# Day 12: Kniha, která nejvíce připomíná můj život

31. května 2012 v 21:11 | Annieren |  30 Day Book Challenge

NÁZEV: Utrpení mladého Werthera
AUTOR: J. W. Goethe

Romantický román v dopisech líčí lásku muže, který miluje ženu svého přítele a protože nevidí východisko ze situace, rozhodne se zemřít.Dílo rozhodujícího významu pro historii německé i světové prózy, je jedním z prototypů romantického románu v dopisech, založeného na prosté klasické zápletce. Autorovi šlo o víc, než o příběh nešťastné lásky. Jako hrdinu zvolil člověka své doby, představitele mladé buržoazie, který ve snaze dosáhnout svobody naráží na překážky v podobě feudálních konvencí. Je příliš osamělý a neschopný proti společnosti bojovat a proto raději volí smrt.

Och, už vidím, co si zrovna teď říkáte. Máte vytřeštěné oči a říkáte si: "Tohle že připomíná její život? Knížka o sebevrahovi?" A navíc ještě o nešťastné lásce, o tom nezapomeňte :D.
Ó ano, povedlo se mi být jednou zamilovaná a popravdě, vždycky, když si na to vzpomenu... no, ten kluk se o tom ani nedozvěděl a jsem ráda. Ale sakra ne, nevybrala jsem si tuhle knihu proto, že mi připomněla TOHLE, a že hlavní hrdina na tom byl stejně. Tedy, asi možná trochu jo, přiznávám. Hlavně mě ale spíš zaráží celý ten příběh, jak je postavený.
Werther je mi v mnohém podobný. Možná jsem ho mohla použít v příštím tématu jako "postava, se kterou bych se ztotožnila", ale to už jsem měla dlouhodobě vybranou jinou knihu, tak je to tady.
Máme s Wertherem shodný jeden rys, který já osobně na sobě nemám ráda, a to je přehnaná melodramatičnost. A takové to přehánění. Trošku ten pesimismus. Přílišné citové vypětí, řekla bych i.
Přijde mi, jako by ne ten příběh, ale celé to pozadí, celé to za tím, bylo můj život. Nevím, jak to jinak popsat, prostě to tak cítím. Zoufalství, zklamání, jakési očekávání lepšího konce...

Zase si ale nemyslete, že tuhle knihu jsem si vybrala až tak schválně. Pravdou bylo, že jsem s tímhle tématem měla velký, převeliký problém, jelikož nerada čtu tu literaturu typu "ze života a směšné rodinky, aby to bylo vtipné". Prostě to nemám ráda, a tím pádem jsem sem pomalu neměla co strčit. A pak mě napadlo tohle. Tak je to tady.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel