David Mitchell - Atlas mraků

18. května 2013 v 10:29 | Annie |  Knihy
Autor ve svém rozsáhlém románu maže hranice mezi styly, žánry i časovými rovinami a poutavým způsobem se zamýšlí nad nebezpečím lidské touhy po moci i jejími možnými důsledky.
Nedobrovolný cestovatel plavící se v roce 1850 přes Tichý oceán, vyděděný skladatel obstarávající si nejisté živobytí v Belgii mezi 1. a 2. světovou válkou, ambiciózní novinářka píšící v Kalifornii v dobách, kdy tam byl guvernérem Ronald Reagan, ješitný nakladatel ukrývající se před věřiteli ze zločineckého podsvětí, geneticky modifikovaná jídlonoška čekající na smrt a Zachry, mladý ostrovan zažívající soumrak vědy a civilizace - to jsou vypravěči Atlasu mraků, kteří odkudsi z potemnělých chodeb dějin slyší dozvuky ostatních příběhů. Každý záchvěv ozvěny více či méně pozměňuje jejich vlastní osudy.
Atlas mraků získal nominace na Booker Prize, James Tait Black Memorial Prize, Arthur C. Clarke Award a Nebula.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Viděla jsem trailer na film a já se nikdy nepodívám na film dříve, než si přečtu knižní předlohu.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Časové linie

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Odehrát se

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Postav v této knize je opravdu hodně, a vzhledem k tomu, že příběhů se v této knize vyskytuje hned několik, v každém z nich si najdeme někoho, kdo se nám zalíbí. Mě zaujal a bavil každý z příběhů, a každý z nich měl postavy, které jsem si zamilovala. Nejvíc mě asi bavil příběh jídlonošky Sonmi, a tím pádem se i ona stává asi mou nejoblíbenější postavou z této knihy. Na druhou stranu mě příliš nebavila postava Zachryho. Dovolím si jen takovou malou poznámku - pokud byl něčí příběh ve filmu ultimátně změnen, byl to právě Zachry, přeci jenom ve filmu byl o hodně starší, ale hlavně že ho hrál Tom Hanks, že...

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
David Mitchell je opravdu génius. Nevím, co jiného k tomu říct. To, jak dokázal propojit všechny z těchto příběhů, že každý z nich napsal jinou formou a že každý byl natolik obsáhlý, že by byl materiálem na jednu celou knihu, je něco fascinujícího. Ačkoli jsem předtím říkala, že jsem neměla ráda Zachryho, bylo to spíš kvůli tomu, že jsem se do jeho postavy nevcítila kvůli tomu, jak byl příběh vyprávěn - bylo to přímo z jeho perspektivy a psané nespisovným, "vesnickým" jazykem, jak tvrdí tetka Wikipedie. Na druhou stranu jsem si všechny ostatní příběhy užila a celkově je myšlenka, kterou kniha evokuje, velmi zajímavá. Přeci jenom, reinkarnace duše může být klidně i skutečná.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Popravdě mě teď nic nenapadá. Rozhodně to není kniha pro děti, je to psáno trochu složitěji a rozhodně je to mnohem obsáhlejší než například takový Harry Potter. Co mě možná trochu mrzí je, jak pozměnili film. David Mitchell píše realisticky, a proto postavy povětšinou nenajdou svou spřízněnou duši - jako příklad uvedu Sonmi, která si v knize sice najde milence, ale jejich láska je hodně diskutabilní a možná tam taky žádná nebyla. Na druhou stranu ve filmu je to nádherný vztah a mé dívčí srdce z toho bylo nadšené. Aspoň ze začátku, pak už jsem jen přemýšlela, proč to takhle pozměnili a že to je jen jejich krok k tomu, jak k Atlasů mraků dostat masy diváků. Já někdy opravdu preferuji raději tu realističnost, že ti dva se prostě nemilují, že tenhle zemře atd atd.
Každopádně, to nic nemění na tom, že Atlas mraků je skvělá kniha a doporučuji přečíst.

95%

 


Komentáře

1 Borůvka Borůvka | E-mail | Web | 18. května 2013 v 11:11 | Reagovat

Viděla jsem reklamy, ale abych řekla pravdu, ani jsem nevěděla, že je to i knížka. *pokerfacuje* Každopádně díky za doporučení, připíšu si na to-read list. :-D

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 18. května 2013 v 11:21 | Reagovat

Viděla jsem film a na knížku se chystám během léta :3

3 Guizmo Guizmo | E-mail | Web | 18. května 2013 v 20:01 | Reagovat

Je to hrozně zvláštní kniha a dokonce mám pocit, že ona si mne vybrala.
Před nějakou dobou jsem si koupila knihu v  Levných knihách(!) jen proto, že měla nádherný, nejnádhernější obálku (http://www1.bookfan-static.eu/images/cover/book/5/7/0/2/8/Atlas-mraku-David-Mitchell---w-240-h-354.jpg a pod bordovou obálkou je ještě jedna bez nadpisu a bílá s modrými mráčky) co jsem kdy viděla a já s tehdy prázdnou knihovnou jsem ji chtěla nechat "jen ať vypadá dobře"
Ono totiž vzadu je napsaná velmi zvláštní část a ta mne docela dlouho odrazovala. Myslela jsem, že to je brak a i první část a mladém muži na pláži mi nepřišla nijak zajímavá.
Jaké bylo mé překvapení když jsem zjistila, kdo a že vůbec to natočili.
Od té doby na tu knihu nedám dopustit.

4 Siwa Siwa | Web | 19. května 2013 v 13:07 | Reagovat

Viděla jsem film, občas je to pro mne lepší, protože kniha mi pak příběh prohloubí a ozvláštní. Nenadávám pak, jak film zmršili. :-)
Knihu jsem nečetla, ale už ji mám nějakou chvíli na seznamu knih ke čtení. Teď si ji šoupnu někam výš.

5 Destel Destel | Web | 22. května 2013 v 1:20 | Reagovat

Trvalo mi docela dlouho, než jsem ji dočetla, ale bylo to zajímavé. Já se na film podívala v průběhu čtení (byla jsem asi za druhou "kapitolou") a překvapilo mě, že se film hodně shodoval.
A i když byla část se Zachrym jinak, vůbec mi to nevadilo, protože od příběhu se Sonmi jsem dostala do tempa a měla jsem ten zbytek v sobě asi během jednoho dne.
Jediné negativum bych viděla v tom, že bylo hodně těžké orientovat se ve vedlejších postavách a přemýšlet, která reinkarnace z minulé části by to mohla být. Ve filmu to bylo snazší sledovat (byla bych bez něj asi nahraná).

6 Mavis E. Strix Mavis E. Strix | E-mail | Web | 1. července 2013 v 16:22 | Reagovat

Vyzerá to zaujímavo, ďakujem za knižný typ :)

7 Terka Terka | E-mail | Web | 1. července 2013 v 21:08 | Reagovat

Knihu mám stáhnutou v tabletu (asi - protože tablet mám v opravně) a nejprve jsem o ní slyšela na hodině angličtiny, když o knize učitelka mluvila. Docela mě to i zaujalo, ale potom, co jsem si knihu stáhla mě zároveň i odradil ten počet stran. Ne že bych četla jen uzoučké knížečky, ale odradilo mě to i hlavně z toho důvodu, že bych to četla zrovna přes tablet a tím pádem bych čuměla do obrazovky několik hodin vkuse až by mě z toho bolely oči, což je samo o sobě docela jako chabá výmluva.

Každopádně až mi tablet vrátí, dám knize ještě šanci a přečtu si ji :) teď mám v plánu si přečíst tolik knih a jako na potvoru všechny stojí kolem čtyř stovek a ani jedna není momentálně k dispozici v knihovně,.. a vlastně ani na internetu, kde jsem však našla tak jednu.

A taky je pravda, že jsem ještě žádnou recenzi této knihy ještě nečetla, takže to může být i tím. Přečtu si ji, pěkně napsané :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel