Terry Pratchett - Muži ve zbrani

25. února 2013 v 9:08 | Annie |  Knihy
Staňte se členem MĚSTSKÉ HLÍDKY! Městská hlídka potřebuje MUŽE! Ale zatím má k dispozici desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu ... tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha (vyloučen z lidské rasy za mnohonásobné nečisté zákroky). A ti teď potřebují veškerou pomoc, kterou je možno získat, protože nad městem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného. Patnáctý díl Úžasné Zeměplochy, v němž se stkáme s mnoha starými známými - od lady Berankinové přes rozšířenou ankh-morporskou noční hlídku až k malému, velmi zvláštnímu pejskovi.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Jedná se o Zeměplochu, a navíc o Městskou hlídku, což je asi má nejoblíbenější série vůbec.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Cechy

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Zabít

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Je hrozně těžké odpovídat na tuto otázku, když se jedná o knihu z nějaké série. Vždycky chci napsat něco nového, ale to se nedaří, vzhledem k tomu, že píšu pořád dokola to samé. Například taková Anita.
Co bych sem tedy napsala? Nu, všechny postavy v této Zeměploše a v celé Městské hlídce mi byly vždycky nadmíru sympatické. Samuel Elánius je jednou z mých nejoblíbenějších postav Zeměplochy vůbec, Karotka jakbysmet, a všechny ostatní postavy jako Navážku, Anguu či Nobyho si nelze jinak než oblíbit.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Miluju Zeměplochu. Miluju Městskou hlídku.
Líbí se mi, jak to Pratchett dokáže napsat jako jakousi "fantasy detektivku". Je to opravdu napínavé, baví vás to, čtete pořád dál a nechce se vám přestat. Prostředí města Ankh-Morporu a celé Zeměplochy je naprosto skvělé, barvité, rozmanité. Celý příběh se navíc točí kolem cechů a pokud si to dobře pamatuju, ty byly opravdu skvěle zpracované a skvěle zparodované (cech klaunů, pokud si pamatuju, byl naprosto výborný). Co že se v příběhu vůbec děje? Městská hlídka vyšetřuje smrt jednoho významného člena ankh-morporské komunity trpaslíků, až postupně dochází ke zjištění, že z muzea Cechu vrahů byl unesen vzácný artefakt - střelná zbraň podobná naším puškám. Příběh se také točí kolem Karotkovo skutečnéh původu (přeci jenom, trpaslíkem, ať už chce nebo nechce, opravdu není), Anguyny malého problému a toho, že kapitán Elánius musí odejít ze služby a vzdát se svého postavení kvůli svatbě.
Chci tím říct - nenechte si tuhle Zeměplochu ujít.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
U Zeměplochy je opravdu strašně těžké něco takového určit. Možná bych, stejně jako u předchozího dílu, trochu zkritizovala pomalý rozjezd, ale to mi popravdě zase tak moc nevadí. :D

100%

 


Komentáře

1 in-my-fucking-mind in-my-fucking-mind | Web | 25. února 2013 v 9:38 | Reagovat

Celá séria kníh je úžasná :) Znamenitý výber :D

2 Lúthien Lúthien | Web | 25. února 2013 v 13:30 | Reagovat

Je zajímavé, že hodně lidí má nejradši příběhy, kde se objevuje hlídka, já mám pro změnu nejradši ty, kde se objevuje Mrakoplaš nebo kde má hlavní roli Smrť.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel