George R. R. Martin - Tanec s draky

18. července 2012 v 12:52 | Annieren |  Knihy
Na východě, sužována svými nepřáteli, vládne jako královna města postaveného na prachu a smrti Daenerys, poslední potomek rodu Targaryenů, jejíž draci vyrostli do hrůzné dospělosti. Nyní, když je známo místo jejího výskytu, se mnozí vydali Daenerys a její draky hledat. Mezi nimi i trpaslík, Tyrion Lannister. Mezi další hledače patří dornský princ, železný kapitán i tajemný modrovlasý mladík, který zdaleka není tím, za koho jej vydávají... Na severu stojí velká Zeď z ledu a kamene - stavba pevná jenom tak, jako jsou pevní ti, kdo na ní slouží. Jejím 998. velitelem byl zvolen nemanželský syn Eddarda Starka, Jon Sníh, který má nepřátele jak v Hlídce, tak za Zdí, kde se šikují k útoku armády divokých... A za Zdí je i malý chlapec, jeho bratr Bran, obdařený dosud netušenými schopnostmi...

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Jedná se o pátý díl ságy "Píseň ledu a ohně" od GRRM. Jak jsem říkala, v Řecku jsem ho dočetla :).

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Proubouzející se draci

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Létat

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
V tomhle dílu toho je zase hodně k napsání. Ale co čekat, když je to náš známý GRRM.
Theon. Na začátek bych ráda uvedla, že je mi opravdu strašně moc líto, jak jsem ho dřív nenáviděla, a hluboce se tímto Theonovi omlouvám. To, co mu provedl náš drahý Boltonovský bastard bylo... odporné. Theon, kterého jsme znali, je dávno pryč... celou tuto knihu je z něj pouze zlomený muž. Boltonův Smraďoch. Theon se v této knize neuvěřitelně změní. Bože, odpusť mi jakoukoliv nenávist, kterou jsem k němu chovala.
Cersei. Jak byla v Hostině pro vrány úděsná, tady to... nechci říct úplně vynahradila. Spíš mi jí bylo dokonce líto. Církev si s ní opravdu pohraje a v jedné z posledních kapitol jí dokonale zlomí. Tu kapitolu bych nazvala jednou z nejlepších z knížky.
Tyrion. Jeho kapitoly mě ze začátku unavovaly, tedy až do okamžiku, kdy se k němu přidal jeden... rytíř v exilu. Blem, blem, pak jsem jeho kapitoly zase začala milovat.
Jon. Tak jeho kapitoly snad vlastní jeden z největších zvratů v knížce. GRRM se vyjádřil, že to plánoval už hodně dlouho, ale sakra... sakra to ne! Nechci spoilerovat, ale... T_T
Arya. Mrzí mě, že měla jenom dvě kapitoly, ale stejně jako Bran je "ve výcviku", a tak chápu, že teď jim nelze věnovat moc prostoru. Ale opravdu by mě zajímalo, jak bude její výcvik v Braavosu pokračovat. Blem.
V knize jsou další, další a další postavy, k těm už se ale vyjadřovat nebudu, jelikož opravdu, GRRM jich tam má neskutečně moc, jak všichni víme. Jenom ještě řeknu, že Daenerys mě v téhle knize trošku štvala. A mladý Griff, jedna z nových postav, taky, jelikož jeho pravá totožnost byla sice překvapivá, ale opravdu trošku... no... GRRM už to s počtem postav, které mají nárok na trůn, přehání. Ať tam už konečně strčí Stannise a bude to. Stannis for the king!

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Co říct? GRRM je mistrný vypravěč. Opravdu ho obdivuji za jeho komplexní, precizně vypracovaný svět, za jeho země i všechny možné šlechtické rody, a za skěle vyprávěné postavy. V téhle knize je opět několik překvapivých zvratů, opět nám pár postav "umře" (však víme, jak moc rád to GRRM dělá), několik postav přibude, a tak dále, a tak dále. GRRM má už těch postav tolik, že je opravdu obdivuhodný výkon, že se v tom stále dokáže orientovat. Ale příběh se posouvá, příběh má stále nové a nové zvraty, a já nemůžu říct jiného než to, že jsem knihu četla jedním dechem a že ji absolutně zbožňuji, jako každý díl z této ságy.
Ale více Aryii a Sansy, prosím! Už se nemůžů dočkat, až se Arya objeví zpátky v Západozemí jako temný vlk, jako... mstitelka :D!

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
No, pár jich bude. Tak za prvé, GRRM má poslední dobou tendenci všechno hrozně zbytečně prodlužovat. Vypisuje nám jídelníček všech postav, kdy chodí vykonat svou potřebu, a tak dále, a tak dále. Taky to, že se rozhodl soustředit hlavně na Daenerys, beru jako trošku nešťastný tah, jelikož je stále příliš brzy a její vláda v otrokářském městě mě moc nebavila. Také mě někdy štve, jak se nedokáže rozloučit se svými postavami. Když už je jednou musí nechat být, tak musí umřít. Trošku na palici toto. Ale ještě k tomu musí přidávat pořád postavy nové a nové, a jak už jsem psala, mladého Griffa beru jako trochu nešťastný tah.
Ale já nechci kritizovat. Já tuhle knihu milovala. Já celou tuhle ságu zbožňuju. Teď si ale zase pár let počkat, než GRRM dopíše další díl, že... -_-

95%

 


Komentáře

1 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 22. července 2012 v 23:39 | Reagovat

hmm, těším se, až se k téhle dostanu. dost jsi mě nabudila, ale mám obavy o Daenerys a Jona.. vím, co se stane Jonovi, ale pokud to tak GRRM nechá, tak mě dost naštve. A Daenerys... nejlepší kapitoly měla v prvním díle, pak už to s ní jde od deseti k pěti.. neříkám, že je úplně špatná postava, ale prostě... grrrr, některý její rozhodnutí - jasný, zůstanu si v otrockym městě, abych se naučila vládnout, protože MĚ A MÉ DRAKY NIKDO V ZÁPADOZEMÍ NEPOTŘEBUJE, ŽE JO. PROČ BYCH TAM MĚLA LÍZT UŽ TEĎ, KDYŽ SE U ZDI SESKUPUJÍ JINÍ A PŘIŠLA ZIMA? no vážně, ať se ta blbá holka konečně probere a s tím Griffem to GRRM taky dvakrát nežeru.

uh, fakt bych si měla přestat číst spoilery :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel