Karel Schulz - Kámen a bolest

5. srpna 2012 v 13:22 | Annieren |  Knihy
Román, který patří na samý vrchol české historické prózy. Autor s hlubokým kulturním zázemím v rodinách Mařáků a Schulzů, s literárním vzorem v dílech Durychových vytvořil na počátku 2. světové války tento slavný životopis Michelangela Buonarrotiho - na pozadí rozsáhlé fresky renesančního života v Itálii a jejího dramatického politického dění zachytil svrchovaný tvůrčí i lidský zápas o svobodu a důstojnost. Jeho interpretaci nebylo možno pokrýt jedinou odborností: bylo k ní třeba historika, literárního historika i uměnovědce.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Mamka mi tuhle knihu hrozně cpala, protože je to její nejoblíbenější. Začala jsem se o ni totiž zajímat po dohrání Assassin's Creed 2, jelikož to se odehrává v tom samém časovém období - v renesanci.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Sochař

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Utíkat

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Ech. Původně jsem sem tuhle knihu ani nechtěla psát, protože se mi trochu příčí házet sem klasiky, a hle, je to tady. Tak fajn. Postavy.
Michelangelo je zde skvěle popsaný, že se mu dostanete pod kůži, a i ostatním postavám hned porozumíte. Například Leonardo nebo Machiavelli. Mou oblíbenou postavou z renesance je právě Machiavelli, a proto mě části s ním bavily nejvíce, velmi zajímavé ale bylo také střenutí Michelangela s Leonardem.
Bylo toho tu hodně. V postavách se nezklamete, přinejhorším odpovídají historii, pokud vás nic jiného nezajímá.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Co říct? Jako velký fanoušek AC série pro mě čtení této knihy bylo celkem zábavné, jelikož například smrt papeže Alexandra (Rodriga Borgii) zde byla vypsána tak záhadně, že to klidně mohlo být dílo našeho známého asasína. A jak Leonardo, tak Machiavelli něco před Michelangelem vždy skrývali. TO JE MÁ KONSPIRAČNÍ TEORIE! :D
Ne, vážně, zpět do reality. Co bych na tomto příběhu vyšvihla? Rozhodně tu historickou přesnost. Pokud vás zajímá renesance a jakákoliv její osobnost, najdete ji zde. Bojím se sem přesně psát ty jména, protože přeci jenom, jsou italské, ale najdete tu opravdu všechny, které byste vidět chtěli.
Takže je to dobré pro dějepis do školy, a nebo prostě pro poznání doby.
A pro poznání Michelangela.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Na téhle knize se mi někdy nelíbily ty sálodlouhé, zbytečné popisy, a ten jazyk... ten jazyk byl hrozně zvláštní. Ne každému se to asi bude líbit. Také mě naštvala délka. Kniha není nějak extra tlustá, a přesto má přes 800 stránek - nevím, jak to vydavatelé dokázali, že vypadá tak na 300 - 400 stránek. Na první pohled.
Co říct? Asi jen to, že pokud se o tuto dobu nezajímáte, asi vás to bavit nebude.

90%

 


Komentáře

1 Kory Kory | Web | 18. června 2015 v 11:11 | Reagovat

Je to dobrá kniha. Taky mě nejvíc bavili scény s Machiavellim :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel