Niccolo Machiavelli - Vladař

28. února 2012 v 18:41 | Annieren |  Knihy
Jednoznačně formulované rady, jak má postupovat panovník, chce-li být úspěšný a dobře vládnout své zemi.
Jakým způsobem se dá vláda získat? Jak si moc udržet a neztratit ji?
Machiavelli tento spis věnoval na začátku 16. století Lorenzovi Medicejskému, který v té době vládl Florencii a byl autorovým blízkým přítelem i nadějí ve světlejší budoucnost roztříštěné Itálie.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Přiznám se, poprvé jsem se s osobností jménem Machiavelli seznámila v Hetálii, a poté v sérii knížek "Tajemství nesmrtelného Nicholase Flamela", kde vystupoval jako takový záporák-nezáporák. Už v knihách byl zajímavý, nebyl úplně zlý, ale samozřejmě jsem ho nemohla mít úplně ráda, když tam byl vypsán jako záporná postava. No ale pak jsem začala hrát Assassin's Creed a všechno se změnilo. Osobnost jménem Niccolo Machiavelli mě velmi zaujala, a když už jsme jeho Vladaře začali probírat i při literatuře, rozhodla jsem se a knihu si půjčila.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Pragmatické rady

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Vládnout

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Otázku vynechávám.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Už v Assassínech je v popisu jeho postavy napsáno, že Machiavelli nebyl zrovna člověk věřící v dobro lidí. Vlastně vyjádřil myšlenku, že všichni lidé jsou v nitru zlí, a záleží jen na nich, jak "moc" toto zlo uvolní.
Je to vidět i v této knize. Radí Lorenzovi Medicejskému, jak vládnout, a obnovuje Petrarcovu snahu o sjednocení Itálie, avšak ani jedno z toho mu moc nevyjde. Přesto se tyto rady čtou dodnes a věřím, že jsou i využívány.
Zajímavé rozhodně byly kapitoly o vojsku. Nájemné? Ne. Půjčené? Ještě horší. Podle něj toto byl hlavní problém Itálie, a proto nebyla ve válkách tak úspěšná, jak by mohla být. Ó, jak tam opěvoval Cesara Borgiu. Chm.
Celkem šílené taky bylo, jak psal o jednom ze šlechticů, který se stal vládcem tak, že zavraždil svého "adoptivního" strýce i jeho věrné při původně přátelském posezení a večeři.
Co říct. Machiavelli radí, jak vládnout pevnou rukou. Až teď jsem si vzpomněla na Alexandreis, který měl ve středověku sloužit stejnému účelu, ale Češi ho neměli rádi. Zajímalo by mě, jaký měli názor na tuto osobnost pozdní italské renesance, jestli tedy vůbec nějaký měli...

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Ou, to se nedá říct. Pokud věříte v dobro lidí a nechutí se vám myšlenka krutě trestat či zabíjet ty, kteří vám jako vládci odporují, abyste měli klid, a věříte na pohádkové království plné jednorozčců a mořských pan... jakože jste o této knize nikdy neslyšeli.

95%

 


Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 28. února 2012 v 19:30 | Reagovat

Tak to jsem četla k seminárce do teorie práva 3. Není to špatné, čte se to docela snadno a celkem dobře se podchytávají politologické myšlenky.

2 Tre Tre | 28. února 2012 v 23:30 | Reagovat
3 Honey Honey | E-mail | Web | 29. února 2012 v 15:15 | Reagovat

Ahoj :) Spřátelíš? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel