Suzanne Collins - Hunger Games: Aréna smrti

2. prosince 2011 v 23:10 | Annieren |  Knihy
Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají... Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Na internetu jsem našla trailer na film, který vychází příští rok v březnu. A příběh mě natolik... zaujal, že jsem to musela přečíst. Nelitovala jsem.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Hladové hry (doufám, že to nevadí, ale přesně to na to sedí - možná by šlo ještě "zvrácené hry").

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Přežít

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Postavy v této knize jsou všechny naprosto senzační. Samozřejmě Katniss jako hlavní hrdinka byla skvělá, jak si postupně během "her" uvědomila tu zvrácenost celého Kapitulu, toho, co dělají, aby udrželi Kraje "pod latí". Peety mi bylo někdy až líto - hlavně na konci. Všechno to, co probíhalo v aréně mezi ním a Katniss bylo... zajímavé - zajímavé pozorovat, nevím, jak to tady zformulovat. Ten jejich vztah je prostě zvláštní.
Tak či tak, všichni ostatní účastníci byli... prostě uvěřitelní (trošku mi pak ta jejich zvrácenost připomněla "Pána much", ale co už). Musím se ale přiznat, že nejvíc za celou knihu mě dojala postava Routy. Kdo četl, ten ví. To díky ní začala Katniss odsuzovat metody Kapitulu, ne se jen snažít přežít... a celý její osud mě prostě dohnal až k pláči.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Knížku jsem přečetla za dnešek. Je to čtivé, neodlepila jsem se od toho, vážně. Mám ráda, když čtu a celé se mi to v hlavě zobrazuje jako film - prostě se od toho nemůžu odtrhnout. A celá kniha je napsaná zvláštním způsobem, kdy všech postav litujeme, zadržujeme dech při krvavých střetech, a já jsem dokonce při té knížce a její reálnosti párkrát skoro brečela. Ať už jde o moment na začátku, kdy vyberou Prim a Katniss se s tím nehodlá smířit, nebo samotný osud Routy. Autorka to celé popisuje tak chladně, reálně, uvěřitelně, že jsem to prostě všechno viděla před sebou... a celkový vjem byl tím pádem hodně intenzivní.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Knížka měla rychlý spád, a rozhodně bych nelitovala, kdyby autorka vyplýtvala více času na "přípravu k hrám". Ale toho ani tak nelituju, neberu to jako negativum, knížka je i bez toho naprosto skvěle čtivá a rychlost běhu děje je naprosto perfektní.

100%
Knížku rozhodně doporučuju. A já jdu na další díly.
 


Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 11. ledna 2012 v 12:18 | Reagovat

S tím neodlepením se od knížky musím souhlasit, a když už se tak stane, jen přemýšlím o tom, kdy se ke čtení mohu vrátit. Zatím mám za sebou jen první díl a  lze to okomentovat slovy: "Páni, to je fakt hustý." :-D
Hodně se těším na film, tak doufám, že ho nezvořou, ale trailer vypadá dobře, takže snad...

2 Rodaw Rodaw | Web | 23. května 2012 v 12:52 | Reagovat

Tuto knihu opravdu miluju. Je to moje srdcovka. jsem ráda, že se ti líbila taky :-)

3 B. B. | 27. března 2014 v 11:54 | Reagovat

Zrovna tahle kniha a její pokračování mě osobně vůbec neoslovila. Působilo to na mě dětinsky a v mnoha ohledech se postavy chovali nelogicky -.- Nemluvě o tom, že po přečtení poloviny knihy, mě neustálé myšlenkové pochody nevyspělé a naivní Katniss nudily do takové míry, že jsem je přestala číst a zbytek knihy jsem se soustředila jen na dialogy, abych věděla, o co jde -.-
Ich-forma to úplně pokazila, protože se čtenář nemá šanci seznámit s ostatními splátci, takže to nemůže nijak extra prožívat. V tomto ohledu byl film o mnoho lepší.
Tato kniha pro mne byla obrovským zklamáním. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel