Proč vtipy o znásilnění nejsou vtipy, ale výhružky

27. srpna 2015 v 19:45 | AD |  Myšlenkový proud
Vtipy o znásilnění nejsou vtipné. To bychom si myslím měli ujasnit hned na začátku.

Proč? Protože prostě nejsou. Když řeknete vtip o znásilnění někomu, kdo si tím musel projít, může to být pro ně poslední kapka před psychickým zhroucení. Když vtip o znásilnění řeknete nějaké ženě, obvykle se nervózně zasměje a rychle se podívá někam jinam, protože si představí, že by se něco takového mohlo stát jí.
Pokud je žena znásilněna a pak se to stejně svede na ní, protože "měla v krvi alkohol" nebo "měla příliš krátkou sukni, která útočníka dráždila", nebo "protože si o to prostě říkala", většinou to jenom dokazuje, jaký je onen muž nechutné prase, které neumí ovládat ani svoje základní pudy a tudíž nemůže fungovat jako normální osoba v naší společnosti.
Tak. Tohle potřebovalo být řečeno.

Nyní k událostem, které ve mě evokovaly potřebu napsat tento článek.

Představte si, že jste tatínek, který veze svojí dceru na kolej (jedná se o trochu speciální druh koleje, privátní mimo kampus - nevím, jestli něco takového máme i tady nebo jestli je to jenom v Americe). Takže, přivezete svou dceru k budově, kde má být ubytovaná s několika dalšími studenty - přicházíme k zápletce, protože se jedná o chlapce i dívky - a teď tam najednou uvidíte vyvěšené uvítací transparenty. Řeknete si, "panečku, to jsou ale milí mladíci".
Ale ouha, na transparentech stojí velice "vtipné" hlášky. Hlášky jako "Rowdy and fun. Hope your baby girl is ready for a good time," "Freshman daughter drop off" nebo "Go ahead and drop off Mom too". Tyto hlášky ve volném překladu říkají, jak se chlapci těší, až si to s nově příchozími dívkami užijí, že přesně tady mají tatínkové odložit své dcerušky, a že by mohli ještě přivést maminku, co říkáte, taťko.


To, co jsem tu teď odvyprávěla, není žádná fikce. Toto se opravdu stalo na Old Dominion University v Norfolku ve státu Virginia (ano, v Americe). Pokud jste z tohoto incidentu alespoň trochu pobouřeni nebo zděšeni (pokud si naopak říkáte, že jsou tohle zase jenom kecy nějaké pitomé feministky a že to je přeci vtipné, tak prosím nečtěte dál a navždy zavřete můj blog, děkuju), asi vás ani nepřekvapí, že tohle se děje daleko častěji. Všude najdete videa z nafilmovaných večírků z podobných kolejí, kde chlapci prohlašují, jak jdou "znásilnit nějaké baby", nebo kde takovýto akt dokonce doopravdy vidíte natočený. Mě popravdě úplně dorazilo, když jsem si přečetla článek na jedné americké stránce, která prohlašovala, jak jsou tato přivítání a videa nevinná a vtipná a "že jsou to prostě kluci".

Měla bych vás upozornit, že pokud na mě někdy použijete tuhle omluvu, tak vás pošlu vy-víte-kam. Slušné vychování se může naučit každý, jaképak "jsou to prostě kluci". (No tak, myslím, že není natolik těžké respektovat ženu, když by tu nikdo z nás bez našich drahých maminek nebyl.)


Jak to dopadlo s onou univerzitou v Norfolku? Nu samozřejmě, že tatínkové byli zděšení a dcerky podaly stížnost, takže se to teď řeší a drazí chlapci snad budou velice přísně napomenuti. Je nutno však poznamenat, že takovéto činy a akty jenom utužují to, čemu se říká "kultura znásilnění".

Co že je to kultura znásilnění?
Je to fakt, že naše společnost sice navenek znásilnění odsuzuje, ale ve skutečnosti si myslí, ha ha ha, je to přeci strašně vtipné.
Je to fakt, že když je žena venku po deváté, musí sebou nosit pepřák nebo taser, aby se cítila alespoň trochu v bezpečí.
Je to fakt, že žena chodí nejraději všude v hloučku a je velice obezřetná na všelijakých diskotékách a večírcích.
Je to fakt, že ženy se prostě a jednoduše bojí mužů.

Nechci tu zase ze všeho obviňovat muže jako nějaká zapřísáhlá a bohužel mnohdy vskutku existující "feministka" (ano, s uvozovkami, protože o tom proboha feminismus není). Je dokázáno, že muži také jsou a mohou být oběťmi znásilnění (a zde zase zajdeme do toho, jak kultura znásilnění funguje, protože většina lidí si řekne - "Ale to je blbost, jak by mohl být chlap znásilněnej," - no mohl, přátelé, prosím vás, nedržme se předsudků).
Tenhle článek chci hlavně zaměřit na to, že znásilnění by opravdu nemělo být používáno jako vtip. Jako něco k smíchu. Je to něco neuvěřitelně děsivého, a to obzvlášť, když jdete do cizího prostředí a někdo vás uvítá jako chlapci představení výše.
Časopis Guardian napsal článek o tom, jak jsou incidenty právě z těchto kolejí zářným příkladem kultury znásilnění v praxi. Představuje mnoho studií, kde ukazuje, že u mužů, kteří se rozhodnou ubytovat na podobných zařízeních, je třikrát větší šance, že někoho znásilní, a teď pozor, u žen v těchto zařízeních je o 74% větší šance, že budou znásilněny, než u ostatních studentek vysokých škol.

Ne moc krásné statistiky na pohled, že? Doufám, že také dokazují to, co se tu snažím celou dobu říct. Vtipům o znásilnění by se nikdo nikdy smát neměl - protože jsou to výhružky skryté v kabátku smíchu a pro mnohé strašné, ohromné srandy.

 


Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 27. srpna 2015 v 20:21 | Reagovat

No, žádné vtipy o znásilnění ani neznám. Blbý vtipy o sexu jo, o znásilnění teda ne, akorát takový ty scénky ze Silvestrů, jak přijde Bohdala ke strážníkovi Šípovi a líčí mu tam, jak se jí někdo pokusil znásilnit, a vyjde z toho, že knockoutovala chlápka, co se šel vymočit ke stromu. A u nás jsem se s ničím takovým nesetkala, ale u tý koleje mi to přijde, jako že prostě automaticky najeli na filmovou (nebo reálnou, co já vím, jak jim to tam chodí) představu, že kolej = alkohol, všichni úplně v pohodě, sjetý, otevření, všude spousta sexu... hloupá představa. Bych to rčení jsou to přece kluci trochu předělala tak, aby víc sedělo. Jsou to prostě chodící kokoti.

2 Bezejmenné Esko Bezejmenné Esko | Web | 27. srpna 2015 v 21:48 | Reagovat

Já nevím, se dělá sranda i z holocaustu a    rasismu. Úplně běžně. Znáte ten o účtu za plyn? A proti tomu mi vtipy o znásilnění přijdou jako prkotina. Černý humor si bere na paškál všechno. A popravdě žádný takový vtip neznám a určitě ani nebude moc dobrý.

3 Termitka Termitka | Web | 27. srpna 2015 v 21:53 | Reagovat

Máš úžasný blog, chodím sem často. Tvé články jsou perfektně upravené, skvěle zpracované a mají dokonalý obsah. Vtipy v dnešní společnosti nejsou ani vtipné. :/

4 Maru Maru | E-mail | 27. srpna 2015 v 22:09 | Reagovat

Já mám čerstvou zkušenost. Skoro jsem to mohla být já, jelikož jsem si myslela, že na soukromé párty není třeba hlídat si pití... Odnesla to kamarádka, co měla 3 skleničky a musela být odvezená do nemocnice, kde zjistila, že nemá kalhotky a že měla v krvi hodně jiných látek, než alkohol. Nedovedu si představit, jak jí je. A ten zmetek, tomu to projde, jelikož ho při tom nikdo neviděl a kdo mu to dokáže? A po tom, co odjela sanitka, zkoušel to na dvě další holky. Fakt hnus :-/

5 Elis Elis | Web | 27. srpna 2015 v 22:26 | Reagovat

Protože ať se stane cokoliv, máme ve zvyku to nejdříve hned parodovat.

6 AD AD | Web | 27. srpna 2015 v 22:47 | Reagovat

[1]: Ale kdepak, o znásilnění se vtipkuje neustále. Třeba nedávno jsem našla jeden poměrně vtipný český youtube channel (což se nestává často), a asi na třetím se snažili vtipem ukázat různé typy lidí na párty. Samozřejmě, že tam nechyběl ani chlapec, který nějakou opilou dívenku zneužil a znásilnil. Má to být vtipné a my se máme smát, ale je to tak naprosto nechutné, že se na to už nedá ani nic jiného říct. Takže mě to úplně odradilo od toho koukat na jejich další videa.
Chodící kokoti ale sedí.

[2]: Já vím, že ano, to ani nepopírám, taky černý humor moc nemusím :D. O vtipech o znásilnění mluvím nahoře v komentáři.

[3]: Děkuji :-) . A ano, to je bohužel pravda. :-?

[4]: Tak to je mi velice líto :-( . Takovéhle věci jsou nejhorší. Přeju tvojí kamarádce, aby se zotavila a aby toho kluka přeci jen dopadli. Nejhorší je, že se tyhle věci stávají a opravdu se s tím nedá nic dělat. Je to fakt hnus.

[5]: A protože něco jako slušnost se většinou vytratí kvůli naší od přírody posměšné nátuře.

7 Sarushef Sarushef | Web | 27. srpna 2015 v 23:46 | Reagovat

Už se třesu ty vole.

Humor je humor proto, že všichni ví, že je to humor a není to myšleno vážně. Většina lidí tohle chápe a tu hranici tam vidí. Navíc to, že si chlapi dělají legraci z toho, že chtějí ohnout ženskou, je trochu něco jinýho než vtip o znásilnění. Že něco takovýho dělá Řezník a jemu podobní, kteří sází na to, že budou co nejvíc šokovat, je věc jiná.

Je jasný, že by se znásilnění nemela podceňovat, ale tohle je pláč na hodně špatným hrobě.

8 stuprum stuprum | Web | 28. srpna 2015 v 0:57 | Reagovat

Za koule do průvanu, říkáš? :)

9 AD AD | Web | 28. srpna 2015 v 8:15 | Reagovat

[7]: Myslím, že ty statistiky perfektně ukázaly, že tenhle humor není tak úplně nevinný. Já osobně bych si ubytování na téhle koleji hodně rozmyslela. Ale asi je to o prioritách, jestli chce někdo žít se znásilněním, nebo ne.

[8]: Popravdě by mi úplně stačilo, kdyby si aspoň kluci uvědomili, že tímhle ženy mohou hodně vyděsit, ale taky to není špatný nápad :D.

10 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | Web | 28. srpna 2015 v 15:32 | Reagovat

Zrovna asi týden zpátky jsem měla rande s jedním, který nebral "ne" jako odpověď. "Že jsem na tebe nadržený? Se nediv" . Celkem jsem trnula, co bude. Dopadlo to v pohodě, ale ohledně sexu a vztahu mužů a žen je ještě hodně věcí, které nejsou úplně v pořádku.

11 Lina Dee Lina Dee | E-mail | Web | 28. srpna 2015 v 15:39 | Reagovat

Přiznám se, že jsem tady na vážkách, ale spíšese kloním k tomu, že s článkem, jak je postavený až tak nesouhlasím. Ty transparenty neříkají totiž nic o tom, že by ty dívky chtěli znásilnit, ale sbalit a osouložit. A to že se holka nechá opít a opíchat nevidím jako znásilnění, i když to tak dotyčná časem může brát, protože tak úplně nebyla sama sebou a střízlivá by to neudělala, žeano.
Ovšem vtipkování o znásilnění jsem v životě nezažila. Vtipkování o sexu spoustu, ale pohybuji se mezi trampy a šermíři a v obou skupinách to patří tak nějak ke koloritu.

Suma sumárum: Kdo chce znásilnit, ten to udělá a nebude o tom předem mluvit nebo vtipkovat. A kdo to chce udělat, tomu nehne se svědomím ani milion takových článků. Zato takové články zase zvednou vlnu strachu, nenávisti a pseudofeminismu žen k mužům. A to hlavně k těm, kteří si to nezaslouží, protože těch druhých není tolik.

12 A A | 5. září 2015 v 19:50 | Reagovat

Černý humor je humor haha každý ví že to je vtip že to není myšleno vážně haha proč si to tak berete?? ;))
Udělali byste vtip o slepých před slepým člověkem, pokud ho neznáte a nevíte, že s tím je ok? Asi ne, že. Znásilnění na člověku nepoznáte. Nikdy nevíte co to tomu člověku který váš humorný černý humor uslyší udělá, ale ono jde vlastně primárně o vaše pobavení, že? :))
Vtip o znásilnění nemusí nutně být a obvykle ani není ve stylu "Přišel chlap do baru a povídá...", jako spíš nenápadné poznámky v konverzaci, kterým se máme zasmát nebo si alespoň myslet, že jsou v pořádku. Říkala jsem otci své matky (!!!) o stalkerovi kamarádky, která měla strach, že ji znásilní. "To byste měly být rády, ne?" Hahaha. Haha. Ha. Tohle je vtip o znásilnění. Není v pořádku.

13 Severka Severka | E-mail | Web | 7. září 2015 v 14:41 | Reagovat

Zajímalo by mě, jak došli k tomu, že studenti na kolejích mají třikrát větší pravděpodobnost, že někoho znásilní. Musím si pořád představovat dotazník ve stylu 'Znásilnili byste někoho, kdyby byla příležitost? Zaškrtněte Ano nebo Ne'...

14 Milli Milli | 29. října 2015 v 12:53 | Reagovat

[13]:
Tohle není tak ani statistika na nějakou "pravděpodobnost" typu... co by kdyby, jako spíš, že
70% znásilnění se událo na koleji, pár někde v lese, a tak podobně.
Nevím, jestli to vysvětluju pochopitelně, a nejsem v tom mimo, jako spíš...
Když se každé (například) třetí znásilnění odehraje na koleji, logicky z toho vyplývá, že zrovna bezpečno tam pro ženy není...

BTW, kdyby to někoho zajímalo, Lady Gaga už se tomu věnuje ve videu. (Ne, že bych byla její fanda. Ale tohle považuju za jednu z těch "rozumějších" věcí, co dělá.
(Video toť:
https://www.youtube.com/watch?v=ZmWBrN7QV6Y)

Každá pátá žena na koleji je za rok sexuálně napadena... Takhle se dělají statistiky.
Z toho, co se stalo vyvozujeme, že jestli do světa nenarazí kometa, bude se to dít dál... Toliko k tomu.
(Nevím, teda, jestli byla šťastná formulace - studenti mají třikrát vyšší pravděpodobnost... jako spíš STUDENTKY MAJÍ 3X VYŠŠÍ PRAVDĚPODOBNOST, že budou znásilněny... ale to je fuk...

Ta situace taková je, a je žalostná.
Je to smutné.

15 Jana Jana | E-mail | Web | 29. října 2015 v 19:05 | Reagovat

Zvláštní že existují takovéto statistiky a potom takové, že nejvíce žen sní právě o sexu znásilněním ... Ale jak kdosi psal - pověsit za koule do průvanu - nebo místo těch transparentů ;)

16 Helena Helena | 10. listopadu 2017 v 13:09 | Reagovat

On není černý humor jako černý humor, jedna věc je vtipkovat o věcech které jsou pro všechny zúčastněné teoretické, a jiná věc je vtipkovat o věcech které se někoho můžou týkat.

Například když půjdu s partou Čechů do hospody a budu vtipkovat na téma "v Pákistánu je trest smrti za rouhání" tak je to černý humor.
Když půjdu do hospody s partou lidí která zahrnuje mého kamaráda který je pakistánský občan, kvůli rouhání (na sociálních sítích) se do země vrátit nemůže, ale zase nemá status uprchlíka a neví zda by ho dostal PLUS mi všichni jsme v pozici "když se nám zachce být svině tak můžeme jít na cizinecký úřad a něco o něm tvrdit a třeba mu neprodlouží vízum" tak už to vtipné rozhodně není.

17 Helena Helena | 10. listopadu 2017 v 13:15 | Reagovat

@Jana

"a potom takové, že nejvíce žen sní právě o sexu znásilněním"

To je právě o té špatné definici znásilnění, kdy to lidé berou jako "znásilnění = fyzický odpor". Já osobně jsem pro aby se tomuhle druhu sexu říkalo "struggle play" místo "rape play", protože znásilnění to z podstaty věci nemůže být, když s tím souhlasím.

(a samozřejmě to je jen fantazie která se dá realizovat jen s hodně důvěryhodným partnerem... i když jdeš po ulici a šíleně toužíš aby s tebou někdo hrubě praštil na zem a drsně tě ošukal tak *doopravdy* nechceš aby to někdo zrealizoval - protože přeci nemůžeš tušit zda to skončí u té soulože, zda to nebude pokračovat něčím co *doopravdy* nechceš - třeba anální fisting - nebo to nezakončí vraždou)

IMO dobré téma (konsenzuální "znásilnění") protože je na tom dobře vidět co znásilnění je a co znásilnění není. Když se s někým domluvím aby mě přepral pomocí technik povolených v zápase řecko-římském (tzn. ne třeba ránou pěstí mezi oči) a ignoroval slova jako "ne" a "přestaň" (a místo nich bude jako "přestaň" vnímat nějaké úplně jiné slovo, třeba "červená" když má úplně přestat a "žlutá" když je to jen nějaký detail, jako že už máš fakt odkrvenou levou nohou) tak je to přece totálně konsenzuální - i když na konci budou všechny ty "klasické" stopy jako roztrhané oblečení a modřiny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel