Brent Weeks - Cesta stínů

29. dubna 2012 v 13:49 | Annieren |  Knihy
Temná, akcí nabitá fantasy, vás zavede do města jménem Cenária. Do města ponurého a nebezpečného, plného odporných slumů a obývaného těmi nejvýkonnějšími nájemnými vrahy, kteří se kdy procházeli na stránkách knih.
Azoth je kluk bez rodiny, bez jakékoli budoucnosti. Má jedinou šanci změnit svůj osud - stát se nájemným vrahem. A nejlépe učedníkem skutečného mistra, Durzo Blinta, muže bez svědomí, který vraždu pokládá za umění.
Z Azotha se tak stává Kylar Stern, který proniká do umění vraždy i do tajemství magie. Minulost se mu ale přesto připomene a postupem času se vrací jako bumerang…

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Tak, četla to moje kamarádka a chválila to. Navíc to má celkem působivou obálku. A je to o nájemných vrazích. To je tak všechno, co mě na tom upoutalo, a že toho není málo.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Městské podsvětí

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Zavraždit

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Azoth alá Kylar Stern je vážně jedinečná postava. Na začátku je to vystrašený kluk, ke konci knihy už chladnokrevný zabiják. Celkově se mi líbilo, jak se všechny postay v průběhu knihy vyvíjely. Panenka alá Elene, Jarl (ten mě hodně překvapil), Máma K... dobře, moje nejoblíbenější postava vůbec byl asi Durzo Blint. Mám prostě ráda dark-cool-vrahy. Altair z Assassin's Creed, Lucien Lachance z Oblivionu a Durzo Blint. Svatá trojka.
Nejmín ráda jsem měla asi Logana, to byl takový prototyp dokonalé postavy. Snad jen ke konci knihy bylo nastíněno, že se změní, ale ještě nevíme, jak. Moje kamarádka mi tedy řekla, že zešílí. Och, tak uvidíme.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
V této knize je celkem realisticky vyzobrazeno podsvětí středověkého města. Autor na konci knihy napsal, že realita je ještě krutější. Cechovní gildy zlodějíčků, wetboyové alá nájemní vrazi. Znásilňované děti, jedenáctileté prostitutky, procházení kolem zvratků a vybírání jídla z popelnic, krádeže, ubití k smrti, zlo, zlo, zlo. Alá lidská povaha.
Celkově jsem se poslední dobou nějak přeorientovala na zloděje a vrahy. Hmmm.
Tak či tak, příběh této knihy je... jedinečný. Najdeme tu pár opravdu zajímavých převratů v příběhu, několik šokujících odhalení, a hlavně si zamilujete ty postavy. Aspoň já jsem to tak měla. Musím vás ale varovat, že se toto dílo nemusí líbit každému. Mě by se to třeba ještě před rokem nelíbilo a měla bych z toho noční můry. Je to trošku temné. A krvavé. A jak jsem už říkala, realistické.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Tak hlavně, ten rozjezd je trošku pomalejší. Budete se opravdu těžko orientovat v příběhu a postavách, navíc na vás hned na začátku vybafnou s milióny jmény a milióny intrikami a milióny králi a generály a tak dále a já se v tom doslova a do písmene ztrácela. Postupně se v tom určitě orientovat začnete, ale opravdu, ten začátek je hodně, hodně těžký.
Postavy jsou, jak už jsem říkala, jedinečné, někdy ale na mě jejich osudy působily alá drama queen. Ten miloval její sestru, ale ve skutečnosti miloval jí a chtěl jí tím ukázat, že je život krutý, a tak dále. Celkově tyhle city byly zmatené a divné. Chm.
Ke konci navíc najdete hodně podpásovek a smutných událostí, ale musím se přiznat, že smrt mnoha z nich na mě tolik nezapůsobila. V tom je prostě mistr Hra o trůny. V tom, že zabijí naše oblíbené postavy a my ječíme vzteky jak na lesy. To tady není.
A nemám ráda, když se k asasínům plete nějaká magie, nebo tak. Tady Talent. Nemám ráda čarující asasíny. Pouze krev a ocel. Ale to je jenom taková moje myšlenka.

85%

 


Komentáře

1 Sedmikráska Sedmikráska | E-mail | Web | 29. dubna 2012 v 15:29 | Reagovat

Nečetla jsem ji, ale poslední dobou slyším pouze pozitivní ohlasy :-)

Pěkná recenze ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel