Brent Weeks - Za stíny

18. června 2012 v 20:45 | Annieren |  Knihy
Logan Gyre se stal králem Cenarie, země v obležení, s vyčerpanou armádou a pramalou nadějí. Má jen jedinou šanci, zoufalý risk, který by mohl zničit celé království.
Na severu má nový Bohokrál plán. Pokud přinese kýžené ovoce, nikdo ho už nedokáže zastavit.
Kylar Stern nemá na výběr. Aby zachránil své přátele - a možná i nepřátele - musí dokázat nemožné. Musí zavraždit bohyni.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Závěrečný díl trilogie "Noční anděl".

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Závěrečné střety

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Padnout

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
V tomhle díle mě několik postav neuvěřitelně zklamalo a naštvalo. Některé se zase trochu vylepšily, ale v tomto díle to spíš směřovalo k tomu špatnějšímu u většiny z nich.
První věc je: Durzo Blint. Ano, Brent Weeks nám ho sice vrátil zpátky, ale už to není Durzo Blint takový, jaký ho známe. Není to chladnokrevný vrah, uštěpačný zabiják, wetboy. Je to takový normální dospělý člověk, který je hrdý na svého žáka. A to se mi nelíbilo. Vůbec ne. Sakra, když Durzo Blint nemohl zůstat takový, jaký byl v první knize, neměl se vůbec vracet!
Druhá věc: Elene. Nasírala mě pořád a tady v tomhle díle to totálně dodělala, musím to říct takhle.
Třetí věc: Uly vůbec nedostala v této knize prostor.
Na druhou stranu velkou změnou prochází Vi, což se mi zase líbilo, jak se mění z chladné wetgirl na sestru v Kapli, mágyni, na společenskou bytost. Také jsem v tomto dílu propadla Dorianovi a jeho špatnému osudu, ke konci mi ho bylo opravdu strašně líto. Dokonce i ta Jenine se mi zalíbila.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Myslím, že bych se opakovala. Vlastně se mi na tom líbilo to, co v předchozích dílech, povětšinou ta realističnost. V tomhle díle, jak už jsem psala, mě převelice fascinovaly Dorianovy kapitoly, protože to je přesně můj šálek kávy - hodný člověk, který je pod tlakem nucen "stát se zlým", pokud to tak mám říct. Spíš krutým. Mějte mě za zvrácenou osobu či cokoliv jiného, ale to, jak na začátku vždy chtěl konat dobro a nakonec tam chladnokrevně vraždil své bratry, kteří ohrožovali jeho trůn... no. Ale nebudu spoilerovat.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
V tomhle díle toho bylo zase víc. Tak o těch postavách už jsem to psala. Durzo Blint jako hodný dědula prostě není Durzo Blint. Navíc to, jak mu autor pořád přidělával ty křídla, jiné obličeje a další maškarády... no, to bylo taky děsný a vůbec se mi to nelíbilo. Taky mě trošku rozčilovalo množství dalších nových postav, protože jsem se v tom po chvíli zase přestala orientovat, aspoň v těch zemích a národnostech, teda.
Co mě na tomto díle ještě štvalo byl konec alá deus ex machina. Takové konce nesnáším.

Jak bych ale shrnula celou trilogii? Rozhodně to stojí za přečtení, je to ale možná trochu kruté, surové, krvavé a realistické. A vždycky se našlo něco, co mě na knize naštvalo.
P.S. Vztah Kylara a Durzy mi v tomto díle neskutečně připomínal Halta a Willa z Hraničářova učně. Ale to si nestěžuju, je to náhodou docela zajímavé :D.

75%

 


Komentáře

1 Siwa Siwa | Web | 18. června 2012 v 21:30 | Reagovat

Na tuhle trilogii mám zálusk už od doby, co se u nás objevily obrázky prvního dílu. :-D Jen se k tomu konečně dostat!

2 galaxy galaxy | Web | 24. června 2012 v 18:07 | Reagovat

Nočního anděla znám, moc se mi příběh líbí - celkově, ale musím souhlasit s tvojí kritikou postav - Durzo byl fakt lepší v prvním díle a taky jsem čekala, že Uly bude aktivnější :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel