Bídníci (2012)

27. února 2013 v 11:39 | Annie |  Filmy
Když bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) propustí na podmínku, netuší, že za zády bude mít jako věčný stín posedlého inspektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zloděj zůstane vždy zlodějem a Valjean se zdá být jasným příkladem, zvlášť když pravidla podmínečného propuštění záhy poruší. Jenže Valjeanovi se daří unikat, začne žít pod změněnou identitou, stane se ctihodným občanem a dokonce starostou, jenže ani tehdy není před slídivým Javertem v bezpečí. Po smrti tovární dělnice Fantine (Anne Hathaway), kterou si klade za vinu, se ujme její dcerky Cosette. Společně s ní pak před Zákonem utíká do anonymity francouzské metropole. Tam na ně po pár letech relativního klidu čeká kromě Javerta i další nebezpečí - ulice bobtnající revolucí, kterou připravují mladí kluci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), se při letmém setkání zamiluje do dospívající Cosette (Amanda Seyfried) a ta jeho city opětuje. Kvůli své dceři a jejímu štěstí se Valjean rozhodne riskovat, dokonce se vydá na barikády v předvečer rozhodujícího souboje mezi revolucionáři a armádou, aby z předem prohrané bitvy zachránil Mariuse. Na místě, kde historie napsala jednu ze svých krvavých kapitol, se zároveň odehraje finální souboj mezi ním a Javertem.

Les Misérables se řadí mezi světové klasiky. Přeci jenom, kdo by neznal Viktora Huga. Na tento film jsem navíc slyšela strašně moc dobrých ohlasů, a i když jde o muzikál a to já jako filmový žánr moc nemusím, u tohohle případu jsem se rozhodla udělat výjimku a řekla jsem si - proč ne.
Někdo řekne, že jde jen o "tři hodiny zpívání o tom, jak mají těžký život a nikdo je nemá rád", a tím skončí. Jistě, fajn, dělejte si co chcete, říkejte si co chcete, pro mě jsou ale Bídníci o něčem úplně jiném. U několika scén jsem se nemohla ubránit slzám, samotný příběh byl velice emotivní a já, protože mám prostě slabost pro romantismus jako literární období celkově, jsem si tenhle film naprosto zamilovala.
Hned na začátku bych vyzdvihla herce. Protože jestli jsem něco tutově nečekala, tak takovéto skvělé herecké výkony. Jackmana jsem už dříve znala jako Wolverina z X-menů, a měla jsem ho docela ráda a brala ho, ale tady mě jako Jean Valjean naprosto uhranul. Opravdu jsem nečekala, že bude tak naprosto úžasně skvělý. Ani jsem nevěděla, že umí tak hezky zpívat :D. Stejně tak byl skvělý výkon všech ostatních herců, všichni byli skvělí, naprosto vynikající a dokonalí, ale jestli tam byl ještě někdo, kdo mě naprosto uhranul, tak to byla Anne Hathaway, a to, jak zpívala "I Dreamed A Dream". To bylo naprosto... kouzelné. Pokud se nemýlím, tak i za tuto roli vyhrála Oscara :).
Samozřejmě, jelikož se jedná o muzikál, měla bych i napsat, jak na mé ony písničky působily. Další příjemné překvapení, protože jejich zpracování bylo naprosto skvělé, byly skvěle zazpívané - při některých mi i naběhla husí kůže. Například hned ta první, když byl ještě Jean Valjean ve vězení.
Dalo by se říci, že i když se jedná o muzikál, příběh tam rozhodně vynikne a není to tak, že by se ztratil někde pod těmi písničkami. Herecké výkony byly skvělé, prostředí také (och, Francie, i když je to britský film, hehe) a opravdu doporučuju, pokud máte rádi takovýto typ věcí/příběhů/whatever. Vím, že to nezaujme a nedostane každého, protože se tu vyskytuje hodně lidí, kteří to nazývají jen "tříhodinovou slepeninou nějakejch písniček". Ale pokud v tom objevíte to kouzlo, které jsem tam našla já, jsem si jistá, že se vám film bude velmi, velmi líbit.

95%

 


Komentáře

1 =^^Mekachimeka^^= =^^Mekachimeka^^= | Web | 27. února 2013 v 11:49 | Reagovat

Tento film jsem viděla jen letmo a to z důvodu, že jsme byli ve škole a bylo to v kino verzi :-? Tudíž nic moc, ale hodlám to shlédnout a dle tvého výborného hodnocení a hvězdného obsazení si říkám, že to bude stát za to ;)

2 Vallie Vallie | E-mail | Web | 27. února 2013 v 12:51 | Reagovat

Film jsem viděla v kině a je vážně skvělí. Muzikály mám ráda všeoběcně a tento jsem si zamilovala už v divadelní verzi (která u mě stále vede) a filmu jsem se docela bála. Proto jsem byla velmi příjemně překvapená. Zpěv sice nebyl 100% (mě osobně se nelíbil Russell Crowe), ale celkově se to povedlo :-)

3 Nausy Nausy | E-mail | Web | 27. února 2013 v 13:42 | Reagovat

Viděla jsem nějaké starší verze. Ty mě moc neupoutaly. Tenhle nejnovější muzikál už plánuju asi měsíc a ještě jsem se k tomu nedostala :) měla jsem rozečtenou knížku, ale po nějaké době mě přestaly bavit Hugovi sáhodlouhé popisy, takže jsem ji odložila...

4 avant-garde avant-garde | E-mail | Web | 27. února 2013 v 14:10 | Reagovat

stejně, tenhle film si ty oscary nezaslouží, na druhou stranu nejvíc fajn byla asi hathaway :)

5 Telenta Telenta | Web | 27. února 2013 v 15:53 | Reagovat

Na film jsem chtěla jít, a taky se mi to nedávno povedlo. Jako malá jsem byla na muzikálu, a i když jsem tomu tehdy ještě úplně nerozuměla, zamilovala jsem si písničky a dodnes znám českou verzi téměř nazpaměť (což mi pak trochu ničilo dojem z těch anglických, protože jsem si s nimi zároveň zpívala v češtině :-D ), nicméně film se mi líbil a Anne Hathaway, Helena Bonham Carter a Sacha Baron Cohen byli nepřekonatelní, i když pravda, možná bych tam dala trochu víc mluveného slova, takhle to bylo skoro úplně stejné jako předloha. Každopádně se určitě na Bídniky ještě někdy podívám a možná se i dokopu k tomu, že si je přečtu :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel