Suzanne Collins - Hunger Games: Síla vzdoru

7. ledna 2012 v 14:21 | Annieren |  Knihy
Jmenuji se Katniss Everdeenová. Proč nejsem mrtvá? Měla bych být.
Proti všem očekáváním, přežila Katniss hladové hry dvakrát, ale ani poté nemá klid. V zemi Panem vypuklo postání. Kapitol je naštvaný a chce pomstu. Kdo by měl za nepokoje zaplatit? Katniss. A co je nejhorší? Prezident Snow dal jasně najevo, že v bezpečí není vůbec nikdo.
Bude připravovaná revoluce v čele s Katniss úspěšná? Cena může být hodně vysoká...

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Jedná se o poslední díl trilogie Hunger Games, tak proto.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Poslední vzdor

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Bojovat

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Jako v předchozích dílech bych se ztotožnila s Katniss, jelikož byla hlavní hrdinkou. A samozřejmě mou nejoblíbenější postavou z knih je Haymitch, se kterým bych se ale zase neztotožnila...
Absolutně ale obdivuju paní spisovatelku za to, jak dokáže popsat emoce všech postav tak, že se to každého dotkne - a vzhledem k tomu, že v této knize téměř všechny postavy (Katniss, Peeta, Finnick, Annie a další...) neměly daleko od šílenství...
A neoblíbené postavy? Vzhledem k tomu, že prezidentka Coinová z 13. Kraje se chtěla Kapitolu pomstít tím, že obnoví Hladové hry, byla by to ona. To je jakoby mohla dál nechat vládnout Snowa, nic by se v té zemi nezměnilo, pořád by pokračovala tyranie...

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Ty emoce. Surové emoce, chladně popisované scény. Jak druhá kniha trochu ztratila na kvalitě, tahle to dohnala - četla jsem jí v angličtině, takže možná proto jsem z toho měla i takový hlubší zážitek - neříkám, že Čeština není dobrá, ale po překladu to přeci jenom trošku z té originální verze něco ztratí. Tahle kniha mi více méně ukázala, jak vypadá taková nelítostná válka, a jaký má dopad na lidi, kteří jsou v ní nuceni bojovat.
Pokud si to přečtete, pochopíte.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Negativum? Akorát mě mrzelo, že tam bylo málo scén z Haymitchem, ale to je asi tak všechno.

98%

Shrnutí trilogie?
První díl byl jednoznačně nejlepší, o tom není pochyb. Bylo to něco úplně nového a neotřelého.
Druhý díl byl nutný kvůli tomu, aby se rozpoutala ona válka mezi Kapitolem a 13. Krajem, nazvala bych ho až vycpávkou. Ale neříkám, že byl špatný.
A tenhle, třetí díl, byl opět skvělý, dobře se četl, zapůsobil na mě dost silně. Ale proč je první díl lepší? Byla tam scéna, která mě rozplakala, což u mě kniha jen tak nedokáže.
 


Komentáře

1 Destel Destel | Web | 10. ledna 2012 v 22:59 | Reagovat

Mě se naopak nejvíce z celé trilogie líbil právě druhý díl. První díl mi nepřišel moc zajímavý, čekala jsem, že Katniss přežije, mnohem více by se mi líbilo, kdyby třeba umřela, ale děj by se musel posunout do úplně jiných kolejí.
Ale oceňují ten nápad, je to zase něco nového (díky bohu žádní upíři).
Tenhle třetí díl mě ze začátku moc nebavil. Všechno se vleklo, zase znovu od začátku. Závěr knihy se mi taky moc nedostal pod kůži, i když mě spoustu věcí překvapilo.
Je to takový moderní Orwell a Naruto v jednom. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel