Kontrola zbraní v Americe

20. června 2014 v 17:44 | AD |  Myšlenkový proud
Vsadím se, že většina lidí ví, jak to mají v Americe se střelnými zbraněmi. Druhý dodatek ústavy USA, jejich známé Listiny práv, chrání právo nosit zbraně. Doslova říká "Protože řádně sebraná domobrana je nezbytná pro bezpečnost svobodného státu, právo lidí vlastnit a nosit zbraně nebude omezováno." Tento zákon je americkým lidem brán buď jako ta "nejsilnější pojistka občanských svobod, anebo největší ústavní omyl."Problém však není jen to, že v Americe si více méně každý může ve skříni schovávat pušku (a že to kupodivu i docela lidí dělá), ale to, jak snadné je vůbec se ke zbrani v Americe dostat. A že se to i ukazuje! Vskutku byste se, milí čtenáři, divili, jak časté je v Americe střílení po školách, jak často se nějaký maniak zblázní, vykročí si do ulic a začne střílet na všechno kolem. Mohla bych vám vyjmenovat desítky příkladů - Connecticut, základní škola v Newtonu. Masakr na Columbine High School. Elliot Rodger vylévající si vztek na náhodných kolemjdoucích slečen, protože ho "žádná nechtěla". Lidi, snaží si jen zadat do googlu "střílení v Americe" a výsledky vám jen poletí. V Americe už si z toho už i dělají srandu, komentují tam televizní noviny se slovy "pane bože, další střílení ve škole, to je nuda!"
Přátelé, v jaké společnosti to žijeme, že jsme si zvykli na něco takového?

To, co mě však natolik pobouřilo, že jsem se rozhodla napsat tento článek, je tato "novinka".


Divíte se, co to jako je, možná vám to přijde trochu k smíchu. Víte, co tohle je? Dětičky ve školách se nyní budou moci chránit proti zlým maniakům s pistolemi těmito tzv. "Bodyguard blankets", které fungují jako neprůstřelná vesta. No, znáte to, někdy se holt někdo ve škole zcvokne a začne střílet po všech ostatních, tak si vytáhnete svojí dečku a bude to v pohodě! Tak, tímhle jsme celý problém opravdu vyřešili.
Ksakru, to posíláme děti do bojiště? Pokud vím, tak ne - posíláme je do školy. Posíláme je do školy.
Pak jsou tu lidé, kteří na to, co teď píšu já, argumentují, že "přeci důslednější kontrola zbraní nic nevyřeší, maniaci tu budou pořád". Víte, kde ten problém důslednější kontrola zbraní vyřešila? V Austrálii. Ano, stále vás tam můžou racci vypíchnout oko, stále tam můžete umřít na štípnutí nějakého exotického komára či se nechat zašlápnout klokanem, ale aspoň se nemusíte bát, že si jednou půjdete koupit kafe a někdo vás kvůli svým komplexům zastřelí na ulici, jako se to čím dál častěji děje v Americe.

Problém je zakořeněný už v americké historii. Třeba tady v Česku nepotkáte moc lidí, kteří si v kabelce schovávají zbraně z důvodu sebeobrany. Ale americká tradice vlastnit střelné zbraně se více méně datuje už od počátku jejích dějin. Osadníci se zpotáčku museli se svou obranou spoléhat jen na sebe.
Samozřejmě, že my tady ten problém řešit nemusíme, což je jedině dobře. Ale nepřipadá vám to šílené, jak téměř denodenně vidíme zprávy o nějaké střelbě, o nějakém masakru, ke kterém v Americe, ale nejen v Americe, kdekoliv, dojde, a že to jenom přejdeme a mávneme nad tím rukou?
Zbraně by, čistě a jednoduše, nemělo jít tak snadno koupit.

Na konec připadám malý komiks ze Simpsonů, který tento problém také, svým způsobem, kritizuje.

 


Komentáře

1 trexy trexy | E-mail | Web | 20. června 2014 v 18:18 | Reagovat

Ano je to velký problém, ale myslím si, že dokud s tím samotní obyvatelé USA nebudou chtít něco udělat - nemá cenu se nad tím pozastavovat :/. Nevím jak by si aktuálně stálo referendum "Jste pro zachování práva vlastnit a nosit zbraň?" v USA a docela by mě to i zajímalo. Ale je fakt že v držení zbraní v přepočtu na obyvatele je USA ve velkém předstihu před ostatními ...

2 Boliestka Boliestka | E-mail | Web | 24. června 2014 v 22:38 | Reagovat

Homer to "vysvetlil" najlepšie. Takú absurditu ako tie oranžové čudá som ešte nevidela.

3 Dylan Radioactive Dylan Radioactive | 26. června 2014 v 21:30 | Reagovat

Je to holt Amerika. Na tu mi už opravdu došla slova. Rád bych se nějak rozepsal k tvému článku ale myslím, že tady už prostě slova nestačí a jediné na co se zmůžu je zmučený povzdech.

4 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 15. července 2014 v 19:03 | Reagovat

Američani jsou prostě jiné nátury, nechci nikomu nic házet na hlavu, ale mnozí přistěhovalci co šli do Ameriky neutíkali jenom před nerovností vyznání, kvůli chudobě, ale také před zákonem, takže to tam vypadá jak to vypadá. Proto není onen dodatek v ústavě až takové pozdvižení. Bohužel z toho vyplyne, že je běžné chodit děti střílet do škol. :D , ne není to až tak vtipné -_- americké školství mi čas od času připadá jako morálka v seriálu Black Lagoon, ale na tom nesejde :/
No, je vidět, že řešení deček je jako hašení požáru benzínem. Mně by v kůži střelce přišli spíš jako hezké červené terče, které stačí jen nadzvednout, To snad nedá tolik práce, že? :-D Samozřejmě nejsem maniak s legálně drženou střelnou zbraní, takže za to krk nedám ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel