KVIFF 2014

13. července 2014 v 11:11 | AD |  Filmy
A tak se stalo, že Annie tento rok navštívila karlovarský filmový festival.
Trošku se stydím za to, že třebaže se tam dohromady vysílalo něco kolem 250 filmů, my s tatínkem jsme jich viděli jenom 11 :D. Jezdili jsme tam od neděle do čtvrtka a ze začátku jsme měli trochu trable sehnat lístky, pak už to však šlo. Na druhou stranu, poslední den jsme už byli z těch filmů poměrně vyčerpaní, takže jsme také zvolili jenom jeden.
Tenhle článek tedy bude plný mých poznatků, mých vjemů a taky možná bude trošku do něčeho rýpat.


Jak jsme se k Filmovému festivalu vůbec dostali? Takhle, jezdili jsme tam každý rok, ale vždycky to bylo jenom na jeden den, na něco se podívat, když neseženeme lístky, tak se aspoň mrknout, jak to tam chodí. Ale tenhle rok to bylo jiné. Kamarád mé mamky totiž vyhrál Festival Pass, a to ten na celé trvání festivalu, a jelikož to nechtěl, odkoupili jsme to od něj. Takže ten si vzal taťka, a já jsem si koupila studenský. A tak to začalo - náš první maraton na Filmovém festivalu. Maminka i sestra byly pryč, takže jsme tam jezdili jenom já s tatínkem.

První den jsme filmy ani neplánovali (teď myslím pátek). Počkali jsme si na Mela Gibsona a další celebrity a večer šli do letního kina. Bourání našich iluzí nastalo až v neděli. Nu, vlastně už v sobotu.
Drahá Annie si totiž stáhla aplikaci do mobilu na rezervaci lístků. Drahá Annie také v 7 ráno v sobotu zjistila, že ta aplikace stojí za hovno. Jakmile se na ní vrhlo hodně lidí, okamžitě spadla, a věřte mi, za nějaké ty dvě minuty po sedmé už nezarezervujete nic. Jediná vaše šance je potom jít ke kase ve Varech.
Tak jsme tam v neděli jeli ráno s tatínkem, dorazili v půl osmé s nadějí, že nějaké ty lístky seženeme, a ejhle. Takové fronty jsem jaktěživ neviděla, a to se kasy otvíraly až v osm hodin! Jeden ze sekuriťáků nám navíc řekl, že tu někteří tyhle fronty stojí už od jedné v noci. Dávalo to smysl, spali tam na karimatkách.
No prostě - hardcore. Lístky na ten den jsme museli shánět jenom v Last Minute, protože už nic nebylo. Ten den jsme proto také stihli jen jeden film.

Pak už jsem začala posílat rezervace přes SMS a bylo to v pořádku. Na každý den jsme sehnali 3 lístky (což je maximum na Festival Pass a popravdě, je to dost) a třebaže jsme se někdy rozhodli nějaký film vypustit a jen se tak poflakovat a užívat si festivalovou atmosféru, stejně si myslím, že jsme těch filmů viděli dost. Tenhle článek má tedy hlavně sloužit pro jakési kratičké recenze na filmy, které jsem viděla, tak s chutí do toho.

Šílený Max

Tenhle film je starý. Šíleně starý. Je to film, na které jsme byli v letňáku a který uvedl sám Mel Gibson, kterého to byla myslím první role. Byl překvapený, že je to kino plné, ale popravdě, když odešel, odešla i polovina lidí. My jsme ale zůstali a... no, bylo to něco.
Myslím, že tenhle film už prostě nejde brát vážně. Postavy se chovají nelogicky, hloupě, směšně, vy na to jen zíráte a přemýšlíte, jestli je to myšleno vážně.
Je to prostě starý film. Maminka mi doporučovala díl druhý, ale já nevím, jestli se k tomuhle kdy vrátím :D. 20%

Ta zvláštní láska

Tenhle film se mi na druhou stranu velice líbil. Je o dvou gayích, kteří spolu už žijí přes dvacet let (takoví dva staří dědečkové, ano), a kteří se konečně rozhodnou vzít se, avšak jeden z nich kvůli tomu ztratí práci a to jim dosti zkomplikuje život, jelikož ztratí byt a každý musí žít u jiného příbuzného. Je to komedie, romantická komedie, moc pěkná romantická komedie, a netypická romantická komedie, už jen kvůli té homosexualitě. Možná bych to i nazvala trochu psychologicky zaměřenou komedií. Každopádně, byl to moc příjemný, svěží a zábavný film a rozhodně doporučuji. 80%

Dobrodružství

Tenhle film byl takový pomalejší a klidnější. Nechci říct úplně nudný, třebaže místy byl a herec, co hrál roli hlavního hrdiny Marata, tomu svými výkony moc nepřidal. Celkově se jedná o volnou adaptaci Dostojevského Bílých noc, a to opravdu o volnou, protože se tento film odehrává v Kazachstánu. Marat je obyčejný noční hlídač a všimne si, že před budovou, kde pracuje, každou noc stojí jakási záhadná dívka, a už se to rozjíždí. Takhle, film to nebyl zase tak špatný, ale viděla jsem tam filmy mnohem lepší. 40%


Slepá

Tenhle film byl velice zvláštní a rozhodně by se řadil k filmům, které mě na festivalu zaujaly nejvíce. Film pojednává o ženě, která ztratí svůj zrak, to ale spíše podnětí její "kreativní imaginaci". Celý film vypráví hned několik příběhů, ale postupně vám dojde, že je to všechno ve skutečnosti příběh jen jeden, mistrně propracovaný a napsaný. Opravdu, myslím, že Slepá měla asi nejzajímavější příběh a nejlépe napsaný scénář ze všech těch filmů, co jsem tam viděla. Na debut je to opravdu mistrovské dílo. 95%

Norsko

Tenhle film byl teda něco. Jako, teda opravdu takové velké něco. Koukáte na to a říkáte si - myslí to ti tvůrci vážně? Ironicky, zrovna na tenhle film přijela jedna z největších delegací, my jsme s tatínkem ale opravdu neměli odvahu na to tam na tu besedu zůstat. Film je o upírovi, který si v Athénách užívá diskotéch, dokud ho pěkná slečna neupíše neupíše k takové zvláštní práci.
No, tenhle film má rozhodně bod za práci se světly a barvami a za to rozuzlení na konci. Jinak? Jinak je potřeba na to koukat s nadhledem. S velkým nadhledem. Jedině tak tenhle film dokážete neodsoudit a aspoň trochu si ho užít. 60%

Chlapectví

Tatínkovi se tenhle film z celého festivalu líbil nejvíce, a popravdě, i mě velice okouzlil. Představte si, že tvůrce tohoto filmu se soustavně 12 let se stejnými spolupracovníky věnoval natáčení jedné části tohoto filmu - tento film zachycuje dětství a dospívání chlapce jménem Mason, od jeho vstupu do školy až po vysokou školu. Film ani tak nemá hluboký příběh či zápletku, spíše se skládá z těch malých, kouzelných momentů, které prostupují i naše životy. Tenhle film byl opravdu velice magický a vy jste jen zírali, jak ten chlapec před vámi dospívá.
"Epický ve svém záběru, intimní ve svém příběhu". 100%


Magický hlas rebelky

Velice dobře zpracovaný dokument o zpěvačce Martě Kubišové, které komunisti po ruské okupaci roku 1968 zakázali zpívat. Dokument se zabývá jejími osudy, její současností, zase nám pro jednou ukazuje, jak ničemný a podlý dokázal komunistický režim být. Jednalo se o jednu z hlavních událostí festivalu, a v anketě deníku Právo celkem jasně vyhrával, takže nepochybuju, že tu cenu taky dostal. Mnozí u tohohle filmu plakali - i tatínek říkal, že se ho to hluboce dotklo, takže tenhle film je možná spíše pro "pamětníky" než pro novější generaci, ale i přesto rozhodně stojí za shlédnutí. 85%


Tom na farmě

Tenhle film byl teda síla. Ne takovým způsobem jako bylo to Norsko, to byla kravina, ale tenhle film, to bylo teda opravdové něco. Takový jemný horor. No, jemný. Atmosféra té farmy byla vskutku děsivá, a z celého toho filmu vám bude běhat mráz po zádech. Jak tenhle film popsat? Strach, hnůj, homofobický sadista a muž, který přijede na pohřeb svému příteli, avšak zjistí, že nikdo neví, že s ním byl ve skutečnosti v romantickém vztahu. Musím se ale přiznat, že hlavní hrdina, ztvárněný režisérem, mi byl místy dost nesympatický. Hlavně ze začátku.
It's october. The corn cuts like a knife. 80%


Leviatan

Tenhle film - to byla taky síla. Avšak zase ne ve stylu Toma na farmě; tenhle film spíše pojednává o tom, jak člověk prostě nedokáže vyhrát proti byrokracii a států a úřadům a že kdo se jim postaví, skončí na šibenici. Ne doslova, samozřejmě. Ale... poměrně blízko. Hlavnímu hrdinovi filmu chce starosta sebrat dům a pozemek, a hlavní hrdina si proto na pomoc zavolá dávného přítele z Moskvy, který je nyní právníkem. Toto jeho jednání však přinese tragické důsledky, a všechno se to stupňuje a stupňuje a opravdu si nezahrávejte se zákonem, nemůžete vyhrát. To je atmosféra celého filmu. Je velice cynický, krutý... a je to síla. 95%

Fair Play

Já se přiznám, že nejsem moc velký fanda českého filmu, ale tenhle se opravdu povedl. Něco, na co bychom mohli být jako Češi hrdí. Film se odehrává za komunistického režimu, a pojednává o sportovcích, o dopingu - musíme zastupovat Československou socialistickou republiku na olympiádě stůj co stůj, a musíme zvítězit nad kapitalistickým režimem! Tenhle film je velmi silný, tentokrát v oblasti psychologie a nátlaku, který je na všechny postavy ve filmu vyvíjen - na maminku hlavní hrdinky Anny, na samotnou Annu, na jejího přítele i Aničky spoluběžkyně. Film je obsazen opravdu kvalitními herci, kterým to věříte, kteří to hrají přesvědčivě, a to je na tomto filmu velice důležité, protože o tom více méně je. 90%

Křížová cesta

Film, který jsme viděli jako poslední, se mě také nejvíce dotkl a asi je mým nejoblíbenějším z celého festivalu. U těch třech předchozích filmů jsem napsala, že je to síla. Tenhle film - to je desetinásobná síla. U žádného z těch filmů jsem nebrečela. Tady jsem brečela hned několikrát.
Hlavní hrdinka je dívenka s typickými tužbami pro čtrnáctiletou dívku, avšak je neustále ovlivňována katolickým knězem i velice přísnou, taktéž věřící matkou. Její bratr navíc trpí jakousi autistickou poruchou - jsou mu čtyři roky a stále nepromluvil ani slovo. A hlavní hrdinka se za něj chce obětovat. Chce dát svůj život Bohu, aby její bratr promluvil.
Věřte mi, že když říkám, že tenhle film je desetinásobná síla všech těch předchozích filmů, tak říkám pravdu. Dochází mi slova, nedokážu popsat, jak hluboce se mě tento film dotkl. 100%
 


Komentáře

1 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 13. července 2014 v 12:51 | Reagovat

Já se tam chystám každý rok.. a nikdy jsme nebyl :-D  Ale tak já čekám na nějakou mou velkou oblíbenou hvězdu a ta tam nebyla :-)

2 sarush ef sarush ef | Web | 13. července 2014 v 14:09 | Reagovat

Ten poslední vážně vypadá lákavě.

3 malaika-hatia malaika-hatia | Web | 17. července 2014 v 16:29 | Reagovat

To zní jako úžasný zážitek - ty fronty a všechno, úplně jako ve filmu. :-D A všechny ty filmy vypadají zajímavě :)

4 Pisatelka Pisatelka | Web | 18. července 2014 v 9:23 | Reagovat

Závidím ti to...Kdybych tam tak já mohla alespon jednou jet

5 Ellnesa Ellnesa | Web | 18. července 2014 v 9:30 | Reagovat

Ten poslední! Vypadá vážně krásně, třeba ho najdu někde ke stažení ;-)

6 F. M. F. M. | 18. července 2014 v 11:35 | Reagovat

Uprav si nějak pozadí za textem, nedá se to číst.

7 AD AD | Web | 18. července 2014 v 22:48 | Reagovat

[6]: Tak já nevím, ze všech počítačů, které jsem kdy používala, se to přečíst dalo a nikdo s tím doteď problém neměl. Možná je problém u tebe a jasu obrazovky? Každopádně to upravím, až se k tomu dostanu.

Jinak, poslední film opravdu doporučuju, byla to největší síla :D. A to ten režisér tvrdil, že natáčí hlavně komedie :D.

8 Jo Jo | Web | 19. července 2014 v 15:10 | Reagovat

Hele, nezatracuj filmy jen proto, že jsou staré :D! Ono spíš záleží na režisérovi a hercích a celkově lidech kolem filmu, než na době vzniku. Ale jasně chápu, že zrovna Šílený Max je šílený, už jen ten název...:D Všechny ostatní filmy mně docela zaujaly, hlavně Slepá a Ta zvláštní láska. Ale nejvíc bych chtěla vidět Kukuřičný ostrov.

9 Dylan Radioactive Dylan Radioactive | 19. července 2014 v 22:04 | Reagovat

No páni.. jak to popisuješ, že tam byly obrovský fronty a podobně, tak jsem si tak vzpoměl, že si nedávno psala článek o své sociální fobii a že se necítíš dobře mezi lidmi, tak by mě zajímalo, jak si to tady překousla. Nebo si svou sociální fobii už překousla? :) Protože já bych to tam asi nedal. Spousta lidí kolem, mě vždycky dokážou pěkně znervoznit. :D A ta Křížová cesta vypadá fakt zajímavě. Na filmy s touhle tématikou moc nejsem, ale když píšeš, že to byla fakt taková síla, tak bych si to mohl potom někdy později upirátit. :D Mám totiž poslední dobou chuť na nějaký inteligentní film a ne ty vymývárny mozků, které Hollywood s radostí produkuje. :'D

10 AD AD | Web | 19. července 2014 v 22:20 | Reagovat

[9]: Kdybych tam byla sama, tak asi uteču, ať už jsem si kupovala ten Festival Pass nebo ne :D. Ale byl tam se mnou taťka, tak jsem cítila jistý pocit bezpečí :D. Hůř bylo, když jsem spolíhala na to, že tatínek bude u kasy mluvit, a on to pak přenechal na mě :').

11 Olja:) Olja:) | Web | 20. července 2014 v 10:51 | Reagovat

Páni .. já bych asi nevydržela koukat takhle v posobějdoucích dnech na tolik filmů,ale některé mě opravdu zaujaly. Rozhodně chci vidět Fair play,Chlapectví,Slepá a Ta zvláštní láska! :3

12 Angelique. Angelique. | Web | 20. července 2014 v 11:29 | Reagovat

Na Karlovarský festival jezdím každý rok poslední čtyři roky, ale je to takové, že... je to trochu na zabití, jelikož tam jezdím za kamarádkou... a ta nesnáší filmy :D Respektive tvrdí, že je má ráda, ale pak na žádný nechce chodit, že budou "depresivní"... takže já jí vždycky dokopu tak na tři, na čtyři... a tím to hasne. Což mě, jakožto člověka, kterej chodí totálně na všechno a kouká totálně na všechno, drásá šílenym způsobem. Příští rok rozhodně jedu s někým, jako ty nebo tvůj táta :D kdo chce stihnout hodně filmů, a jede tam kvůli těm filmům... 11 filmů mně přijde vážně dost... přeci jen, jít každý den na ty tři filmy je dost náročné... my většinou vstanem právě jeden den a pak jdem na tři filmy nebo zkrátka na tolik, kolik seženeme, ten další den... a tři jsou tak akorát únosný, jít o jeden navíc, tak už je to podle mě moc. Každopádně my jsme prošly všema těma ztrátama iluzí... :D První rok jsme si koupily festival pasy s tím, jak určitě seženem hordu filmů a prdlajs, pak přišly internetové rezervace, to taky prdlajs, to se vůbec nedalo chytit, jak ta tvoje aplikace... a pak ten první rok, co byly smsky, to ještě neměli vychytané, takže to se taky nedalo. Totálně. My teda radši vždycky vstaneme a jdeme do té fronty. Jinak jo, lidi tam stojí třeba od jedný, spí tam, ale když tam přijdeš třeba v půl sedmý, tak ta fronta není tak dlouhá, záleží na tom, který den. Chce to jít k té hlavní v Thermálu, kde jich je hodně a vážně to odsejpá... samozřejmě, když tam jde člověk ve čtyři, je vepředu a nemá nejmenší problém sehnat lístky na všechny filmy, na které chce... ale když je člověk normální (:D) a nechce se mu tam stepovat za tmy a spát na karimatkách, tak stačí kolem tý šestý, půl sedmý a je v pohodě. Sem tam něco uteče no...
Letos teda utekla spousta věcí no... ale tak co se dá dělat. Na Blind jsem třeba hrozně moc chtěla, ale když jsme se dostaly na řadu, bylo tam, že je to pozastavený a že možná to hrát budou a možná ne, nebo co... tak jsme se na to (bohužel :( ...) vykašlaly. Mad Max? No tak to byla úchylárna... já vydržím hodně :D ale tohle jsem nevydržela :D Fakt ne, odešly jsme někdy v půlce, nevím, možná to ani nebyla půlka, no šílený, to se fakt nedalo :D Možná bych tomu dala tak 10% za vtipně mladýho Mela Gibsona, ale to je tak všechno :D Ten film je starej... hodně starej... ale není starý jako starý... jsou starý filmy, s Jackem Lemmonem, které miluju a koukám na ně hrozně ráda... a pak jsou tu staré, mladší, než ty s Jackem, ale staré, typu Šílený Max a z toho vždycky mívám chuť omlátit hlavu o zeď, protože nechápu, proč někdo něco takového vůbec napsal, natočil a jak ho to napadlo.
Na Boyhood jsem hrozně chtěla, ale na to jsme se nedostaly, protože... no dobře, nebudu komentovat svou kamarádku, no mají to dávat i normálně, nejen na festivalu, naštěstí, takže na to se moc těším.
Ježiši, na Norsko jsme málem šly! Díky bohu, že ne, když to teď čtu :D to bych si zase vyslechla... :D Tom na farmě zní jako něco, co bych ani vidět nechtěla, protože horory vážně nesnáším, nemám je ráda, i když je třeba dobře natočený, tak se na něj nepodívám... no naopak ta romantická komedie zní fakt jako něco, co bych chtěla vidět. Nějak mi úplně uniklo, že ji dávali, to mě hodně mrzí :( to mohlo být vážně fajn a hlavně zase něco jiného, trochu oddech od těch typických "festivalových" filmů, které, řekněme si to na rovinu, jsou buď takové melancholické, psychologické... sem tam depresivní (ale já tohle ráda, to zase jo!) a nebo jsou to totálně ujeté šílenosti :D :D
Každopádně to vypadá, že jste si festival užili, což je dobře :) a s tou aplikací a tak, aspoň jste si tím prošli a víte, jak na to třeba zase příště, což je podle mě dobře :)
Jinak skvělý článek, ráda si vždycky přečtu zkušenosti jiných lidí z akcí, na kterých jsem sama byla :)

13 LusyW, HuskyW LusyW, HuskyW | E-mail | Web | 20. července 2014 v 22:12 | Reagovat

Šílený Max! Na tom jsem náhodou hroooozně ujížděla v pubertě...smutný je, že to je už nějakých 13 let nazpět. A to je teprve šílený! :D

Je to fakt hovadina...ale má své kouzlo starých béčkových akčňáků :) Pro mě byl tenrkát film starý. A pro tebe je už šíleně starý. Asi stárnu... :-x  :-D

14 Misty. Misty. | Web | 6. září 2014 v 23:27 | Reagovat

Děkuji ti za skvělé tipy!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel