Dredd (2012)

3. března 2014 v 11:24 | Annie |  Filmy
Budoucnost. Z Ameriky je ozářená pustina. Na jejím východním pobřeží, od Bostonu po Washington, D.C., se rozkládá Mega City One, rozsáhlá megalopole plná násilí, ve které více než 400 milionů obyvatel přežívá v neustálém strachu. Na pořádek v ulicích dohlíží takzvaní Soudci - vymahači práva, porotci, soudci i vykonavatelé rozsudku v jedné osobě. Takovým Soudcem je i Dredd (Karl Urban), který od svého nadřízeného dostává za úkol vyzkoušet v praxi novou Soudkyni Cassandru Anderson (Olivia Thirlby). Čeká je zdánlivě snadná práce - vražda v nechvalně proslulém dvousetpatrovém slumu, který provozuje bezcitný klan Ma-Ma. Když se ale pokusí zatknout jednoho z přisluhovačů klanu, Ma-Ma neprodyšně uzavře celou budovu. Oba Soudci se ocitají uprostřed brutálního a nelítostného souboje o přežití.

A tak se Annie po dlouhé době zase dala do zkoukávání filmů, které si celý ten rok přidávala do listu "to watch", protože má prázdniny a protože to číslo tam už přesahovalo několik desítek a bylo to poměrně smutné.
Dredd je však film, na který jsem přišla poměrně nedávno a který mě zaujal už samotným popisem a plakátem. Radioaktivní pustina? Boj o přežití? Karl Urban? Give it to me!
Každopádně, od filmu jsem očekávala mnoho a nebyla jsem zklamaná. Opravdu to byla jedna velká jízda, co mě potěšilo nejvíce bylo to, že všechno na sebe správně navazovalo, nebyly tam žádné "plot holes", a třebaže to tedy není zápletka srovnatelná s takovým Pánem prstenů, je stejně naprosto skvělá. Důvody, proč se mi tento film tak líbil, by mohly být tři - postapokalyptická společnost, brutalita a samotná postava soudce Dredda. Abyste si mě nebrali špatně, na tu brutalitu normálně moc nejsem, nemám ráda krváky jako je Kill Bill a podobně, ale svět Dredda je temný a krutý - samotní Soudci, tedy jediní ochránci spravedlnosti, můžou být uplaceni stejně jako kdokoliv jiný, a Ma-ma, hlavní záporáčka - no wow. Tou jsem byla úplně ohromená. Hrála jí ta herečka, co hraje Cersei v Hrách o trůny - Lena Headey - a drsnou šéfku drogového gangu vystřihla naprosto božsky. Celkově v tomto filmu nenajdete žádné slabé ženské postavy - i Olivia Thirlby v roli "rookie" Anderson, od které byste očekávali, že bude tu a tam trošku kňučet a prosit o pomoc, byla naprosto skvělá. A pak samozřejmě soudce Dredd. Mě absolutně fascinují postavy jako je on. Je neuvěřitelně cool a se zbraněmi to umí lépe než kdokoliv jiný, je zároveň i hodně uzavřený a řídí se podle zákonu za každou cenu. Jeho hláška "I am the law." drsným batmanovským hlasem.... ach. Každopádně, aspoň takový dojem dává, ale na konci se ukáže, že přeci jen není takovým úzkoprsým služebníkem zákona, za jakého jsme ho měli.
O hereckém obsazení bych mohla mluvit věky, a to jsem se vzdálila od mého vysvětlování "brutality". Co jsem se snažila říci je, že tento film je brutální, ale ne nutně, jen je v tomto ohledu prostě naprosto realistický, a proto když někoho střelíte, nevyletí z rány kytičky a motýlci. Stejně tak se ve filmu vyskytuje i několik zpomalených scén, hlavně z pohledu lidí ovlivněných drogou "Slo-mo", kterou gang Ma-ma distribuje. Slo-mo zpomalí to, jak vnímáte svět, na rychlost 1%, což do filmu přivádí opravdu několik nádherných scén. Představte si v takovémto zpomaleném vnímání světa někoho shodit dolů z kilometrové výšky, nebo pozorovat kapičky vody létající kolem vás...
Celý film skvěle doplňují soundtracky, které jsou naprosto božské - ano, zase je tu něco naprosto božské - a stejně tak je i skvěle zvládnutá atmosféra a kulisy. Celkově, tento film jsem viděla za dva dny třikrát a vůbec toho nelituju.

Tento film bych nedoporučila pro ty, kteří si neužívají ani jeden z mých třech oblíbených prvků. Pokud se ale rádi díváte na tvrdou, krutou realitu tohoto světa, pokud máte rádi akci a napětí a máte rádi silné hlavní hrdiny, tenhle film je něco pro vás. Abych nezapomněla - postapokalyptický svět. Snad skoro každý má rád věci z postapokalyptického světa, ne? Neříkám, že tenhle film nemá chybičky, že to nemohlo být lepší, celkově to bylo ale velmi příjemné překvapení a podle mě jedna z nejlepších komiksových adaptací vůbec.

100%

 


Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 3. března 2014 v 12:39 | Reagovat

Viděl jsem, bavilo mě, ale 100 %? O_O
Co mi na tom filmu uniklo? :-D

2 Annie Annie | Web | 3. března 2014 v 13:09 | Reagovat

[1]: Já říkám, že mě se ten film extra líbil :D. Neber to prosím tě jako moc objektivní názor :D

3 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 3. března 2014 v 20:57 | Reagovat

Já moc velký fanoušek podobných (amerických) filmů nejsem, ale Karl Urban? Yes, please! :D Takže už je to i na mém to-watch listu. :D

4 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 3. března 2014 v 20:59 | Reagovat

[3]: Tím americké myslím jak z Ameriky, tak odehrávající se v Americe. Nevím proč, prostě je to taková... úchylka. I když je pár výjimek. :D

5 Créatio Créatio | Web | 3. března 2014 v 22:35 | Reagovat

To je silné hodnotenie, 100% :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel