Černobílý svět (The Help)

22. dubna 2012 v 10:43 | Annieren |  Filmy
Eugenia "Skeeter" Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti - ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí - i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění.


Na tenhle film jsme se začali dívat o Angličtinu, a už začátek mě opravdu zaujal. O obědě jsem se dokonce od kamaráda dozvěděla, že celý film je podle knihy se stejnomenným názvem, což mě ještě víc... překvapilo. Popravdě, nikdy jsem o tomhle kousku neslyšela. Tak či tak, doma jsem si ho dokoukala celý a musím říct, že se jedná o něco vskutku zajímavého.
Je to vlastně docela novinka - film vyšel minulého roku. Jak už jste si mohli přečíst z popisu, film pojednává o rasové nenávisti, o diskriminaci černochů a jejich utiskování. Některé věci mě tam opravdu zarazily, jelikož tam například černošským chůvám stavili vlastní záchod, jelikož prý přenáší "jiné nemoci", nutili je mít vlastní příbory a nádobí, a celkově mohli jezdit jenom svým vlastním autobusem, neměli žádné sociální pojištění a tak dále a tak dále. Už celá tahle situace mě opravdu vyděsila, protože jestli to takhle doopravdy bylo, a že asi bylo... na to se ani nedá pomyslet. Co je ale ještě horší? Jsem si docela jistá, že někde to takhle ještě pořád funguje. Tak či tak, bílé paninky, které zaměstnávaly černé chůvy, mi připadaly úplně jako Stepforské paničky. Ta nejhorší z nich, Hilly Holbrooková, mi připadala dokonce absolutně nechutná. Nejen vyjadřováním, oblékáním a přiblbým chováním, ale i celkově. V hodně situacích jsme si říkala, že bych jí nejradši praštila. Její chování se mi prostě absolutně hnusilo, a že tam těchhle paniček bylo teda víc.
Skeeter tam byla jediná, která se chovala normálně, neodsuzovala černé a brala je jako lidi, tak jak to má být. Když pak začala spolu s Aibileen a Minny psát knihu o této diskriminaci, držela jsem jí palce, fandila jsem jí a modlila se, aby už tu přiblblou Hilly konečně něčím přetáhla (ne, nepřestanu s tím, mám tendenci si představovat, jak jdu a všechny svoje neoblíbené postavy praštívám dlouhou, kovovu tyčí).
Herecké výkony byly skvělé. Aibileen i Minny byly zahrány tak přirozeně, jak jen by to mělo být. Skeeter v podání Emmy Stone byla absolutně úžasná, a Hilly, ačkoli jako záporná a jak už jsem říkala, absolutně nechutná postava, byla zahrána taktéž skvěle. Tady se prostě vyznamenali herci.
Děj byl také zajímavý. To, jak se postupně kniha psala, jak se k ní přidávalo víc a víc lidí, a jak nakonec vyšla a způsobila hotový skandál a hlavně trapas u naší milované Hilly. Navíc jsme v průběhu příběhu poznávali víc všechny hlavní postavy, například Skeeter si našla svého prvního přítele, dozvěděli jsme se pravdu o synovi Aibileen, a Minny sloužící u tak trošku "šílené" Celie byla také skvělá. Upřímně, o Celii jsem nejdřív nevěděla, co si myslet, postupně jsme se ale o ní dozvěděli pár nehezkých, smutných věcí, které mě přiměly k tomu, abych jí měla ráda a také jí trochu litovala.
Snad jen konec už byl takový trošku... pomalejší... a trošku jsem se modlila, kdy to konečně skončí, přesto byla ale poslední scéna naprosto smutná a dojemná, ačkoli by se dalo říct, že skončila takovým vítězstvím pro Aibileen.
Co říct na závěr? Film je tu proto, aby na nás zapůsobil, tak trochu nás dojal a chytil za srdce, a docela se mu to daří. Herecké výkony jsou skvělé, námět také, a díky příhodě s hovnem, některým opravdu drsnějším momentům a taktéž i těm dojemným, dávám hodnocení takové, jaké dávám.

95%

 


Komentáře

1 Daysy Daysy | E-mail | Web | 22. dubna 2012 v 11:49 | Reagovat

Nevypadá to zle.

2 DeiDee DeiDee | 22. dubna 2012 v 11:59 | Reagovat

Četla jsem knihu a viděla jsem film. Kniha je naprosto famózní a rozhodně stojí za přečtení. Film je taky dobrý :)

3 Sasanka Sasanka | Web | 24. dubna 2012 v 21:29 | Reagovat

Ani jsem nevěděla, že je to podle knížky.Když jsem zjistila, že ten film dostal oskara, nijak se mi do něj nechtělo. Většinou mi oskarové filmy příjdou straššně nudné a přehnaně "umělecké". Ale už jenom kvůli hlavní herečce jsem se na to podívat musela - hltám naprosto všechno, v čem se Emma Stone jenom mihne :) A nakonec jsem byla mile překvapená. Film se mi vážně líbil a Minny, která onoho oskara dostala za vedlejší roli, byla neuvěřitelná, tu její držku v životě nezapomenu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel