Karpyshyn Drew - Mass Effect: Zjevení

26. července 2012 v 14:34 | Annieren |  Knihy
Každé vyspělé společenství v galaxii je závislé na technologii Proteanů, prastaré rase, která zmizela před padesáti tisíci lety. Po objevení skladiště proteanské technologie na Marsu v roce 2148, se lidstvo vydalo ke hvězdám a snaží si vydobýt postavení v obrovské galaktické komunitě.
Na samé hranici kolonizovaného vesmíru zkoumá poručík David Anderson trosky přísně tajné vojenské výzkumné stanice, kterou napadli neznámí žoldáci. Doutnající ruiny jsou posety těly a ve vzduchu se vznáší nezodpovězené otázky. Kdo najal žoldáky a z jakého důvodu? A kde je Kahlee Sandersová, mladá vědkyně, která záhadně ze základny zmizela těsně před tím, než byli její kolegové vyvražděni?
Sandersová je klíčem k rozluštění všech záhad. Jenže tento klíč kromě Andersona hledá i elitní turianský agent - Spektra - Saren, jehož metody se velmi podobají Skarrovým, což je brutální kroganský nájemný zabiják, který je rovněž Sandersové na stopě. Andersonovy šance jsou mizivé, ale pokud selže, je osud lidstva zpečetěn. A možná celé galaxie...

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Bude vám stačit fakt, že jsem velký fanoušek Mass Effectu?

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Osud lidstva

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Najít

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
V této knize se nacházejí vlastně tři hlavní postavy, přičemž já bych se tu rozepsala o každé z nich a pak napsala malý dodatek k těm dalším.
David Anderson. Každý, kdo hrál Mass Effectovské hry, tohoto muže zná. Důstojník Aliance, který za každých okolností stojí za Shepardem, je více méně jeho mentorem, a Shepard od něj má dokonce i svou první loď. Už v první hře se dozvídáme, že Anderson má se Sarenem společnou historii, a tady se právě dozvídáme, o co jde - proto jsem si taky tu knihu koupila. Anderson tady rozhodně vypsaný špatně není, ale jeho postava mě na druhou stranu nijak neuchvátila.
Stejně tak mě nijak nezaujala postava vědkyně Kahlee Sandersové, třebaže i ta se objevuje ve třetí hře. Všechny lidské postavy mi prostě přišly... klišovité.
Na druhou stranu, Sarena jsem měla vždycky ráda, a říkejte si, co chcete, já vím, že je to záporák v Mass Effectu 1, nesnáší lidstvo a totálně Andersona před Radou znemožní :D. Přesto mi ale přijde spíš jako oběť, než jako aktér zločinu.
Všechny ostatní postavy byly už takové... no, zajímavé, ale zase ne nějak extra. Na jednu stranu jsme tam viděli salarianku, kterou bych ale raději uvítala ve hře, než na papíře, a bližší pohled na batariany taky nebyl špatný. Tuhle rasu ale stejně ráda moc nemám.
Dál... ehm. Skarr? No... zase takový klišovitý krogan. Jestli víte, co je to krogan, samozřejmě.
S kým bych se tedy ztotožnila? S nikým.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Na druhou stranu se mi příběh sám o sobě docela líbil, a jako fanouška Mass Effectu mě potěšil. Pohled do minulosti Andersona mi rozhodně přinesl úplně jiný pohled na věc.
Líbil se mi taky popis ras, i když někdy mi tedy trošku vyskočilo obočí. Pokus si pamatuju, autor tam popsal turiany jako napůl dinosaury a napůl ptáky (asi to teď píšu špatně, ale určitě to nějak tak bylo), což by mě tedy nikdy v životě nenapadlo.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Tady je toho trošku víc. Tak za prvé, kniha to sice byla pěkná, ale ne zrovna čtivá, a pochybuju, že někoho, kdo nezná Mass Effect, potěší. Vlastně, tyhle knížky podle nějakých her rozhodně doporučuju číst jenom fanouškům, ať už se to týká Assassin's Creed, Dragon Age nebo čehokoliv jiného.
V knížce se také nacházalo pár nesmyslných scén, a absolutně nepotřebných. Například Andersonova návštěva baru, kde si dal dvě sklenky, a hned odešel - za prvé, autor nám to předával jako "propařený večer" či co, jelikož ráno Anderson měl trochu kocovinu, a za druhé... no, chápu, že to chtěl použít k popisu ras, ale prostě to byla kapitola úplně k ničemu.
Taky mě občas štvala ta zatracená klišovitost. Například proslov té lidské diplomatky k Radě o tom, jak je lidstvo bezva. Když to shrnu do těchto několika slov. Ale zase na druhou stranu se mi líbilo, jak byla Rada vykreslena. Úplně jako v knize. Turianský radní je prostě největší pitomec všech pitomců.
No... na závěr musím říct, a teď se rozhodně budu opakovat, že tohle je knížka určená pro fanoušky, ne pro neznalce Mass Effectu. Pokud jste o tom v životě neslyšeli, ani se toho nedotýkejte.
Upřímně, já už taky ani nějak chuť do těch dalších knih nemám. To si radši někde přečtu Fanfiction :D.

65%

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel