Fallout, aneb moje post-apokalyptická srdcovka

4. června 2015 v 19:33 | AD |  Počítačové hry

Včerejší den byl pro mě a ostatní fanoušky této post-apokalyptické série počítačových her nesmírně euforický. Po několika letech fám a drbů jsme se konečně dočkali oficiálního oznámení Falloutu 4, a to ne jen tak - dostali jsme trailer, který nás nechal ve stavu naprosté extáze po celý zbytek dne - alespoň já jsem ten trailer viděla a asi čtyři hodiny jsem o tom poté nadšeně diskutovala s ostatními fanoušky na tumblru.

Asi by to nebyla taková pecka, jako kterou to tady popisuju, kdyby mi ta série nebyla natolik blízká. Fallout je moje nejmilejší série her, a ať už se mi Mass Effect a Dragon age líbil jak chtěly, Fallout je prostě... Fallout. Znám spoustu lidí, kteří to mají stejně jako já, a protože tahle série her je jednoduše srdcovka mých srdcovek, rozhodla jsem se ji i trochu přiblížit na svém blogu.
První hra této série, kterou jsem kdy hrála, byla Fallout: New Vegas, tedy vlastně ta poslední zatím vydaná. Vždycky jsem měla ráda post-apokalyptické věci, tak jsem si řekla, proč ne. Ale to jsem nečekala, že mě ta hra natolik vtáhne.
New Vegas je pro mě doteď hra naprosto dokonalá, boží a fantastická, snad možná i ta nejlepší hra, kterou jsem kdy hrála. Má totiž strašně komplexní příběh, který vlastně nemá dobrý konec - má skvělé questy, postavy, frakce, celé je to strašně filosofické a nutí vás to k zamyšlení. Více méně to bylo všechno, co jsem kdy v počítačové hře chtěla vidět. Ačkoliv si vždycky užívám gameplay, příběh je pro mě nejdůležitější, a to, že počítačové hry nabízejí možnost rozhodování, jsem vždycky obdivovala. A tady je to prostě dovedené k dokonalosti.
New Vegas je pro mě prostě opravdu vrchol všechno, co jsem kdy v počítačové hře chtěla zažít.

Po New Vegas jsem hrála Fallout 3, která pro mě byla po této příběhové lahůdce trochu zklamání. Ale i tak jsem si hru užila. Už jen to, že si můžete vytvořit vlastní postavu a štrádovat si to s ní post-apokalyptickým světem je přeci jen naprosto skvělé.


A tak se ze mě čím dál více stával naprosto posedlý fanoušek. Koupila jsem si nakonec i dvě předchozí hry, Fallout 1 a 2. To, že jsou hry staré, je vidět už jen na tom, jak vypadají, hlavně jsou ale i mnohem těžší co se týče hratelnosti. Ani ne v tom, že se musíte rychle tady krýt! a rychle tady střílet!, ale celkově v tom, že si opravdu musíte vytvořit postavu 100% specializovanou na boj, plížení nebo mluvení, jinak se moc daleko nedostanete. Ve Falloutu 1 máte dokonce i časový limit, do kdy hru musíte dokončit.

Všechny hry, ať už ty od Bethesdy (Fallout 3 & nyní 4) nebo Obsidianu (všechy ostatní), mají jednotnou myšlenku a hlášku, který zná každý fanoušek: "War. War never changes." Tahle hláška vás bude provázet naprosto celým zážitkem.
Jestli je v této sérii prostě něco naprosto skvěle zvládnuté, tak ta deprese z toho, že je prostě konec. Svět skončil. Všechny postavy už teď jen přežívají v ruinách toho, co bylo, a lamentují o starých dobrých časech. Když se někdo pokouší svět postavit znovu, opakuje chyby svých předchůdců a vy prostě víte, že to vše zase pomalu spěje k zániku.


Fallout, jednoduše a prostě řečeno, nelze nemilovat. Fallout je legenda, která vás do sebe vtáhne a nepustí vás, protože je prostě naprosto fantastická. Pokud máte rádi post-apokalyptické věci nebo se vám třeba líbil nový Šílený Max, tyhle hry (aspoň ty novější - Fallout 3 a New Vegas) vám směle doporučuju. Pokud se vám to hrát nechce, klidně můžete začít sérii až Falloutem 4 (já do toho samozřejmě nikoho nenutím, ale vřele doporučuju). Každá hra má totiž samostatný příběh a jediné, co je tam stejné, je ta samá zničená Amerika (avšak pokud už o té verzi zničené Ameriky něco víte, ta hra pro vás bude úplně jiným zážitkem - rozhodnutí je na vás).

"It's said - war. War never changes. Men do, through the roads they walk."


 


Komentáře

1 Egoped Egoped | E-mail | Web | 4. června 2015 v 20:03 | Reagovat

Chápu to správně, že Fallout I a II jsi nehrála?

2 Egoped Egoped | E-mail | Web | 4. června 2015 v 20:05 | Reagovat

Aha, můj omyl, nějak jsem to přehlídl :) tak v tom případě jen tak dál...

3 arzenal arzenal | Web | 4. června 2015 v 21:19 | Reagovat

Hele já se u Falloutu sekla u nějaké mise a celkově mi to přišlo takové... zmatené, nedodělané. Jako jen to popsat? Prostě mi dost trvalo, než jsem se ve všem vyznala a nebylo to takové to že vklouznu do hry a je to. Jinak se mi ta hra líbila, taky miluju postapokalyptické věci, a rozhodně jsem u toho vydržela dýl, než u Stalkera (to jsem fakt nepobírala skoro nic) a teď jak píšeš, tak mám zase chuť to vyzkoušet.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel