula a nikdy to ani neviděla? Asi bych si to neodpustila. Každý, kdo to viděl, uzná, že film je to naprosto nádherný, kouzelný a prostě tak... tak... ROMANTICKÝ.
Tahle doba mě prostě neuvěřitelně baví. To 18. a 19. století. Ty šaty, ten styl, ta galance... samozřejmě, ta škrobenost ve společnosti a všechno kolem toho, ale řekla bych, že to je jen jedna z dalších věcí, která dělá tuto dobu zajímavou. To prostředí bylo ale prostě nádherné. Tahle doba mi prostě sedí, řeknu to takhle.
Herecké výkony snad ani nejde zkritizovat. Keira Knightley Lizzy prostě zahrála perfektně, aspoň pro mě, a Mr. Darcy... oh, Mr. Darcy... Matthew MacFadyen byl prostě BOŽÍ. A je i v Anně Karanině, no není to náhoda? Jen škoda, že tam hraje jejího bratra.... :D (Vlastně je to docela zvláštní, že v jednom filmu hraje milence Keiry a v jednom jejího bratra, ale co už).
Samozřejmě, bylo v tom filmu trochu vidět ta uspěchanost, aspoň mi to tak připadalo, jak se snažili dát do toho filmu opravdu všechno z té knížky. Trošku mě mrzí, že to bylo jen z pohledu Elizabeth, a ne i z pohledu drahého pana Darcyho. A závěrečná scéna mě taky trošičku zklamala. Tak nádherný západ slunce. Tak NÁDHERNÝ. A nic.
Já opravdu nevím, co na to říct. Všechno to bylo prostě strašně pěkné a jak bych řekla po tumblrovsku - "I AM STILL FULL OF FEELS."
Film to byl prostě nádherný. Miluju romantismus a romantiku, která je opravdu ROMANTIKOU, a ne šáhlá upířinou a vším tímhle nechutenstvím.

95%

Jindřich V. (The Hollow Crown)

21. srpna 2012 v 18:33 | Anon
Hollow Crown přináší čtyři zfilmované adaptace Shakespearových historických divadelních her - Richarda II., Jindřicha IV. část první a druhou, a Jindřicha V. Začínajíc v roce 1399, příběh poodhaluje život vládců v následujících letech a jejich hry o moc. Králové, se svými rodinami a následovníky, jsou ohrožováni rebéliemi a konflikty.
Jindřich V. se zrovna usadil na trůn, a už je vyzýván Francií ke konfliktu. Povzbuzen svými dvořany, Exeterem a Yorkem, Jindřich slibuje, že celou svou silou této výzvě odpoví. Příběh vypráví o Anglie, která se připravuje do války, a Jindřichově armádě pochodující do války, ve které může být pouze jeden vítěz.

A konečně se tady objevuje recenze na finální a poslední díl "seriálu" od BBC, The Hollow Crown. Jedná se o Shakespearovské adaptace a bla bla bla, všechno je to v anotaci.
Co říct hned na začátek? Jindřich V. bude asi ten nejsilnější a nejemotivnější díl celé této série, a to všemi aspekty.
Příběh - nu, co říci, říkám to pořád a stále a u každé z těchto recenzí, ale je to Shakespeare. Musím říct, že kdyby o těchto adaptacích věděl, určitě by byl hrdý. Ano, jsou skvělé, jsou nadpřirozené skvělé, a Jindřich V. je z nich nejlepší!
I všechny postavy o sobě dali vědět. Samozřejmě celý příběh je o válce Anglie s Francií, Jindřichova minulost ale o sobě také dává vědět. Kdo sledoval předchozí díly, určitě ví, v jaké společnosti se mladý princ Hal (zkratka Henry, což je Anglicky Jindřich) držel. Falstaff hned na začátku tohoto dílu umírá, jak je tam zmiňováno, se zlomeným srdcem. V tomto dílu umírá i další z Jindřichovo předchozích kumpánů, a to ne v bitvě nebo tak něco, ale za zbabělý a nechutný skutek, díky kterému mi ho, jako pověšence, vůbec líto nebylo - zatímco Angličané útočili na francouzské město, on si tam vykrádal kostel.
Celkově mi přijde skvělé, jak se tyto díly zaměřují na tyhle londýnské "chuďase" a ukazuje příběh i z jejich strany. Nejsou to ale žádné postavy, které si oblíbíte, stejně jako Falstaff, i tihle se pořád schovávají před bitvou, jelikož jsou to zbabělci, a navíc k tomu ještě zloději a zločinci. Prostě, neměla jsem je ráda, ale přišlo mi to zajímavé, že příběh prostě na ně pořád hleděl a pořád jsme mohli vidět to dění i jejich očima.
Samozřejmě, herecké výkony byly naprosto skvělé. Tom Hiddleston se v roli Jindřicha nedá jinak než vynést do nebes a opěvovat, a do cesty by se mu za tuhle roly měly stavět fanfáry. Opravdu, byl skvělý. Och, možná za tohle moje nadšení může má posedlost jím, ale NA DRUHOU STRANU - jeho konečné námluvy francouzské princezny byly absolutně krásné, a když to řeknu, i zábavné, jelikož ani jeden z nich neuměl dobře jazyk toho druhého. A i když jsem velká Hiddles-fanynka, ta scéna byla stejně naprosto úžasná a francouzská princezna s králem Jindřichem vypadala... no, všechny herce i herečky vybrali dobře, to nemohu neříct :D.
I zpracování té závěrečné bitvy bylo skvělé. Bylo sice trošku očividné, že se ke konci chtěli vyhnout těm záběrům bitvy, když přešli k umírajícímu francouzskému princi v lese, a několika dalším smrtím odehrávajících se zde, ke kterým nebudu mít teď žádné komentáře, protože nechci spoilerovat.
Mám to tady vynášet do nebes ještě dál? Nebo to již není třeba?

100%

Jindřich IV., část druhá (The Hollow Crown)

24. července 2012 v 10:27 | Annieren
Hollow Crown přináší čtyři zfilmované adaptace Shakespearových historických divadelních her - Richarda II., Jindřicha IV. část první a druhou, a Jindřicha V. Začínajíc v roce 1399, příběh poodhaluje život vládců v následujících letech a jejich hry o moc. Králové, se svými rodinami a následovníky, jsou ohrožováni rebéliemi a konflikty.
Po bitvě u Shrewsbury se Northumberland dozví o smrti svého syna, a povstává tak další rebélie. Falstaff je poslán pryč od své milenky, Doll Tearsheet, rekrutovat vojáky. Princ Hal mezitím pokračuje ve svém prostopášném způsobu žití, tedy aspoň do doby, než jeho otec zemře...
Pak totiž bude muset usednout na trůn.

Tak, část druhá Jindřicha IV. shlédnuta a já jdu zase kritizovat.
Hned na začátek bych řekla to, co se mi líbilo u každého z dílu, a to je prostě Shakespeare. A budu se opakovat a budu, jelikož ty verše jsou prostě krásné. Třebaže na internetu stále nenajdete české titulky, doporučuju opravdu aspoň shlédnout s těmi anglickými. Taky jsem neporozuměla všemu, jelikož je to opravdu složitá Angličtina, ale na pochopení děje mi to stačilo, a mohla jsem si tu Angličtinu vychutnat hezky v Shakespearovském podání :).
Tak či tak, musím napsat, že herecké výkony byly (opět) naprosto bravurní a skvělé a úžasné. Harry, který zemřel v minulém díle, byl skvělý, a já jsem jeho smrti opravdu litovala, i když byl nepřítel, a tady jsem zase litovala jeho otce, který se dozvěděl o smrti svého syna. Stejně tak jsem opět milovala Toma Hiddlestona v roli prince Hala, protože to bych nebyla já, abych ho zase nevynesla do nebes.
Kdo mě trošku štval, byl Falstaff. V minulém díle byl skvělý a jeho interakce s Halem byly opravdu zajímavé, ale v tomhle díle me do slova a do písmene štval. Jako herec skvělý, ale bylo ho tam až moc, na to, jak hroznej člověk to byl. Zbabělec, který si přivlastňuje skutky jiných, lže, a ještě žije stejně prostopášně jako kdysi Hal - a toho mám mít ráda? Hal v prvním díle zabil Harryho, a Falstaff okamžitě začal předstírat, že to ve skutečnosti udělal on. V tomhle díle se kolikrát "vyznamenal" ještě víc, a korunu tomu nasadilo to, že když opouštěl svojí děvku, ještě za něj plakala a tvrdila, že to byl nejstatečnější muž, jakého kdy poznala. Vím, že je to tak i v původním Shakespearovi, ale nic mi nezabrání v tomu, abych tuhle postavu opravdu nenáviděla. O to jsem byla radši, když se Hal na konci změnil v opravdového krále a dal mu pořádně za vyučenou. Jak tam všichni jeho bývalí "přátelé" doufali, že se budou mít skvěle... a jak to nakonec skončilo.
No nic.
Díl opět trochu postrádá na té dynamičnosti, která se mi líbila v první části, a je tam opět málo Jeremyho Ironse, což je zvláštní, vzhledem k tomu, že tento díl se dokonce i jmenuje Jindřich IV. Ale aspoň tam byl ten jeho závěrečný rozhovor se svým synem, Halem. Popravdě, to považuju za nejlepší scénu z celého filmu. Tom to celé tak úžasně hrál, a když se tam rozplakal (och bože, opravdu, nekecám), tak jsem se tam málem roztekla. Ale to, jak pak nakonec seděl se svým otcem a on mu vysvětloval břímě koruny, opravdu považuju za nejlepší scénu, co tam kdy byla.
Každopádně, až na scény s Falstaffem, kterých bylo až moc, to byl opravdu vynikající kousek a znovu vřele doporučuju. Hollow Crown prostě vede!

95%

 
 

Reklama

PageRank ukazatel