Typologie MBTI, aneb jak je to doopravdy

6. srpna 2015 v 11:23 | AD |  Typologie MBTI
Tak a je to tady. Článek, kterým se typologii Myers-Briggs nebo-li MBTI pokusím trochu přiblížit. Pokusím se to napsat i co nejvíce stručně, co to jde, protože na tohle téma by se daly psát slohy. (A stejně to tak pravděpodobně dopadne, známe své lidi.)

Bude se jednat o opravdu jednoduché přiblížení, přičemž kdyby vás to opravdu zaujalo, napsala bych další článek o tom, jak si určit svůj MBTI typ bez nějakého internetového testu, ale pouze podle funkcí, které používáte. Proč bez testu, ptáte se? O tom vám hned povím.


Zapomeňte na všechno, co jste zatím o MBTI slyšeli.

O MBTI existuje spoustu stereotypů. Pokud neznáte ani jeden z nich, jste šťastní lidé.

Vtip je v tom, že typů je 16, přičemž v jejich názvu jsou 4 písmena - I nebo E - N nebo S - T nebo F - P nebo J (můj typ je kupříkladu INFJ). Lidé začali MBTI zjednodušovat pouze na tato písmenka, což je obrovská chyba. Ony internetové testy se tak omezily na to, že se vás jen ptají, jestli jste introvertní nebo extrovertní (I nebo E). Jestli vás spíše zajímají nápady a duchovno nebo nějaká fyzická práce (N nebo S). Jestli jste spíše přes logiku nebo přes emoce (T nebo F). A potom, jestli máte ve všem chaos nebo pořádek (P nebo J).

Těmto testům se díky tomuto zjednodušování nedá věřit, protože takhle MBTI ve skutečnosti vůbec nefunguje. Pak není divu, že spoustu lidí si z tohoto testu dělá srandu, jak je to všechno nepřesné. Je, když se na to díváte takto zkresleně. Nečekejte ani, že MBTI vyhodnotí vaši osobnost. Ona neurčuje vaše povahové vlastnosti. Ona se má zabývat tím, jak vnímáte svět a jak to, co vidíte, ve své hlavně vyhodnocujete. Podle čeho děláte rozhodnutí. Jak přemýšlíte. Díky tomu se může stát, že dva lidé se stejným typem budou nakonec poněkud povahově rozdílní, protože prostě vyrostli v jiných podmínkách, byli ovlivněni jinými okolnostmi a lidmi, věří v něco jiného, volí každý jinou stranu - ale budou přemýšlet stejnými myšlenkovými postupy. Proto, a právě proto, se taky váš MBTI typ nikdy nemůže změnit. A nikdy nemůžete být dva typy najednou (pokud někde napíšete, že jste například INFx, všichni, co se o to zajímají, poznají, že o MBTI ve skutečnosti víte... no, nic.)

Všechno je to o kognitivních funkcích.

Tady přichází ta složitá část, u které se trochu rozkecám.
Funkce jsou teoreticky čtyři - smysly (S), intuice (N), cítění (F) a přemýšlení (T). Každý z nás má všechny čtyři tyto funkce, jen v jiném pořadí a jiného typu - každá z těchto funkcí se totiž dělí na extrovertní a introvertní typ. Pokud je funkce extrovertní, přidá se za písmenko e (tedy například Se, Ne), pokud je introvertní, přidá se za písmenko i (tedy například Fi, Ti). V praxi to určuje, jestli se ona funkce orientuje na vás, nebo "navenek".

Funkcí je tedy prakticky osm. Fakt je, že používáme úplně všechny, ale pouze na prvních čtyřech záleží, když se určuje váš typ a vlastně celkově, protože pouze tyto čtyři určují vaše vzorce chování a přemýšlení - ano, to jsou ony kognitivní funkce. Těm dalším čtyřem se říká stínové funkce, ale to je v tenhle okamžik trochu vyšší dívčí.

Shrnuto a podtrženo, co to tedy znamená? Znamená to, že nikdo není úplná ledová královna či nepředstavitelný cíťa. Všichni využíváme všechny funkce, proto takovéto stereotypy prostě nefungují. Vysvětluje to také, proč si někdy připadáme více extrovertní, a někdy více introvertní - je to o tom, kterou funkci zrovna využíváme.

http://33.media.tumblr.com/ff71a914f5ff23cfbba8e697bc8b5538/tumblr_inline_nnaxwwRNIs1skonly_500.gif

Jak z toho ale určit svůj typ?

Poměrně jednoduše, pokud víte, jak na to.

Ukážu to na svém typu, což je INFJ. Moje kognitivní funkce jsou Ni - Fe - Ti - Se. Moje dominantní funkce je introvertní intuice - což určuje hned dvě písmenka mého typu, N a I (protože moje dominantní funkce je introvertní). Moje sekundární funkce je extrovertní cítění, což určuje, že další písmenko mého typu bude F. Jak jsem z toho všeho ale vykouzlila J?

Uplně na začátku jsem uvedla, že MBTI má určit, jak vnímáte svět a jak to, co vidíte, ve své hlavně vyhodnocujete.
Myslela jsem to doslova.
Funkce, kterou vnímáte svět, jsou u vás buď smysly (S) nebo intuice (N). Jsou to tedy funkce vnímající - nebo-li perceiving.
Funkce, kterou to, co jste viděli, v hlavě vyhodnotíte, je u vás buď cítění (F) nebo přemýšlení (T). Jsou to tedy funkce soudící - nebo-li judging.
Toto je nesmírně důležité, co se týče určování vašeho typu.

Pokud je někdo soudící typ (tedy J), tak to znamená, že jeho první extrovertní funkce je funkce soudící (tedy cítění F nebo přemýšlení T).
To jsem kupříkladu já - moje první extrovertní funkce je cítění, a v tomto okamžiku nezáleží na tom, že je to až moje sekundární funkce - je to prostě moje první extrovertní funkce.

Pokud je někdo vnímající typ (tedy P), tak to znamená, že jeho první extrovertní funkce je funkce vnímající (tedy smysly S nebo intuice N).
To je například INFP - funkce tohoto typu jsou Ne - Fi - Te - Si. Jak vidíte, jeho první extrovertní funkce je intuice, což je funkce vnímající.

Jak do toho všeho ale zapadáte vy?

Nu, původně jsem v tomhle článku chtěla věnovat místečko jednotlivým funkcím, abyste se s nějakou mohli identifikovat a následně opravdu, opravdu opravdicky určit svůj typ. Ale to by tenhle článek byl sáhodlouhý a asi by nikoho nebavilo to pořádně číst.

Takže to řeknu znovu. Pokud vás tenhle článek zaujal - pokud chcete opravdu porozumět MBTI a sami sobě - napište komentář, ohodnoťte tenhle článek, cokoliv. Mě to povzbudí, abych napsala článků více a tam se už rozhodně budu soustředit na jednotlivé typy a funkce. Co vás v tom případě čeká a nemine?

Můžu vysvětlit, jak spolu jednotlivé funkce souzní, jak fungují, jak se projevují, jak fungují jednotlivé typy - a pak zabřednout do vod hlubších a objasnit stínové funkce, jak různé typy vypadají, když jejich funkce fungují nezdravě, a můžu začít otypovávat různé filmové či knižní postavy.

Tak. V tenhle okamžik už je to jen na vás.
 


Komentáře

1 Storycollector Storycollector | 6. srpna 2015 v 11:53 | Reagovat

Jo, napiš o tom víc. Já jsem právě jednou z těch obětí zjednodušovaných testů a někde mi vyšlo, že jsem INTJ a jinde, že jsem INTP. Íčka a éčka samozřejmě tyhle testy neuvádějí. :P

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 6. srpna 2015 v 13:09 | Reagovat

Mně vždycky vychází INTJ a podle charakteristiky se na to i víc hodím. MBTI jsem s kamarádkou rozebírala nejméně půl roku, takže o něm také něco tuším, je to docela zajímavé téma. Díky tomuto třídění se nám podařilo si zaškatulkovat své okolí a i fiktivní postavy z našich oblíbených seriálů 8-), dobrá, rozbory osobnosti jsou divná zábava pro středoškolačku :D Hezký článek.

3 AD AD | Web | 6. srpna 2015 v 15:11 | Reagovat

[1]: Můj taťka měl ten stejný problém. Jelikož ho vidím každý den, tak jsem poznala, že je to INTP, ono když člověk ví, co má hledat, tak to není tak těžké poznat :D. Zaměřím se na to tedy v dalším článku ;-)

[2]: Divná zábava? :D Já se o to zajímám už asi dva roky, to jsem byla taky ještě středoškolačka :-D .

4 Ariven Ariven | Web | 6. srpna 2015 v 17:49 | Reagovat

Taky bych si ráda na tohle téma přečetla něco dalšího, takže jen piš :D Poslední dobou se pokouším zjistit, co jsem za typ a podle popisu jednotlivých písmen jsem se odhadla na ISFP (i když popis celého typu už na mě zas tak moc nesedí), podle jednoho internetového testu jsem prý INTP, ale ani jednomu moc nevěřím, takže bych přivítala především článek, podle kterého bych mohla tak nějak, jak jsi řekla, opravdu, opravdu opravdicky určit svůj typ :-D Ale cokoliv na tohle téma napíšeš, budu jen ráda.

5 Guizmo Guizmo | Web | 7. srpna 2015 v 11:05 | Reagovat

Z těch všech lidí co jsem je donutila ten test udělat a co koukam tady... To jste všichni I? O.o

6 Elinor Elinor | Web | 7. srpna 2015 v 20:59 | Reagovat

Možná bych si dovolila jednu poznámku. Ty jednotlivé kognitivní funkce fungují spíše jako určitá škála, po které se člověk pohybuje. Pokud je tam x, tak to neznamená, že by měl být dva typy, ale že se  pohybuje "někde uprostřed" konkrétní škály a preference té dominantní je velmi slabá (u mě v rámci testu, který řešil procenta zastoupení, to bylo 55% T, 45% F - v praxi u různých testů mi vychází většinou INTP, v případě, že jsou T-P rozlišení postavená spíše na etických náhledech a idealismu, tak INFP).

7 AD AD | Web | 7. srpna 2015 v 21:57 | Reagovat

[6]: Tak u těch prvních třech písmenek to zase tak hrozné není, tam to dává smysl (například I a E, to jen určuje extraverzi nebo introverti a pořadí prvních dvou funkcí, že jo). Když se ale změní P nebo J, tak jde o úplně jiné funkce v úplně rozdílném pořadí. To je pak bordel :D.

8 Jinx Jinx | 8. srpna 2015 v 15:40 | Reagovat

Keď som prvýkrát dostala výsledky testu od psychologičky a čítala som si na internete o INTJ, mala som pocit, že čítam vlastné slová. Takže aspoň v mojom prípade bol test presný.
Okrem toho som si už stihla podeliť okolie do skupiniek a pravidelne s kamarátkou tipujeme aká kombinácia písmeniek sú naši známi :D.

9 Karma Karma | Web | 8. srpna 2015 v 20:21 | Reagovat

Jsem jediná, komu jsou tyhle testy úplně jedno? :D Chci říct... vím, kdo jsme, jak cítím, jak se dívám na svět, tak k čemu potřebuju nějaký test a škatulku? :D

10 vrania vrania | E-mail | Web | 9. srpna 2015 v 13:06 | Reagovat

Bojujem medzi tým, že by mi malo byť takéto škatuľkovanie šumák, ale viem, že ma to vždy fascinovalo - ako to niekto dokázal dať dokopy, ako dal tomu zmysel, ako našiel spoločné znaky... A čo z toho vzniklo?
Takže, za mňa určite áno. Rada si prečítam o MBTI viac a snáď sa priblížim k porozumeniu.
Keď už sa tu všetci delia o výsledky z internetu, mne vyšlo INFP. Fakt nás podľa toho existuje nejak veľa "I".

11 Dé | 12. srpna 2015 v 11:38 | Reagovat

[9]: Nie, vážne nie si jediná v 7-miliardovom svete a zaškatuľkovaná si aj bez toho aby si spravila test. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel