Scott Westerfeld - Goliáš

30. května 2012 v 19:51 | Annieren |  Knihy
Třetí, závěrečný díl trilogie o dobrodružstvích statečné skotské dívky Deryn Sharpové, které v převlečení za chlapce čelí na palubě vzducholodi Leviatan nejen úkladům nepřátel, ale i úkladům tajné lásky k Alekovi, mladičkému dědici habsburského trůnu. Alek a Deryn se znovu ocitli na palubě Leviatanu. Vzducholoď dostala rozkaz vzít na palubu pozoruhodného cestujícího. Geniální, ale zároveň napůl šílený vynálezce tvrdí, že sestrojil mocnou zbraň jménem Goliáš, která dokáže v jediném okamžiku ukončit válku. Na čí straně však objevitel ve skutečnosti stojí? Během této přísně tajné mise Alek konečně odhalí skutečnou totožnost Deryn. Není to však její jediné tajemství. Deryn totiž chová k dědici habsburského trůnu něžné city.
Alek se musí odhodlat k dalšímu kroku, na němž závisí všechno - jeho trůn, naplněná láska k prosté, ale statečné dívce i zničení velkého evropského města.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Pokračování "Leviatana" a "Behemóta".

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Velkolepá zbraň

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Ukončit

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Jak je to tedy s naším kadetem Sharpem, nebo-li tedy slečnou Deryn? První dva díly nám předstírá, že je chlapec, aby mohla sloužit u letectva, a v tomto díle se to nedozvídá už jen hrabě Volger, ale i její nejlepší přítel, Alek, dědic rakouského trůnu. A taky chlapec, kterého tajně miluje. What a plot twist!
Tak či tak, pokud vím, v recenzi na předchozí díly jsem si stěžovala, že Westerfeld nám sice Deryn převléká za kluka, ale dělá to tak dobře, že jí pak za kluka už opravdu považujete. Nedokážete si jí představit jako dívku, jako holku, opravdu, v druhém díle i na začátku třetího mi to dělalo značný problém a pořád jsem za Dylanem/Deryn viděla pouze chlapce. Ale teď, ve třetím díle, to i trošku obdivuju. Když se to totiž dozvídá Alek, ani on tomu nemůže uvěřit, že jeho nejlepší přítet, letec, kterého vlastně trochu bral i za vzor, je holka. Je to vlastně naprosto geniální, protože ani my tomu nevěříme, akorát v některých scénách, jako třeba právě při odhálení a jejím následném pláči. Když si Deryn představím s dlouhými vlasy, tak jí jako holku vidím, jinak ale jejich romantické scény vidím trochu jako slash :D.
Tak či tak, i ostatní postavy byly dobré. Tesla na mě byl možná až moc šílený, jinak ale samozřejmě hrabě Volger exceloval, naše známá doktorka také, fajn, toho amerického novináře bych taky brala. Když nad tím teď přemýšlím, opravdu si nedokážu vybavit víc postav.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
V téhle knize se konečně chýlíme k závěru, a že to bylo... zajímavé. Rozhodně čtivé. Knihu jsem přečetla za dva dny, jak jsem se dostala do napínavé scény, nemohla jsem od toho odtrhnout oči. Co na této knize je ale absolutně skvělé jsou lokace. V prvním díle jsme byli v Anglii a někde ve Švýcarsku nebo kde, v druhém díle v Istanbulu, ale tady, ve třetím díle, navštívíme Japonsko, Mexiko a pak i USA. Bylo opravdu velice zajímavé vidět tyto velmoce "zesteampunkované", ve všech byly jak industriálské stroje, tak darwinovští "mutanti". V tomto díle i musím velice pochválit ilustrace, jelikož tam japonské ulice ztvárnily naprosto dokonale.
Taky bylo velice zajímavé, jak Westerfeld tvořil vlastně alternativní historii. V samotném závěru psal, že Amerika se v jeho příběhu přidala do 1. světové války mnohem dříve než v naší realitě, což zachránilo Evropu od jejího zdevastování a možná i od pozdější druhé světové války a racismu. Musím říct - kéž by taková byla NAŠE realita. Och, ale nevím, jestli bych se přidala k Darwinovcům, nebo Industriálům, ony jsou ty velmoce přeci jenom sympatické oboje a na obou je něco špatnýho - možná bych se přestěhovala do Japonska nebo do Ameriky, kde to kombinovaly.
Oh, now I remember - byli jsme součástí Rakouska, takže bychom pravděpodobně byli Industriálové. Damn it.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Jak už jsem psala, někdy na vás může trochu podivně působit Dylan/Deryn, a možná budete stejně jako já věřit, že se jedná o chlapce, nikoliv o dívku.
Ohledně těch lokací - ano, je to pěkné, opravdu se mi líbilo, že jsme navštívili všechny tyto země, ale bylo to na můj vkus možná moc... rychlé. To všemožné přebíhání. Nevím.
Taky mi celkové to rozuzlení přišlo krapet podivné. Alek celé tři knihy usiloval o to, aby se stal císařem, TO ho pohánělo vpřed a nakonec to dopadne tak, jak to dopadne? Opravdu? Vážně?
Tak či tak, byla to pěkná trilogie a naprosto rozhodně mě uchvátil její svět.

85%

 


Komentáře

1 Mňoukla&vymňoukla Mňoukla&vymňoukla | Web | 30. května 2012 v 20:30 | Reagovat

To zní úžasně§ Zařadím to do pořadníčku knížek, které bych si chtěla přečíst hned za Pána prstenů a Koralínu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel