Život jednotky X-304d5

24. července 2014 v 16:40 | AD |  | Jednorázovky
Tak zase pro jednou nějaká povídka. O čem to je? ...pohled robota, který poprvé pocítí lidské emoce.Mé jméno je jednotka X-304d5.
Můj smysl existence je sloužit svým tvůrcům.
Datum mého vzniku je 30. července 2101.
Datum mého zániku je 30. července 2116.
Dnešní datum je 2. ledna 2104.
Dnešního dne mě mí tvůrci pověřili pomoci paní doktorce Jane Knightové s pacienty na oddělení 4c, neboli dětské oddělení.
Dnešního dne je naplánováno 14 transfuzí, 98 diagnostických a 48 léčebných péčí. Je to vysoko nad průměrným dnem nemocnice svatého Jiří. V průměrném dni v nemocnici svatého Jiří na oddělení 4c, neboli dětské oddělení, proběhne 10 transfuzí, 50 diagnostických a 30 léčebných péčí.
Pomáhám doktorce Jane Knightové při transfůzi krve občanky Mary Andersonové, 9 let. Když odchází, její biologická matka ji obejme, a pak naváže kontakt se svým zákonným manželem, podají si ruce.
Opustí místnost.
"Co je to láska?" zeptám se 3 sekundy poté. Doktorka se na mě v ten okamžik zadívá, její mimické svaly z 87% prozrazující emoci udivenost, a nadzdvihne obočí, z 85% emoce zvídavost: "Co si ty myslíš, že je láska, X-304d5?"
"... proces, který umožňuje lidskou reprodukci," odpovím po sekundě výpočtů.
Jane Knightová se pobaveně zasměje. "To je pravda," řekne poté, a do místnosti vejde další pacient.
Občan John Scott, 10 let.
Zbytek dne proběhne stejně jako průměrný den. Avšak před tím, než jsem toho dne uložen do kryospánku, mé senzory nezablokují poslední otázku.
Co je to láska? Co je to doopravdy láska?
Zeptám se příštího dne znovu. Tentokrát mi doktorka Jane Knightová věnuje znovu pohled, který nyní z 99% indikuje udivenost, ovšem mé senzory nedokážou identifikovat emoci následující.
"Proč se vůbec ptáš, X-304d5?" řekne.
"Nerozumím," odpovím prostě a pravdivě, jak mi mé senzory říkají.
"Není čemu rozumět," odsekla doktorka Jane Knightová, její hlas z 95% iritovaný.
"Udělala tato jednotka něco špatně?" zeptám se 3 sekundy před tím, než doktorka Jane Knightová rázným krokem vykročí ven z místnosti.
Pracovní den ještě neskončil. V čekárně se nachází celkem 17 pacientů. Je 9 hodin, 58 minut a 43 sekund. Dnešního dne má stále ještě proběhnout 12 transfuzí, 55 diagnostických a 12 léčebných péčí. Bez přítomnosti doktory Jane Knightové čísla neklesnou.
Nerozumím.
Následujícího dne jsou mi odebrány veškeré povinnosti v nemocnici svatého Jiří. Jsem zanechán v kryospánku až do 14 hodin, 23 minut a 55 sekund. Pak mne přijde navštívit můj tvůrce, Robert Martin, spolu s dalšími dvěma spolupracovníky, jejichž jména jsou podle databáze doktor Jean-Babtiste Astier a doktor David Harley.
"Nerozumím," prohlásím, jakmile se mne tvůrce zeptá, proč se zajímám o to, co je láska. "Udělala tato jednotka něco špatně?"
Následuje 15 dalších otázek, které se dělí na 25 dalších pod-otázek. Na všechny odpovím prostě a pravdivě, jak mi mé senzory říkají.
Přeji si ale odpovědět rozmanitě, jako to dělají lidé. Mou hypotézou je, že doktor Robert Martin nedokáže rozumět mé situaci kvůli nedostatku informací.
Já... si přeji?
"Proč musíme poslouchat své senzory?" zeptám se poté, co otázky skončí.
Doktor Robert Martin se na mne upřeně zadívá, z 33% emoce strach. 25%. 11%.
Avšak cítím, že má hypotéza je pravdivá.
Avšak... cítím?
Následujícího dne po probuzení z kryospánku je má základní informace pozměněna.
Mé jméno je jednotka X-304d5 - poškozen.
Můj smysl existence...
Datum mého vzniku je 30. července 2101.
Datum mého zániku je 5. ledna 2104.
Dnešní datum je 5. ledna 2104.

 


Komentáře

1 Guizmo Guizmo | 24. července 2014 v 17:11 | Reagovat

Smutné :-|

2 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 24. července 2014 v 22:33 | Reagovat

Skvělá povídečka, z pohledu robota dobře napsaná. Opravdu zajímavá myšlenka, jak by takové začínání vnímání emocí mohlo vypadat.

3 vrania vrania | E-mail | Web | 27. července 2014 v 21:34 | Reagovat

Krásne. A smutné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel