Terry Pratchett - Šňupec

18. června 2013 v 21:35 | Annie |  Knihy
Velitel Samuel Elánius se cítí skvěle. Přesto je více méně okolnostmi (méně) a svou milovanou ženou Sibylou (více) přesvědčen o tom, že potřebuje dovolenou, která prospěje jak jemu, tak malému Samíkovi. Venkovská idylka je nádherná, ale nudná. Jenže jak říká Elánius: "Kde jsou policajti, tam je zločin!" Brzy se i v Hrabství začnou vynořovat různé menší i větší záhady, a už to není jen to příšerné venkovské ticho, co nedává Elániovi spát. Co se to v Hrabství stalo před lety? Co o tom ví místní kovář Zafrkoň? A kam se najednou poděl? Zabil ho Elánius, jak by ráda dokázala místní smetánka, hlavně mladý lord Gravid Rzezacz? Má s tím něco společného bývalý policista Jeminák, zdejší hospodský? A co místní skřeti a jejich schránky unggue? Pašuje se v Hrabství opravdu jen tabák? Získá malý Samík do své sbírky konečně vytoužený sloní trus? A provdají se dívky - šesterčata Orobincova? To vše řeší Elánius za skvělé pomoci nedostižného Jeefese, který nemá konkurenci.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Zeměplocha. Tahle kniha měla naavíc výjimečně hezkou obálku. Protože se jedná o nejnovější díl. :D

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Dovolená

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Zjistit

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Musela bych se opakovat. Zase. Jedná se o Zeměplochu ze série Městské hlídky, a třebaže se tu tentokrát naše stará známá parta vyskytuje minimálně a celý příběh se zaměřuje spíše na Elánia, stejně jako např. v Noční hlídce... ano, zase tolik mi to nevadilo, Elánius je moje oblíbená postava. Na druhou stranu, celá ta městská hlídka mi trochu chyběla a možná to také na knize trochu ubralo.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Co na to říct? Zeměplocha. Humor, parodie, detektivní zápletka, jelikož se jedná o Městskou hlídku. Elánius je donucen jet na dovolenou na venkov a je doslova znechucen vesnickým prostředím. Jelikož bydlím na vesnici, někdy jsem se s jeho popisy mohla ztotožnit a musím říct, že jsem se v jeho pohrdání s tímto prostředím trochu našla :D. Navíc je v tomto dílu pár silných narážek na Pýchu a předsudek a Jane Austenovou. Také jsem ocenila narážky na rasismus v podobě skřetů. :D

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Každá Zeměplocha mě mimořádně bavila. Každá byla vtipná, každá měla zajímavou zápletku, každou jsem si prostě užila. U téhle to bohužel takto nebylo. Neříkám, že nebyla zábavná, že mě nebavila, ale něco jí chybělo, něco, co předchozí Zeměplochy měly a tato ne. Popravdě jsem byla trošku zklamaná - prostě se do toho tak nezačtete, není to tak napínavé, a budete se trošku ztrácet v postavách a v tom, co se děje. Možná mě to prostě nechytlo proto, že to bylo trochu vážnější, trochu temnější, a bohužel, prostě to není jako všechny Zeměplochy před tím.

80%

 


Komentáře

1 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 19. června 2013 v 7:15 | Reagovat

Šňupec jsem ještě nečetla. A asi ještě dlouho nebudu, protože čtu všechny díly Zeměplochy od prvního (vydaného) a teď jsem u Magického prazdroje, takže to bude ještě chvíli trvat, myslím. Zatím má nejoblíbenější je Barva kouzel. :D

2 Džejkej Džejkej | E-mail | Web | 19. června 2013 v 10:34 | Reagovat

Na Šňupci se mi líbí, kolik prostoru dostává Jeefes. Až v této knize jsem se o něm dozvěděl něco víc. A že to 'něco' stojí za to. :-)

3 Borůvka Borůvka | E-mail | Web | 23. června 2013 v 13:48 | Reagovat

Přesně jsi to vystihla, Šňupec je... jinej. A nevím, jestli je to dobře nebo špatně.

4 kory kory | Web | 18. června 2015 v 11:30 | Reagovat

Já předtím četlan asi jen dvě knížky ze Zeměplochy, a už takhle jsem poznala, jak je to jiný. Takový vážný, no. A elánius je tam takovej už moc... podpantoflák :D  Ale bylo to fajn... Nejvíc se mi líbila scéna na lodi. A obálka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel