Craig Russell - Vraždy podle Grimmů

14. ledna 2012 v 11:15 | Annieren |  Knihy
Vraždy podle Grimmů anglického bestselleristy Craiga Russela jsou po úspěšném thrilleru Krvavý orel druhým románem autorovy "fabelovské řady".
Na pláži poblíž Hamburku leží mrtvá mladá dívka. V dlani svírá vzkaz: "Byla jsem pod zemí a teď nastal čas vrátit se domů." O čtyři dny později jsou na lesní mýtině nalezeni bohatý podnikatel a jeho krásná milenka. Mají podříznutá hrdla a v zaťatých prstech papírky, kde je úhledným písmem napsáno: "Jeníček" a "Mařenka". Zvláštní vraždy. Brutální a zdánlivě bez motivu. Detektiv Jan Fabel, šéf hamburské mordparty, jemuž v žilách koluje skotská krev, přichází na stopu sériového vraha, který má zvláštní zalíbení v pohádkách bratří Grimmů... Je jasné, že třemi mrtvými to nekončí. Ale kdo bude další na řadě? Fabelovi nezbývá než vrátit se do dětství a hledat klíč v pohádkových příbězích, tak prostých a přece děsivých.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Zaujal mě ten název, a obálka.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Pohádkové vraždy

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Dopadnout

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Postavy v knize nebyly zrovna nějak úžasné, byly takové stereotypy, což mě trošku štvalo. Mám radši takové "obyčejnější" lidi jako detektivy, třeba ty z Prime Suspect. Na druhou stranu jsem zase byla ráda, že postavy neberou případ jako "to nejdůležitější v životě" jako ve všech těch kriminálkách. Sice byli pořád takoví vážní, ale fajn, Německo.
S kým bych se tedy ztotožnila? Popravdě, nevím. Ony vlastně ty charaktery nebyly nijak odhalené, možná proto, že tohle byl už druhý díl série o Fabelovi. Anna i Maria měly jakési osobnosti, ale jak jsem psala, takové stereotypní.
Ale co už.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Příběh. Až do konce knihy jsem podezřívala někoho úplně jiného, a konec mě tedy velmi zarazil. Narozdíl třeba od "Muži, kteří nenávidí ženy", kde se to dá trochu předvídat, tady nebudete mít ani šajna. A ty vraždy... celé to bylo takové temné. Surové. Námět je prostě úžasný - vraždy podle pohádek bratří Grimmů.
Pokud jste tak...ehm... "zvrácení", jako já, bude se vám to stoprocentně líbit.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Knížka mě nenutila číst dál a dál, nebyla jaksepatří "čtivá". Odhalení "padoucha" zarazilo, ale nevyděsilo. Celá kniha je dobře napsaná, ale ne třeba jako již zmiňovaná trilogie "Milénium" od Larssona, kde vás to nutí část se zadrženým dechem.
Zaujme, není to ztráta času. Ale ani nějaké světoborné dílo.

80%

 


Komentáře

1 Neliss Neliss | Web | 14. ledna 2012 v 11:36 | Reagovat

Zaujímavé, i keď to teda nie je práve môj "šálok kávy".:)

2 KSM KSM | Web | 14. ledna 2012 v 12:04 | Reagovat

[1]: tak každý má rád něco jiné že ? pohoda :-)

zajímavé (pro mě) docela... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel