Gillian Flynn - Zmizelá

7. září 2015 v 12:26 | AD |  Knihy
Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání ale může vražedně klamat…
Amy Dunnová zmizela v den pátého výročí svatby. Nick, její muž, byl po sérii nalezených důkazů obviněn z vraždy své ženy. Nick prohlašuje, že nic nespáchal, Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku tvrdí opak. Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy?

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Tohle jsem plánovala číst už dlouho. Nejdříve jsem si totiž shlédla film a musím říct, že mě jeho zápletka naprosto dostala.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Netypické manželství

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Obelstít

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Postavy v téhle knize jsou nesmírně... zvláštní. Ale zajímavé.
Tak nejdříve samozřejmě samotná Amy Dunnová. Nevím, jestli tady můžu spoilerovat, bojím se, že s tímhle fenoménem stále není někdo obeznámen, a proto o této velice výstřední hrdince pomlčím, ale můžu říct toto - otypovala jsem si jí jako INTJ, a pokud to nevíte, já miluju číst o INTJ lidech v literatuře (protože to bývají lidé prostě... extravagantní). Víc spoilerovat nebudu! Nevím, jestli bych se s Amy zrovna ztotožnila, ale vzhledem k tomu, že já jsem INFJ, máme k sobě blízko, haha (pardon, že do toho tahám MBTI).
Nicka jsem ve filmu moc ráda neměla. Vlastně jsem mu to všechno i tak nějak přála. V knížce mi ho ale bylo vyloženě líto. Neztotožnila bych se s ním, ale určité sympatie jsem s ním navázala.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Zmizelá je příběh naprosto jedinečný, unikátní a ohromující. A mě naprosto uhranul.
Je mi opravdu tak moc, moc líto, že tady nemůžu spoilerovat (v jiných recenzích jsem toho napáchala dost, to přiznávám, ale tady bych vás tím ochudila o dost dechberoucí zvrat). Musím ale říct, že autorka napsala příběh naprosto výjimečný a že pohlédnout do mysli Amy byl čtenářský zážitek, který se znovu bude asi hledat těžko. Autorka si navíc naprosto skvěle pohrává se čtenářem - jak Nick, tak Amy ve svých vyprávěních prostě a jednoduše lžou. Nemůžete jim nic věřit, jak časem poznáte, a na to jako čtenáři nejsme zvyklí. Co si přečteme, je písmo svaté. Nejsme zvyklí na to, že nám lžou samotné postavy. Autor možná, ale postavy?
Celá ta kniha má také takovou zvláštní atmosféru (a to i film). Připomínalo mi to až Hannibala od NBC.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Někteří si stěžují na pomalý rozjezd Zmizelé, že to autorka strašně roztahuje. Popravdě, mě to ani tak nepřišlo, knížka mě uhranula od začátku do konce. I když je pravda, že ten konec byl už tak čtivý nebyl. Na každé stránce zvrat, podraz, nějaká malá, nevinná lež, což samo o sobě není špatně, ale už se v tom čtenáři ke konci nechce moc orientovat, radši by nějaké to uzavření.
Co říci na závěr? Zmizelou by si měl rozhodně každý přečíst; momentálně je to jedna z mých nejoblíbenějších knih.

95%

 


Komentáře

1 Lisi Lisi | Web | 7. září 2015 v 16:10 | Reagovat

Viděla jsem film, té obavy ze spoilerování rozumím. Tady je zvrat fakt nečekaný. Knihu mám rozposlouchanou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel