Neil Gaiman - Američtí bohové

16. února 2015 v 22:06 | AD |  Knihy
Stín strávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo.
V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, a ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit ji nakonec přijme.
Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Ester - ti všichni navíc vědí o něm víc, než on sám.
Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý - jeho mrtvou ženu nevyjímaje - má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit.
Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce - a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky...

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Popravdě to byla náhoda. Stáhla jsem si do čtečky všechna Gaimanova díla a toto jsem si vybrala po Koralině.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Válka bohů

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Nalézt

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Ono je to s postavami v téhle knížce složité, hlavně kvůli Gaimanovo specifickému stylu psaní. Stín jako postava se vám líbít tak nějak bude, ale kdyby se vás někdo zeptal, abyste ho popsali, pravděpodobně byste začali koktat a usilovně přemýšlet. No, určitě je tichý... takový nemluvný...
Pak tu máte třeba takového pana Středu, a na něj lze snad říci jen jedno. Pouze Gaiman by dokázal bohy napsat tak, jak byli popsáni v této knize. Rázem se totiž z nejvyššího boha severského panteonu stane postarší pán přespávajícího v motelech.
Vůbec tedy nelze říci, že postavy jsou zde špatné. Ba právě naopak. Jsou až neuvěřitelně... lidské.
S kým bych se tedy ztotožnila? Nu, ať chcete nebo ne, se Stínem se prostě ztotožníte. On ten příběh prostě nějak vede a vy tak nějak jdete s ním. Kým bych nechtěla být? Kdo by nechtěl být bohem? (Dobře, blbá otázka, já upřímně ani ne.)

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Jak jsem zmiňovala nahoře - strašně mě chytl Gaimanův styl psaní. Ani jsem se nedivila, když jsem pak zjistila, že tahle knha vyhrála několik ocenění.
Gaiman se moc nezabírá pocity svých postav. Nepíše tam o tom, jak se uvnitř cítili, jak moc zklamaní, vzteklí, smutní byli - nic. A přesto jsou ty postavy prostě lidské. Věříte jim. Věříte jim víc, než kdyby tam ty popisy emocí byly. Na druhou stranu ten styl psaní není strohý - popisy jsou květnaté a nasazují neuvěřitelně líbivou atmosféru (aspoň pro mě). Všechno to mělo takové neuvěřitelné kouzlo, takový nádech, který mě nutil číst dál a dál. Je to styl psaní, který nevidíte všude, ale je neuvěřitelně funkční a vtáhne čtenáře do děje.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Pokud vím, tak jsem se trochu zasekla kousek za polovinou. Kniha přestala být tak čtivá, tak napínavá, ale netrvalo dlouho a já se dostala zpátky do děje. Každopádně, tenhle Gaimanův styl psaní se asi nemusí líbit každému a někdo nemusí mít jen takové "zádrhely" jako jsem měla já.

90%

 


Komentáře

1 Bogardanka Bogardanka | 16. února 2015 v 22:19 | Reagovat

Tú knihu som dostala do brata a vidím to podobne :)

2 stuprum stuprum | Web | 16. února 2015 v 23:32 | Reagovat

No s tím panteonem do motelu, to je přece obyčejný životní postup. :)

3 IBU AMINAH IBU AMINAH | E-mail | 17. února 2015 v 0:39 | Reagovat

saya ingin berbagi cerita kepada semua teman-teman bahwa saya yg dulunya orang yg paling tersusah,walaupun mau makan itu pun harus hutang dulu sama tetangga dan syukur kalau ada yg mau kasi,semakin aku berusaha semakin jauh juga pekerjaan dan selama aku ingin berbuat baik kepada orang lain semakin banyak pula yg membenci saya karna saya cuma dianggap rendah sama orang lain karna saya tidak punya apa-apa,dan akhirnya saya berencana untuk pergi mencari dukun yg bisa menembus nomor dan disuatu hari saya bertemu sama orang yg pernah dibantu sama AKY WAHYU dan dia memberikan nomor AKY WAHYU,dia bilan kepada saya kalau AKY WAHYU bisa membantu orang yg lagi kesusahan dan tidak berpikir panjang lebar lagi saya langsun menghubungi AKY WAHYU dan dengan senan hati AKY WAHYU ingin membantu saya,,alhamdulillah saya sudah menang togel yg ke5 kalinya dan rencana saya bersama keluarga ingin membuka usaha dan para teman-teman diluar sana yg ingin seperti saya silahkan hubungi AKY  WAHYU  di 082 313 669 888  saya sangat bersyukur kepada allah karna melalui bantuan AKY WAHYU dan kini kehidupan saya sudah jauh lebih baik dari sebelumnya,ingat kesempatan tdk akan datan untuk yg kedua kalinya

4 Arvari Arvari | E-mail | Web | 17. února 2015 v 9:35 | Reagovat

Na tuhle knížku se chystám už tak dlouho, že jsem si ji stihla už i koupit. Ale mezi náma, kdybych si to dávno nepřečetla někde na netu, asi by mě docela štvalo, že takhle vyspoiluješ, kdo že je pan Středa... ;-)

5 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 17. února 2015 v 18:31 | Reagovat

Aaa, tu knihu si musím přečíst :D Už čtvrtá recenze, která mě k tomu žene :) A už dlouho jsem nečetla něco na tenhle způsob.

6 Viallen (Magicforever) Viallen (Magicforever) | Web | 20. února 2015 v 16:32 | Reagovat

Možno je načase vyskúšať niečo nové a toto sa mi zdá, ako vhodná voľba. Neviem si dosť dobre predstaviť ľudské postavy bez toho, aby niekto napíasl, že nejaé city vôbec majú :D Bude to asi zaujímavé čítanie...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel