Darren Shan - Procesí mrtvých

24. března 2013 v 18:33 | Annie |  Knihy
Když bystrý a neohrožený mladík Kapak Raimi poprvé vstoupí do Města, hodlá se stát gangsterem-profesionálem po vzoru strýce Thea. Pro novou práci má vrozený talent, přesto je zřejmé, že mu jeho výpady procházejí až příliš hladce - a není to náhodou... Zpovzdálí nad ním drží ochrannou ruku sám obávaný Kardinál: jeho krutost je pověstná, a nikdo přesně neví, jak dalece celým Městem manipuluje. Čím blíž se k němu Kapak Raimi dostává, tím děsivější jsou tajemství, která jej pohlcují a zavádějí až za hranice lidskosti. Procesí mrtvých je první díl trilogie Město, kterou se Darren Shan poprvé obrací k dospělému publiku. Tento drsný urbánní thriller je zároveň příběhem o manipulaci, touze po moci, osudové lásce a zradě.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Zaujal mě popis na obálce. Ale popravdě, první jsem nalezla v knihovně další díly a ty mě zaujaly více, a dalo mi velkou práci si najít ten první a vyčkat si na toho nájemného vraha, o kterém je kniha druhá :D. I když se v této knize také objeví.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Svět gangsterů

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Vládnout

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Procesí mrtvých je hodně zvláštní knížka na to, abych přemýšlela, s kým bych se ztotožnila. Asi s nikým. Chci říct, všechny postavy byly velice zajímavé, realistické, a samotný hlavní hrdina, Kapak, prostě příběh opravdu dobře vedl. I když někdy dělal činy opravdu ohavné a kdyby to dělal nějaký záporák nějaké jiné knížky, tak byste se nedivili, ale tady... tady je to normální. Naservírují vám to na stříbrném podnose.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Možná bych ze začátku varovala, že rozhodně nejde o příběh pro děti. Vyskytuje se tam krev, vraždy a tak dále, to ano, ale spíš jde o to, jak se to děje. Jak jsem zmiňovala na začátku, v příběhu se objeví jeden vrah. Nájemný vrah, masový vrah, šílenec, psychopat. Kapak si zajde k němu do bytu, má z jeho ledničky vyndat pivo a co tam nenajde - naservírovanou hlavu. Nice, right? Autor to popsal tak naprosto realisticky a nechutně, že se vám z toho zvedl žaludek.
Ale takovýchto scén tam najdete víc. Co mi přišlo děsivé bylo to, že Kapak ke konci začal už i zabíjet, a byl ohledně toho tak chladnokrevný, tak v klidu, že jste ho dokonce chápali. Prostě, zvláštní.
Celkově, kniha je velmi čtivá, dočetla jsem ji asi za dva dny. Rozhodně má velmi originální zápletku, a závěr rozhodně čekat nebudete. Vlastně je tam hodně dějových zvratů, které vás překvapí.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Ze začátku mi ta kniha přišla, jako že si jenom hraje na gangstery. Bylo to prostě takové neslané, nemastné, celé mi to připadalo ve stylu "joj, koukejte, jak jsme hustí mafiáni" a tak dále, a tak dále. Později ale přituhlo a už jsem si takhle rozhodně nepřipadala. Jen ze začátku mi to prostě přišlo, že to Shan psal moc... amatérsky? Nevím, jak jinak bych to popsala. Každopádně, kniha je to velmi zvláštní a kvalitní, a i když se asi nebude líbit každému, doporučuju to zkusit. Do série patří další dvě knihy.

90%

 


Komentáře

1 es ef es ef | Web | 24. března 2013 v 18:55 | Reagovat

K tomuhle dílu jsem se ještě nedostala, ale jakmile budu v knihovně, tak si ho půjčím.

2 A A | Web | 24. března 2013 v 19:31 | Reagovat

Hmm vypadá to zajímavě.

3 Stella Stella | 24. března 2013 v 19:54 | Reagovat

četla jsem všechny tři díly, i když si to už moc nepamatuju, ale paradoxně se mi víc líbí Shanova upírská sága pro děti, i mi přijde lépe napsaná a vymyšlená a tak, je tam taky hodně krve, takže jen pro otrlejší děti :D tohle mi přišlo taky hodně dětské, ty nadpřirozené schopnosti a tak...

4 cab-box cab-box | Web | 24. března 2013 v 19:59 | Reagovat

No, já mám doma všechny knížky od Shana. Miluju jeho styl psaní,a musím říct že se mi líbí co jsi napsala. Až na to, že si myslím, že dětem by nevadila ta krev spíž to co je třeba na straně: 124 :D tam to byla celkem síla...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel