Další pohled na feminismus

22. prosince 2014 v 11:59 | AD |  Myšlenkový proud
Aneb když dívku opouštějí iluze, když ztrácí naději na zlepšení, když začíná vidět, že lidi jsou prostě lidi.

Co jsem řekla kdysi dávno ve svých článcích, za tím si stále stojím. Hlasuju všemi deseti za genderovou rovnost, za to, aby ženy nebyly nějak odsuzovány, aby měly stejná práva jako muži. Ale pak tu máte spoustu věcí, které prostě ignorujete, protože je nechcete přiznat.
Štvalo mě to už na tumblru. Nazýváte se feministkou, bojujete za genderovou rovnost, ale pak tam máte články, které vzývají ženy, které "zneužívají systému" a flirtováním a hraním si s opačným pohlavím dostanou vždy to, co chtějí. Ano, dá se říci, že je není za co vinit, že jen využívají systému, který je tady už po staletí, ve svůj prospěch, ale je to opravdu správné? Opravdu chci, chci strašně moc věřit že za slovem feminismus se schovává ona rovnost pohlaví, ale v lidech je už tak zakořeněná nenávist a tak zahloubené předsudky, že tomu málokdo doopravdy věří.

Minulý týden jsme na škole měli přednášku socioložky Jiřiny Šiklové, která krátce mluvila i o feminismu a genderové rovnosti. To, co jsem slyšela, mě zaskočilo - ano, věděla jsem, že hnutí vzniklo v Americe, že feministky se zde bily o stejná práva, o stejný plat, jako mají muži - dozvěděla jsem se ale, že tyto feministky se vždy spíše přikláněly k socialismu. Co mě překvapilo nejvíce ale bylo, že tyto feministky se nesnažily pomoci ženám na východě, kde tenkrát panoval ruský blok, kde sakra vládla komunistická nadvláda - protože ve skutečnosti "nebudovaly socialismus".
Ono to dává smysl, že za vší tou "rovností" se bude schovávat socialismus, kterému jde v podstatě o to samé. A možná už to vás donutí si pomyslet, že to je všechno, co to je.
Hezká myšlenka. Ale v reále může mít hrozivý dopad.


To však nebylo to, co mě donutilo napsat tento rozhořčený článek. To, co mě donutilo napsat tento článek, bylo video muže, na kterého jeho přítelkyně zaútočila se zahradníma nůžkama, protože se s ní chtěl rozejít - a on se v tom videu chlubil, že ji neuhodil ani jednou. Protože kdyby jí uhodil, tak policie, která přijela později, by zatknula jeho - ne jeho přítelkyni.
Myslíte si, že případy domestického násilí na mužích neexistují? Ale ano, existují. A je jich spoustu, ale jsou ignorovány, protože je páchají ženy, a nad tím každý jen mávne rukou a zasměje se nad tím - protože tak to prostě je. Muži mají být ti silní, ti násilní, ne ženy. U žen je to ignorováno.

Co na to řekly feministky z tumblru? Bránily se, že ženy, které se tomuto vysmívají, nejsou pravé feministky, že pravým feministkám jde o rovnost pohlaví, a aby lidé přestali obviňovat feministky kvůli těmto několika černým ovcím.
A to je to, co mě dostalo do varu.
Protože kolikrát feministky na tumblru použily tento argument proti ostatním?! Možná si nepamatujete incident, kdy jeden americký středoškolák útočil na náhodné ženy procházející na ulici a poté spáchal sebevraždu, protože ho nikdy žádná dívka nechtěla a on si připadal ukřivděně - když se to stalo, feministky na tumblru ihned začaly obviňovat muže, že tohohle se ženy musí bát, že s tímhle musí žít, a muži začali říkat "ale ne všichni muži".
Já s tím souhlasím. Ne všichni muži. Souhlasím ale i s tím, že je asi nevhodné něco takového říkat po takovémto incidentu.
A stejně tak to bylo nevhodné psát pod tím videem. Takhle si prostě jdeme proti svému vlastnímu zatracenému principu.

Je to složitý svět, ve kterém žijeme. Pomalu už ani nevím, v co a čemu věřím. Všechny názory jsou nakonec jen stranou jedné mince.
 


Komentáře

1 arzenal arzenal | Web | 27. prosince 2014 v 22:07 | Reagovat

Já mám na feminismus takový nejistý názor, měla jsem o tom napsaný článek, malinko podobný tomu tvému - teda spíš ne, prostě článek o tom proč si myslím že "rovnost" pohlaví jakožto rovnost není možná. Ono má všechno holt dvě mince... Zatímco se feministky bijou za to, aby měly ženy stejný plat, jako muži, no tak mi přijde, že občas zapomínají na to, že ženy mají i nižší tresty za zločiny a kratší pobyty ve vězení... To už se pak kolikrát některým nelíbí, no a kde je pak ta rovnocenost, že.

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 12. ledna 2015 v 10:52 | Reagovat

[1]: Rovnocennost je něco jiného a rozdílná délka trestu podle zákona je pouze mladiství versus dospělí. Při posuzování se pak přihlíží k osobě pachatele, takže to má pak KAŽDEJ jinej trest a pokud soudce uloží některé ženě mírnější JEN PROTO, že je to žena, tak to je jen podle jeho rozkroku a hlavně protiprávní.

Jinak feminismus... v severoatlantickém prostoru už to tak nějak třeba není, protože poslední zbytky diskriminace vyplývají spíš z neschopnosti slušně se chovat a naopak schopnosti spáchat cokoli a vykroutit se z toho a strachu podřízených vydobýt svá práva. Čili by byl účelnější slušnochovaismus. A to jak v práci, tak v osobním životě. Bití partnerů totiž nevidím jako žádnej projev feminismu nebo šovinismu, ale jako projev burana a pizdy.

3 MissPsycho MissPsycho | Web | 12. ledna 2015 v 14:48 | Reagovat

Pri tomto článku si musím položiť otázku prečo dopekla to ešte niekoho zaujíma? V minulosti boli feministky dôležité a potrebné. Ale teraz sú už rozdiely medzi pohlaviami také nepodstatné že vyhlasovať že som feministka nemá zmysel a je to len vec toho "byť zaujímavý" riešiť teraz a hlavne v krajinách ako sú tie naše kde také problémy naozaj nie sú. To že niektoré ženy sa sami postavia do pozície kde sú považované za menejcenné je to ich voľba. Tie prípady keď je to inak sa už nedajú považovať za diskrimináciu žien, lebo to isté sa stáva aj mužom. Proste mi príde zbytočné naťahovať sa s tým že keď nejaká žena napadne muža je to feministka pod.

4 J. J. | Web | 12. ledna 2015 v 18:56 | Reagovat

Tvůj článek mi okamžitě připomněl tohle video. https://www.youtube.com/watch?v=7M0MW6ON484 Pamatuju si, že když jsem ho viděla poprvé, bylo mi až špatně. Jak se ti lidi můžou smát!

5 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 12. ledna 2015 v 19:10 | Reagovat

Někdy se až divím, co feministky vypustí za názory a argumenty a někdy soucítím dokonce i s muži - opravdu mě tyhle témata překvapují.
A dle mého názoru, pokud žena uhodí muže, tak je to tak trochu projev neúcty - jaksi žiju v tom světě "muž je ten silnější", samozřejmě nedá se tím úplně ovlivnit. Neznamená to, že bych se nechala ovládat mužem.

6 Janča Janča | E-mail | Web | 12. ledna 2015 v 19:59 | Reagovat

Proto o sobě neříkám, že jsem feministka. Jasně, chci mít stejně dobrý plat a uplatnění jako muži, ale myslím si, že muži mají být ti silnější a tak bych prostě třeba nemohla jít pracovat do nějakého dolu apod., což už znamená, že nikdy nebudeme rovnocenní. Ono současné feministky chtějí jen dosáhnout toho, co muži, ale když mají ženy nějaké výhody, tak je nechtějí i pro muže. Vlastně chtějí zlepšit své postavení a postavit se nad muže.

7 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 12. ledna 2015 v 21:45 | Reagovat

Někdy mám pocit, že všemi těmi boji za práva žen a emancipací jsme si dopomohly jenom k tomu, že už není naší povinností se starat o výchovu dětí a rodinný krb, ale také ještě k tomu přibyla povinnost vydělávat, totiž chodit do práce.
Ono s tím feminismem je to těžké, já myslím, že rovnoprávnost nikdy nemůže existovat, protože jsme prostě ženy a muži jsou prostě muži- dva jiné světy. A navíc, když si uvědomíš, to čemu se chtějí feministky přiblížit a být rovny je mužský svět. Přebírat mužské návyky a zapomínat na ty své ženské (samozřejmě tím nemyslím plotnu, ta se mi nejen hnusí, ale mám z ní docela hrůzu), které mají v sobě zakořeněné jako svou přirozenost. Jestli má být feminismus tohle, tak do toho nejdu, ale jestli má být feminismus bojování za svoji ženskost a aby ji muži začali brát taky vážně a respektovat ji, tak to ano.
Co se týče socialismu a podobných směrů, netýká se to jenom feministek. Na počátku století bylo docela dost spisovatelů, kteří mysleli hodně na lidi a psali o dělnickém prostředí aniž by museli být zástupci určitých stran, aniž by je k tomu někdo naváděl (bývali to inteligentní samo myslící bytosti) a tak se stalo, že se jim ideově zalíbil třeba nejen socialismus, ale rovnou fašismus aniž by si uvědomovali to riziko agrese. Dobrým příkladem je skandinávský spisovatel Knut Hamsnut. Tím chci říct, že dobré myšlenky a úvahy mohou vést do docela špatných konců. I tito lidé byli po válce osočování za přiklánění se k tomuto způsobu vedení politiky i když (a to většinou) se jim později tento radikální způsob znechutil a stali se jeho odpůrci.

8 darkest-hour darkest-hour | Web | 12. ledna 2015 v 21:54 | Reagovat

Konečně někdo se stejnym názorem. Tumblr už mi s timhle taky neuvěřitelně pije krev, to samý nedávnej případ toho sebevražednýho trans kluka (asi by mě ukamenovali, kdyby viděli že jsem napsala jeho fyzický pohlaví :-D ), diskriminace černochů, atd. Ale hlavně ty debilní feministky. Ve většině případů to totiž naprosto postrádá smysl. Čim dál víc přijde, že se timhle cirkusem okolo prostě jenom chtěji povyšovat nad muže, což mě vytáčí neskutečně, protože - co si budem povídat - muži jsou silnější pohlaví. Plus když už tak hrozně chtěj mít stejný práva, tak by podle mě měly mít i stejný povinnosti. Prostě mi přijde celkem padlý na hlavu, když chtěji mít stejný práva jako muži, ale zároveň požadujou ty klasicky ženský "usnadnění" do života.
Napsala jsem to hodně ve spěchu, tak doufám že mě nějak pochopíte :-D  :-D

9 darkest-hour darkest-hour | Web | 12. ledna 2015 v 21:56 | Reagovat

[6]: Zapomněla jsem do svýho komentáře dopsat, že mam prakticky totožnej názor. Jsem vážně ráda, že nejsem sama s timhle názorem :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel