Garth Nix - Lirael

1. března 2012 v 18:00 | Annieren |  Knihy
Matka ji opustila, o otci netuší vůbec nic. Žije s rozvětveným clayrským společenstvím v obrovském komplexu jejich ledovce, nikdy se ale necítila jako jedna z nich. Touží po Zraku - vrozené schopnosti všech Clayr zřít budoucnost, touží stát se tím, čím není - pravou dcerou Clayrů. Přesto se osud Starého království ocitá v jejích rukou. Byla předurčena, aby se ujala nebezpečného úkolu - musí odvrátit sílící moc skrytého zla, jež se znovu chystá převzít vládu nad královstvím. Potkává prince Sametha, příslušníka abhorsenského královského rodu, který se rovněž vzpírá odkazu předků, a jejich cesty se spojují…

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Ou, neměla jsem co číst a našla jsem v to knihovně, plus jsem četla první díl.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Hledání osudu

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Stezka

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Lirael. Jak poznamenala jedna moje kamarádka, která knihu taky četla, je to prostě postava, se kterou bude soucítit spoustu samotářských duší, protože je úplně stejná a my se spolu s ní můžeme vydat za dobrodružstvím. Lirael je odtažitá, nemluvná, možná trochu i stydlivá a cítí se méněcenná mezi ostatními Clayrami, protože se u ní dosud neobjevil Zrak, schopnost zřít budoucnost, třebaže tato schopnost se objevuje asi v devíti letech.
Co Sam? No, nebyl špatný. Ne, že by mě jeho postava tak zaujala, ale jeho charakter nebyl špatný.
Ale Macek! Podle konce Sabriel bych neřekla, že se vrátí, ale vrátil se a z toho jsem asi nejvíc šťastná :D!

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Svět. Garth Nix možná vytvořil svět se dvěma stranami - ten magický a ten, který je podobný našemu - přesto ale má uvnitř sebe neuvěřitelné kouzlo. Výsada, magie, nekromanti, zvonky a píšťaly, cesty do Smrti - miluju to. Nevypadá to jako "krutý" svět plný rasové nenávisti a tak dále, ale je magický, čarovný a kouzelný. Prostě... to se nedá popsat.
Postavy. Jak jsem psala, dá se s nimi skvěle soucítit a budete je mít velmi rádi, a to se ještě ke všemu vrací Sabriel i Prubíř! Ano, tato kniha je druhý díl trilogie, takže pozor.
Příběh. Zvrat na konci mě totálně překvapil a celkově byla dějová linka milá a příjemná, stejně jako svět, ve kterém se odehrával - prostě to má v sobě jakési zvláští kouzlo. Které se mi moc líbilo.
Tak či tak, tahle kniha dokázala to, že jsem se od ní nemohla odtrhnout, což neumí každá, a navíc - Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Tak mnozí kritizují rozvláčnost, že příběh knihy by se dal shrnout na mnohem méně stránek a bla bla bla. No, je to pravda, ale mě zrovna tohle nevadilo. Mě spíš občas vadilo chování postav - ano, byly reálné, ale možná až příliš. Příliš se poddávali zoufalství, strachu, příliš brzy to vzdávali. Come on, já mám ráda nebojácný hrdiny, ne ty sraby, jakými jsme doopravdy :D.
Tak či tak, i po přečtení této knihy zůstává Sabriel, první díl, mým oblíbeným dílem trilogie. Ještě se uvidí u dalšího dílu.

85%

 


Komentáře

1 Berenika Berenika | E-mail | Web | 1. března 2012 v 18:59 | Reagovat

Já četla všechny tři díly a i když se přiznám, že Sabriel se mi do srdce zapsala asi nejvíc, tak i Lirael a Abhorsenka jsou skvělá díla. Od Garth Nixe se mi další knihy bohužel tolik nezamlouvají, ale pod recenzi na tuhle bych se mohla i podepsat. Možná bych jí dala i více procent. A poslední díl ti můžu taktéž jen vřele doporučit.

Četla jsi Pána pondělí? Samozřejmě je to k celému týdnu, ale jak jsem řekla, mě bůh ví proč právě tahle kniha tolik nezaujala a neměla jsem proč v sérii pokračovat xD

2 Annieren Annieren | Web | 5. března 2012 v 16:52 | Reagovat

[1]: Pána pondělí? Ne, protože ten popis mě moc nezaujal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel