Terry Pratchett - Nohy z jílu

25. února 2013 v 14:30 | Annie |  Knihy
Kdo vraždí neškodné starce? Kdo se pokouší otrávit Patricije? V době, kdy podzimní mlhy sevřou město Ankh-Morpork do svých spárů, připadne Městské stráži nelehký úkol vystopovat neviditelného vraha. Možná, že něco vědí golemové, ale tihle vážní tvorové z hlíny, kteří pracují celé dny a noci a nikdy nikomu nezpůsobili ani ty nejmenší potíže, najednou začnou páchat sebevraždy. Ne že by Hlídka neměla dost svých vlastních problémů. Tak jsou tady například potíže s vlkodlačicí,. která trpí pre-úplňkovou tenzí, desátníkem Nóblhóchem, jehož posedne noblesa a kamarádíčkuje se s hóch společností, a pak ten trpasličí nováček. Něco s ním není v pořádku. Je na něm každopádně něco divného. Když niv jiného, tak jeho náušnice a oční stíny. Komu se dá důvěřovat, když jsou ulice plné lidí, stíny plné spiklenců a všechny stopy ukazují špatným směrem? Vrchní velitel Hlídky sir Samuel Elánius zjistí, že pravda se vůbec nemusí ukrývat v pochmurných a temných ulicích nočního města.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
I na tuto otázku zůstává má odpověď v této sérii stejná. Zeměplocha.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Golemové

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Vyrobit

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Nebaví mě se opakovat, ale co se dá dělat, že? Možná, že sérii Městské hlídky miluju tak moc proto, že tam jsou ty postavy tak skvělé. Velitel městské hlídky Samuel Elánius navíc asi patří k mým nejoblíbenějším postavám vůbec.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
A opět se musím opakovat. Miluju prostředí města Ankh-Morporu a celé prostředí Zeměplochy, miluju tu atmosféru, miluju, jak Pratchett opět zvládnul napsat další skvělou detektivní fantasy. V tomto díle mi navíc celý ten koncept golemů trochu připoměl domácí skřítky v Harry Potterovi. Dokonce se tam objevil i jeden "Dobby". Tím chci říct - "Dobby je... volný?"

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
I - DON'T - KNOW!
Možná zase ten začátek. Ale k čertu se začátky.

100%

 


Komentáře

1 Miss Felicity Miss Felicity | Web | 25. února 2013 v 14:38 | Reagovat

Zeměplocha se nedá popsat negativně ^^

2 silentday silentday | Web | 25. února 2013 v 15:04 | Reagovat

Tahle knížka vypadá fakt zajímavě. :)

3 Neliss Neliss | Web | 26. února 2013 v 15:58 | Reagovat

Súhlas, s tými začiatkami - zväčša trvá, kým sa začínam, ale vždy to potom stojí za to, proste Zeměplocha.<3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel