George R. R. Martin - Hostina pro vrány

27. ledna 2012 v 19:03 | Annieren |  Knihy

Po staletích krutých zápasů a osudových zrad se sedm mocností vládnoucích jedné říši navzájem zdecimovalo natolik, že jim nezbývá než nyní žít v tísnivém příměří. Nebo to tak alespoň vypadá... Pár jedinců si stále ještě dělá nárok na kdysi zoufale žádaný "Železný trůn\", ale jsou příliš slabí nebo vzdálení, než aby se jim to mohlo podařit. Válka, která zuřila tak dlouho, strávila sama sebe... Avšak jako v dohře jakéhokoli vrcholného zápasu netrvá dlouho, a začnou shromažďovat zrádci, psanci, odpadlíci a mrchožrouti, hašteřící se nad kostmi mrtvých a nad kořistí přeživších. S tím, jak se lidské vrány slétají ke své hostině z popele, se v Sedmi královstvích rodí nové intriky a vznikají nebezpečné aliance, zatímco ze zlověstného soumraku minulých zápasů a chaosu se vynořují překvapivé postavy. Je to čas, kdy se moudří a ctižádostiví, ale i zrádní a silní snaží pomocí svých schopností, moci a magie přežít kruté a strašlivé časy, jež nastaly. Je to čas, kdy se lidé prostí i urození, bojovníci i čarodějové, úkladní vrazi i mudrcové dávají dohromady a snaží se bojovat o své místo na zemi a své životy. Protože na hostině pro vrány je mnoho hostí - ale jen pár jich nakonec přežije.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Pokračování ságy Píseň ledu a ohně, přičemž překlad Tance s draky se snad rychle blíží.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Hroutící se království

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Intrikovat

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
V tomto díle se autor zaměřil na zcela jiné postavy, než doposud. Mohli jsme si tak přečíst příběh z pohledu Dornské princezny, několika Greyjojových, Brienne a dokonce i takové Cersei. Bohužel naše milované postavy - Tyrion (který zrovna provedl něco nečekaně nečekaného, že jsem chtěla vědět, co s ním bude dál), Daenerys, Jon Sníh - všechny zmizeli. Žádná zmínka až d Tance s draky. A dějová linka nových postav byla... ne, že by byla špatná, ale nebyla... čtivá. Cersei mě hrozně štvala, všechny podezřívala, a ještě se chovala jak absolutní blbka. Fakt jsem ráda, že dopadla tak, jak dopadla. Příběh ze strany Brienne nebyl nijak špatný, ale ne tak čtivý. Jaime, Arya a Sansa to zachraňovali, ale těchto dvou Starkových děvčat - přičemž obě se museli vzdát svých identit - tam je opravdu málo. Takže tyhle tři postavy jsem měla z celé knihy nejradši.
A nejmíň? CERSEI. Blbá Cersei.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
No tak co, rozhodně je tam opět skvělý příběh. Intriky a tak dále a tak dále. Hlavně Aryina cesta mě teď hodně, hodně zajímá. Taktéž Sansa. A samozřejmě vás opět čeká pár momentů, při kterých překvapeně vytřeštíte oči. V tom je pan Martin mistr.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Hostina pro vrány nabývá po Bouři mečů zase pomalejší tempo, a nemůžu říct, že je to úplně dobře. Knížka už jsem nehltala takovou rychlostí, jako její předchozí díly. Příběh mořských lordů a Dornů mě pramálo zajímal. Chtěla jsem Tyriona a ostatní známé postavy, a ne... tyhle!
Podle mě zatím nejslabší díl sgy.

70%

 


Komentáře

1 S. S. | Web | 27. ledna 2012 v 20:16 | Reagovat

Na tuhle knížku se také chystám, snad mě nezklame:)

2 Niviat Niviat | Web | 27. ledna 2012 v 20:21 | Reagovat

Zrovna jsem v půlce Bouře mečů a doufám, že na Hostinu pro vrány se vrhnu co nejdříve po ní. :-) I když podle tvého popisu už to asi nebude ono, jsem zvědavá, jak se to bude dále vyvíjet. :-)

3 Neliss Neliss | Web | 28. ledna 2012 v 14:19 | Reagovat

Oh, no, musím tú sériu začať čítať, hoci toto vyzerá trochu odradzujúco.:D Akože, tento diel... No nič, zamotávam sa do toho.O.o

4 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 30. ledna 2012 v 21:03 | Reagovat

tuhle si chci na jednu strašně moc přečíst, na druhou stranu se toho hrozně bojim.. :/ každej říká, že neni tak dobrá, jako ty předchozí.. na druhou stranu chápu, že Martin potřebuje alespoň jedno zaškobrtnutí, kde se toho moc "neděje", aby pak zas uhodil tvrdě a pořádně..

5 brown.eye brown.eye | E-mail | Web | 2. února 2012 v 22:16 | Reagovat

AHoj , na tvojom blogu som už bola a musím, uznať ,že dess aj všetko tu máš velmi dobre urobené :)
A knihu nepoznám , ale môže byť v pohode ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel