Co teď čtu, aneb Homestuck

20. září 2012 v 18:23 | Annie |  Myšlenkový proud

CO JE TO HOMESTUCK, PTÁTE SE? PŘINESU ODPOVĚDI.


Homestuck, jak to vysvětlil samotný autor tohoto webové interaktivního komiksu, je příběh o dětech, kteří jsou přátelé přes internet. Rozhodnou se spolu hrát hru a to bude mít fatální následky.
Samozřejmě, když si to takto přečtete, řeknete si "A to má být jako něco, co lidi cosplayují, milují to a jsou na tom závislí? What the fuck?". Ano, já si to také ze začátku myslela. Ale věřte mi, každý nakonec změní názor. No, skoro každý, ALE TO KAZÍ MOJÍ POINTU SO WHY THE FUCK SHOULD I MENTION IT. Dobře, začněme znovu.

Andrew Hussie, tvůrce tohoto web komiksu, sám napsal, že Homestuck chtěl udělat jako na první pohled jednoduchý, možná až trochu stupidně vypadající projekt, který postupně nabere grády. A taky že ano. Jsem teď na začátku pátého aktu a už to jde tak, že hltám každou stránku - a přesto, každý, kdo kdy četl Homestuck, z toho možná chápe maximálně tak 90%. Homestuck je opravdu složitá věc na pochopení a v mnohých aspektech vám přivede obrovské mindfucky a prořvaná odpoledne.
Řekněme to takhle - ti, kteří koukají na Doctora Who, určitě dobře ví, jak velké mindfucky občas Moffat přivedl. Samé paradoxy. Celá věc s Melody Pond - ehm, chci říct River Song. Tomu se říká "timey wimey stuff" a řeknu to ještě jednou, je to mindfuck.
Teď si to představte ještě tisíckrát znásobené. Ano, dámy a pánové, teď vám mohu regulérně představit Homestuck! Mindfuck za mindfuckem, šokující poznání za šokujícím poznáním, úžasné postavy, trolling, fantasy světy, cestování časem, bitva mezi dobrem a zlem, konec světa a alternativní vesmíry - to všechno je Homestuck. Nepochopíte to, ale bude vám to připadat absolutně fantasticky neuvěřitelně úžasné.

Teď jsem vám to dost hezky a barvitě vylíčila, ale až otevřete první stránku Homestucku, nejspíš si stejně jako já pomyslíte, že jste asi klikli na něco špatného. Ne. Neklikli. Ano, tohle je úplně první stránka Homestucku a jeho hlavní postava, třináctiletý John Egbert, který právě slaví narozeniny a těší se, až obdrží hru Scurb, kterou chce hrát se svými přáteli.
Začátek vás bude nudit, bude vám to připadat hrozné a budete odolávat nutkání celé to vypnout. Nevypínejte to. Prosím. Není to hovadina. Tedy vlastně je, ale- OH SHUT UP NOW. Řeknu to takhle - než se John konečně plně ponoří do hry,tak vás to bude nudit, když se začnou objevovat další postavy - Rose, Dave - tak, zbystříte, když se na scéně objeví i Jade a první známky mindfucků, tak zjistíte, že vás to baví, a když se konečně na scénu dostanou trollové, zjistíte, že se od toho nemůžete odtrhnout. Aspoň tak to bylo u mě.
A přitom ti, kteří pro takovéto věci nemají pochopení, nad tím budou stále kroutit hlavou. Vždyť ty obrázky jsou děsné! Vždyť je to hrozně zdlouhavé a nudné! Vždyť ta zápletka je úplně šáhlá!
Ano. Ale přesto to milujeme. V Homestucku nenajdete žádnou přímou řeč - všechno se odehrává ve formě "chatu". Není to komiks takový, jak ho známe - jedna stránka jeden obrázek a popisek, co se děje. Navíc, ono to celé opravdu šáhlé je a každým aktem je to šáhlejší a šáhlejší - nejdřív se budete smát tomu, jak Johnův táta miluje klauny a jak Rosina matka zbožňuje čaroděje, jak si Daveův Brácha schovává zbraně v ledničce, či jak Jade neustále usíná, kde může, a po domě se pohybuje teleporty. ALE ONO TO JE VŠECHNO SLOŽITĚJŠÍ A JE TO VELKÝ MINDFUCK, DÁMY A PÁNOVÉ.
A co teprve trollové. Člověk by řekl, že důvod, proč to člověk začne číst a vytrvá, jsou trollové, a ano, dalo by se to tak říci i u mě. Nakonec jsem si ale zamilovala postavy všechyn a když se trollové ve čtvrtém aktu konečně objevili, už jsem do Homestucku byla dávno zamilovaná. Přesto se ale teď dám do malého vysvětlování.
John, a jeho další přátelé - Jade, Rose a Dave - začnou hrát Scurb, což je podstatou celého děje a velmi složitá věc na vysvětlení, takže se to pokusím hodně, hodně zjednodušit. Jakmile takto někteří lidé začnou Scurb hrát, jejich domovská planeta se ocitne v ohrožení a začnou na ni padat meteority, přesněji na lokace, kde hráči pobývají. Ti se musí rychle teleportovat do Média, a postupně procházet svými vlastními světy i světy jiných hráčů až do sedmé brány. Mezitím dochází ve sféře, kde se ocitnou, jakýsi boj mezi Dobrem a Zlem, který je nám ukázán jako boj králů na šachovnici. S prvním hráčem je to pouze malá šachovnička s pouhopouhými králi. S druhým připojeným hráčem se prostor stane trojrozměrným a obrovsky se zvětší. S třetím hráčem se promění v planetu. A se čtvrtým...
Pointou je, že hráči musí zničit černého krále a královnu, což je pak konec hry. Jenže ono se to celé zkomplikuje a stane se to mnohem těžší, než to původně mělo být. Navíc se jim do života začnou cpát trollové, a teď si prosím nepředstavujte nějakou obrovskou, gigantickou potvoru, představte si spíše toho trolla internetového. Těchto 12 trollů pochází z jiné planety a také kdysi hráli hru, a naše čtyři hlavní hrdiny ze začátku velice otravují, nakonec se ale spojí proti společnému nepříteli a stanou se přáteli. TROLLY SI ZAMILUJETE A OD CHVÍLE, KDY SE OCITNOU NA SCÉNĚ, PRO VÁS BUDOU TVOŘIT CELÝ HOMESTUCK.
Ale přesto - popisuju to tady jako naprosto úžasnou a fantastickou věc, a přitom jste viděli začáteční obrázek a říkáte si: "Mele tady úplný kraviny, vždyť tenhle komiks vypadá jako z ruky tříletého dítěte."
Chcete vidět, jak se bude komiks vyvíjet, co v něm všechno najdete, jak bude nakonec vypadat?


Řeknu to takhle. Nevzdávejte to. Je to Anglicky a to to dělá ještě těžší na porozumemí, ale když si občas přečtete shrnutí děje na WikipediI či od samotného autora, rozhodně se v tom opět vyznáte. A uznáte, jak geniální a úžasný kousek to je. Přečtěte si to a staňte se stejně potřeštěnými fanoušky jako já, protože Homestuck si to zaslouží. Ale varování - normální lidi k tomu nepouštěte.

(P. S. myslím, že jsem to tady popsala moc normálně, je to ještě daleko šílenější, než to tady popisuju)

 


Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 20. září 2012 v 19:42 | Reagovat

U Homestuck jsem nikdy nepobrala, o čem že to vlastně je a co na tom vlastně všichni vidí ... odnesla jsem si akorát to, že jsou tam divný šedivý lidi s rohama a znameníma zvěrokruhu na trikách ^^" (první dojem z cosplayů z loňskýho AkiConu, kdy o tom prakticky ještě nikdo nevěděl :D ) Ale musim přiznat, že mě z toho zaujala jedna písnička 8-)

2 Envy Envy | Web | 20. září 2012 v 19:45 | Reagovat

Ooo, další český čtenář Homestucku :-D
I když, já se přiznám, já se moc daleko nedostala - vždycky jsem měla co jiného na práci, měla bych se stydět, prý je to dál naprosto úžasný

3 Luna526 ♫ Luna526 ♫ | Web | 29. září 2012 v 19:03 | Reagovat

Homestuck. Vždycky mi vrtalo hlavou co je to za divný šedý lidi. Najdu název, vyhledám si to, přečtu informace a pustím se do čtení a vuala - fanoušek. Homestuck neznám ani měsíc ale musím říct že už teď ho miluju :D

4 Mielikki Mielikki | Web | 7. prosince 2013 v 22:54 | Reagovat

Ono je to blbosť, asle úžasná blbosť :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel