Brent Weeks - Hranice stínů

30. května 2012 v 19:29 | Annieren |  Knihy
Kylar zavrhuje život nájemného vraha, když při Bohokrálově úspěšném převratu zahyne Kylarův mistr Durzo i jeho nejlepší přítel Logan. Začíná nanovo - nové město, noví přátelé a nová profese.
Když však zjistí, že Logan je možná naživu a skrývá se, je Kylar postaven před trýznivou volbu - vzdá se navždy cesty stínů a bude žít se svou novou rodinou, nebo bude vše riskovat kvůli poslední zakázce?

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Pokračování "Cesty stínů".

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Noční anděl (yes, I couldn't help it - kdo neví, celá tahle trilogie se nazývá "Noční anděl")

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Odporovat

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
V tomto díle se to přeci jenom s těmi postavami trochu změnilo. Opravdu musím říct, že tu hodně, velmi hodně chyběl Durzo Blint. A to neskutečně. Kylar postupně jeho sarkastické hlášky a styl postupně začíná napodobovat, ale Durzo Blint je Durzo Blint. Elitní vrah je elitní vrah. Noční anděl je... Noční anděl.
Dá se říci, že všechny postavy v této knize prochází velkým vývojem. Mě se třeba začal líbit Darion, syn Bohokrále, který se mu rozhodl vzdorovat, a který od něj uprchl. Ve třetím díle se budeme o jeho osudu dozvídat ještě víc, a stane se opravdu jednou z nejpozoruhodnějších postav. V tomto díle se také dozvídáme více o Uly, dceri Durzy Blinta, zjišťujeme, že má Talent na magii, ale hlavně zde projde velkou změnu Vi - jedna z wetgirl, tedy nájemných vražedkyň, která v prvním díle vystupuje pouze jako záporačka. Celkově musím pochválit Weekse za to, jak dobře pracuje s postavami, dokáže je neustále vyvýjet a to je... obdivuhodné.
Na druhou stranu mě po delší chvíli začala trochu iritovat Elene. Ano, každá kniha potřebuje trochu té svatouškovosti a naivnosti, ale co je moc, to je příliš, a ona se navíc chystala svést na tu dobrou cestu i Kylara, but what is ones wicked is always wicked.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Bylo to tak i v knize první a je to tak i zde. Realističnost. Možná je to tu ještě krutější než v prvním díle. Opravdu, smrt je zde na každém kroku, zrada, zrada, smrt, zrada, zrada - bum. Celkově se to tu opravdu začíná podobat Hře o trůny, jelikož Weeks začíná opravdu nečekaně zabíjet postavy, u kterých byste to... nečekali. Třeba u jedné postavy jsem dalších pár kapitol čekala, že se nějak zjistí, že žije, protože přeci není možný, aby ta postava byla mrtvá... ale byla.
To zjištění bylo smutné, jelikož osud té postavy samotný byl opravdu tragický.
Ale nebudu spoilerovat.
Celkově by to tedy rozhodně nebylo čtivo pro malé děti, zvlášť kapitoly o Loganovi, který se nachází v Díře - což je ta nejhnusnější forma vězení, která existuje, jak jsem v této knížce zjistila, a co hůř, nejspíš se ve středověku opravdu uplatňovala. Pojídání lidského masa, jen abyste přežili, opravdu není pěkné.
A ano, musím uznat, je to i docela čtivé. Tedy, pokud se překousáte přes tu první polovinu knihy, více v dalším bodu...

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Tak. Ohledně té čtivosti. První polovina této knížky mě doháněla k šílenství a několikrát jsem jí opravdu vzteky zaklapla, protože to, jak se to vleklo a jak všechny postavy reagovaly naprosto stupidně, bylo prostě... pitomé a hloupé. Když má někdo šanci provést něco, co by zachránilo životy miliony lidí, ale neudělá to, protože chce odjet s nějakou pitomou krávou - chci říct, svou milovanou dívkou do bezpečí... ehm, vážně? Dobře, uznávám, lidé jsou někdy sobečtí, ale co je moc, to je příliš, a smysl pro povinnost je podle mě u každého aspoň základně vyvinutý.
Taky se to celé točí kolem války s Bohokrálem, mohlo se tam toho rozjet trochu víc.
Budete se možná zase ztrácet ve jménech.
A SAKRA tam chyběl Durzo Blint.

80%

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel