Bioshock Infinite

29. dubna 2013 v 22:54 | Annie |  Počítačové hry

Bioshock Infinite. Jedna z nejočekávanějších her posledních let, pokračujíc ve slavné sérii titulu Bioshock. Tentokrát se však příběh neodehrává v podmořském světě, ale ve městě poletujícím v oblacích jménem Columbia - někteří říkají, že už to není Bioshock, že tvůrci jenom dobře využívají značky. Četla jsem i názory lidí, kteří tvrdili, že kdyby nebyl kolem téhle hry takový povyk, moc lidí by si jí nevšimlo nebo by jí odložilo po několika prvních hodinách hraní. Já se však řadím k té skupině lidí, kteří touto hrou byli nadšeni, které naprosto pohltila a kteří jí budou bránit do posledního dechu. (Tedy, to nejspíš ne, ale přesto musím říci, že Bioshock Infinite patří k nejlepším hrám, které jsem zatím ve svém krátkém životě hrála.)Na začátek trochu osvětlím, o co se v téhle hře vůbec jedná, i když pochybuju, že by to někdo nevěděl, nebo o tom aspoň malinko neslyšel. Příběh hry se odehrává ještě před původními Bioshocky, a to v roce 1912. Hráč se ujme postavy Bookera DeWitta, což je bývalý voják, nyní pracující jako detektiv. To, co ve válce provedl, ho však stíhá celý jeho život a proto propadl alkoholu a sázkám. Díky tomu se dostal do mnoha problémů a dluží peníze mnohým důležitým lidem. A to se najednou v jeho dveřích objeví záhadný cizinec, a řekne mu jednu jednoduchou větu, která mu má zachránit život a vyřešit všechny jeho problémy: "Bring us the girl, and wipe away the debt." (Přines nám dívku, a smaž svůj dluh.)
A tak se Booker DeWitt vydává do nádherného města jménem Columbia, kde onu dívku musí najít. Zjistí, že město je kompletně ovládáno jistým Prorokem, že zde probíhá hnutí a revoluce Vox Populi, kterou vedou jinak zbarvení spoluobčané města, rozzuření tím, jak je s nimu zacházeno (Sorry, I'm really trying NOT to sound racist, and, by the way, the game is REALLY racist), a že případ Elizabeth, tedy dívky, kterou má zachránit, bude množná mnohem složitější, než se na první pohled zdá.
Celý příběh je však mnohem složitější a zamotanější, to vám můžu garantovat, celou pravdu se ale dozvíte až na samotném konci. Je to obrovský mindfuck, srovnatelný s Homestuckem a Počátkem, a celý příběh je protkaný cestováním mezi alternativními realitami, cestováním z minulosti do budoucnosti, a mnohými až děsivými dějovými zápletkami. I když se mi nějaké zvraty moc nezdály (například ono cestování mezi alternativními realitami mi někdy nedávalo smysl, proč sakra chodili sem tam, když věděli, co tím páchají), a zápletka má své díry, celkově na vás příběh velmi, velmi silně zapůsobí.


To, co dělá Bioshock Infinite prostě velmi zajímavou a dobrou hrou, je opravdu skvěle zvládnutý příběh a postavy. Chci říct, jsem velký roleplayer, takže se do příběhu a postav vždycky strašně vcítím. Problémem u her je však fakt, že někdy si prostě musíte věci domýšlet, aby to vypadalo reálně - např. v mnoha fantasy RPG (např. takové Neverwinter Nights 2) se může stát, že vám zemře společník, a neokomentuje to ani jedna postava. Prostě, dokonalé ticho. Proto si raději domyslíte, jak by na to ty postavy reagovaly, než že byste žili s tím, že jsou to polomrtví sociopati. U Bioshocku Infinite si nic domýšlet nemusíte. Interakce mezi Bookerem a Elizabeth byli jednoduše perfektní, ostatní postavy byli také zvládnuty naprosto dokonale a perfektně, a pokaždé, když se tam objeví "dvojčata" Lutecovi, máte se rozhodně na co těšit. V tomto aspektu hra působí naprosto nečekaně uvěřitelně, až máte pocit, že hrajete interaktivní film.
Pokud bych měla z tohoto hlediska porovnávat všechy hry, které jsem hrála, a seřadit je od nejlepší do nejhorší, Bioshock Infinite by mělo první místo.
Elizabeth je opravdu excelentní společnicí. Vaše první reakce bude, že budete otrávení, přeci jenom, "escort" mise jsou ve většině her naprosto nudné a musíte se starat o to, aby náhodou váš společník neumřel nebo nestál na špatném místě. Když ale Elizabeth dostanete ven z jejího vězení, stane se vaší opravdu aktivní pomocnicí. Když vám dojdou náboje, "salts" nebo zdraví, Elizabeth vás ihned znovu zazásobuje. Dokáže otevřít zamčené místnosti, jelikož je dobrá v páčení zámků. Je dobrá v řešení šifer. A dokonce ovládá jakousi schopnost otevírat trhliny mezi realitami (která samozřejmě souvisí s příběhem), čímž vám na bojiště může dostat spřátelené jednotky bojující s vámi, nové zbraně, lékárničky, a mnohem více. Navíc, pokud po cestě najde nějaký peníz, hodí vám ho do sbírky. Také reaguje na vše, co se v příběhu děje, má poznámky k vývoji situaci a prostě působí naprosto živě a nelze si ji neoblíbit. Opravdu, jedna z nejlepších společnic všech her vůbec.
Dalšími zajímavými postavami jsou "dvojčata" Lutecovi. Ve hře se vyskytují hned několikrát, a až ke konci hry pochopíte, že opravdu nemají roli jen náhodných přihlížejících. Musím říct, že to byly velmi zvláštní a zajímavé postavy, které stejně jako Elizabeth prostě žily. Stejně tak byly reálné všechny ostatní postavy, jako vůdkyně Vox Populi Fitzroy, prorok Zachary Comstock, nebo obrovský robotí pták Songbird, strážící Elizabeth v jejím vězení.


Dobře, nejspíš bych se měla i vyjádřit k tomu, jak fungují souboje, což je jen tak mimochodem asi 90% hry, haha. Bioshock Infinite je "first person shooter", což by jí řadilo do stejné kategorie jako je např. Call of Duty. Ano, je to střílečka. Ve hře najdete nespočetně mnoho druhů zbraní, přičemž ke každé si můžete kupovat vylepšení a zdokonalit ji. Najdete zde všechno, na co si vzpomenete - od revolveru až po starou dobrou odstřelovačku. Zajímavou částí hry jsou tzv. "vigory", což jsou vaše speciální schopnosti. Na jejich provozování budete potřebovat "salts", které ale stejně jako zdraví najdete všude, takže se nemusíte bát, že by vám došly a už je ve hře v životě nenajdete. Ne, narazíte na ně prakticky na každém kroku. Schopností je tu opravdu hodně, a to např. posednutí, zvednutí nepřátel do vzduchu, magický štít, granát, vyslání hejna vran a další a další. Dobře, dohromady jich je osm.
Samozřejmě také vlasníte zbraň na blízko. S touto zbraní můžete konat brutální popravy, jejichž animace jsou opravdu dobře zpracované (:D), zbraň se nazývá Sky-Hook. S touto zbraní můžete i, díky tomu, že je zmagnetizovaná, skákat po různých hácích a i jezdit po transportních drahách. (Čtěte horských drahách, it's totally the same thing)
Souboje jsou opravdu dobré, dynamické, ježdění po těchto drahách se Sky-Hookem je dělá naprosto epickými a když pak skočíte dolů a provedete zabití zeshora ve stylu Assassin's Creed, připadáte si epicky. Ve hře se také vyskytují asi čtyři-pět typů bossů, které nebudu spoilerovat, ale jednoho z nich můžete vidět zde na obrázku.
Já osobně jsem hru hrála na střední obtížnost, což u mě můžete považovat za hrdinský výkon, vzhledem k tomu, že se střílečkami moc zkušeností nemám. Taky jsem si v poslední závěrečné mise myslela, že si vyrvu všechny vlasy z hlavy. Ta mise nespočívala ani tak v tom, umět zacházet se zbraní, ale spíš o tom být rychlý a dobře reagovat, což mě jako detailistovi ne vždycky jde. Víte, splnila jsem všechny vedlejší questy a hra mi trvala 17 hodin, místo veřejně zmiňovaých maximálních dvanácti. Jsem strašný perfekcionista.
Na druhou stranu jsem se střetla snad s každým bugem, který ve hře byl. Například v jedné lokaci jsem provedla několik poprav Shy-Hookem, což zapříčinilo, že se finální boss neobjevil. Musela jsem si nahrát poslední save a boji na blízko se vyvarovat, a vzhledem k tomu, že hra má autosavy... no, naštvalo to.


Celkově musím říct, že tato hra byla opravdu jedinečná. Příběh a postavy byly prostě nezapomenutelné. Samozřejmě, úplně tu opomínám grafiku hry, která dosahovala boží dokonalosti. Opravdu, kdybych tu měla ještě popsat grafiku, vyneslo by to na další odstavec. Když jsem hru začala a konečně jsem se mohla hýbat, nemohla jsem uvěřit, že takhle úžasnou grafiku má hra samotná, ne jen nějaká filmová cutscéna. Prostě, opravdu, vyrazí vám to dech, a hodně chvil strávíte jen obdivováním okolí.
Stejně tak soundtracky jsou velmi pěkné - skvělým momentem hry je, když Booker chytne kytaru a Elizabeth začne zpívat, abyste utěšili jednoho chlapce schovávajícího se v zadní místnosti jednoho obchodu. V ten moment si uvědomíte, jak moc tu hru milujete.
Souboje byly taktéž skvělé, dynamické a akční, a musím říct, že na ně nezapomenu. Elizabeth, která vám celou dobu pomáhá a hází vám náboje, salts a lékárničky, je také skvělým nápadem a přínosem do hry.
Příběh, obzvláště konec, musel některým hráčům připadat strašně divný a matoucí, pokud si ale přečtete na wiki o některých detailech, které vám unikly, nebo si projdete fóra s teoriemi fanoušků, kousky vám zapadají do skládačky a uvědomíte si, jak mistrovsky je ten příběh sestaven. Já opravdu nemám slov, na takhle dobrý příběh u počítačových her prostě nejsem zvyklá, stejně tak jako na tak živé prostředí a postavy.
Jsem si jistá, že jsem tu na něco, co jsem chtěla zmínit, zapomněla, ale co už. Pokud uvažujete o tom, jestli si Bioshock Infinite zahrajete, neváhejte a jděte do toho. Je to opravdu nezapomenutelný zážitek. A stojí to za to.
 


Komentáře

1 kE kE | Web | 29. dubna 2013 v 23:28 | Reagovat

jelikož jsem svůj stolní pc dal ségře a zůstal mi pouze notebook, tak si BI nezahraju, ale kamarád mi jej skoro celý odstreamoval a musím říct, že větší "mindfuck" než je konec příběhu, jsem dlouho neviděl :D

2 Chelsea Mitchell Chelsea Mitchell | Web | 30. dubna 2013 v 5:24 | Reagovat

Dokonalaá hra bohužel muj užasnej počítač to nerozjede tak jsem si aspon pustila celý lets play s mazariniCZ takže ted mám pocit jak kdybych tu hru skoro hrála uplne jsem to prozivala a sere me ze si to nemuzu zahrat treba jednou :) :D

3 Hidasta Hidasta | Web | 30. dubna 2013 v 17:27 | Reagovat

Já to sledovala u Sterakdaryho a už tehdy mě to přišlo jako naprosto úžasná hra,.. no a po přečtení týhle recenze mám na to čím dál větší chuť. Jen mít tak možnost si to zahrát...
Jinak super recenze :)

4 Lucka526 Lucka526 | Web | 30. dubna 2013 v 22:43 | Reagovat

Ještě jsem nedohrála, protože nějak nemám v poslední době náladu, ale hra je to dokonalá. :D Ten moment kdy *SPOILER* se tam objeví stará Elizabeth a ukazuje to město, mi vyrazil dech. Nevím, ale v tu chvíli to vypadalo nádherně.

5 Annie Annie | Web | 1. května 2013 v 12:37 | Reagovat

[4]: Yep, souhlasím, z té scény mám asi dvacet screenů :D.

6 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 2. května 2013 v 22:24 | Reagovat

No, nepatřím mezi ty, co by nějak pravidelně hráli počítačové hry, i když občas (často?) si ráda zahraju třeba Assassin's Creed. Tahle hra mě ale moc zaujala, takže se po ní rozhodně podívám, až mi zase ztloustne prasátko. :D

7 Babe Babe | E-mail | Web | 4. května 2013 v 23:41 | Reagovat

[6]: torrent ;)

8 Viallen (Magicforever) Viallen (Magicforever) | Web | 20. února 2015 v 16:28 | Reagovat

Ja sa zbláznim! Konečne som našla babu, ktorá tiež hrá hry. :D Bioshock som bohužiaľ nehrala, kukala som jedine lets play a vážne ma tá hra zaujala. Príbeh je zaujmavý, tú grafiku a prostredie úplne milujem, no nikdy som nebola moc na strielačky (vážne mi nejdú :D), takže som ostala len pri sledovaní...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel