Andy Weir - Marťan

10. září 2015 v 22:06 | AD |  Knihy
Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…
Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…
Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
To je takový hezký příběh. Vzhledem k tomu, že si teď v září ještě před tím, než nastoupím na vejšku, vysedávám doma, tak jsem si tak v půl devátý hezky vstala a to mi volá paní z Knižního klubu, jestli se nechci stát členkou. Normálně bych o tom ani neuvažovala, ale když budu v Praze a budu si moct knížky koupit rovnou, bez placeního poštovného? Ó la lá.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Síla lidského ducha (pardon, vím, že jsou to tři, ale nemůžu si tady pomoct)

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Přežít

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Je jasné, že Watney má být sympaťák, protože tam střihá jeden vtip za druhým (nebudu lhát, několikrát jsem se i zasmála), je neustále optimistický a celým svým srdcem doufá ve své přežití. Třebaže ho autor opravdu chtěl jako takového příjemného hlavního hrdinu napsat, jeho neochvějný optimismus mi začal po chvíli trochu lézt na nervy. Chtělo by to nějaké zoufání, nějaký ten strach! Watney ani v jednu chvíli nezaváhá. Třebaže to je vskutku obdivuhodné, je to bohužel i trochu nereálné (obzvlášť, když uvíznete na Marsu, no tak).
Musím ale říct, že všechny postavy v knížce byly jaksi sympatické. Nebyly vykresleny tak, aby vám přirostly k srdci, ale ke konci jsem se aspoň o Watneyho a jeho posádku poměrně bála, takže úkol splněn.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Co se mi na téhle knížce hodně líbilo bylo všechno to "technično". Většina spisovatelů sci-fi je přeci jen profesí spisovateli, a proto si hodně vymýšlí, spoléhají spíše na svou fantazii než na své technické znalosti. Samozřejmě, rozhodně neříkám, že jsou takoví všichni, existují velikáni, kteří se v oboru vyznají, ale tak nějak obecně vzato si všichni raději vymýšlíme. Andy Weir o chemii, biologii, astronomii, kosmonautech a celkově o "vědě" vskutku ví hodně a v knížce je to vidět. Když si Watney vyráběl vodu, jenom jsem zírala, jak to všechno bylo detailně popsané, a když pak měl s tím spojené potíže, které byly vskutku reálné - nu, za tohle si pan Weir zaslouží obdiv. (Aspoň ode mě, člověka se zdravým obdivem pro chemii, ho má).

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli/spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Jak už jsem psala, na knížce mi trochu vadil Watneyho neochvějný optimismus. Jinak se pořád něco dělo, knížka byla čtivá. Dobře, nebudu lhát, i když mám obdiv pro vědu, asi po 5 hodinách čtení jsem z té chemie a botaniky začala být trochu unavená. Ale to bych řekla, že to bylo spíš z toho, jak jsem to četla 5 hodin v kuse. Vážně mě to chytlo.
Takže - knížku rozhodně doporučuju pro ty, kteří si myslí, že by si užili vesmírnou Robinsonovku. Protože to více méně Marťan je.

90%

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel