Život na střední

10. listopadu 2011 v 21:23 | Annieren |  Scrapbook
Co se u mě změnilo, jak jsem nastoupila na střední? Typické. Holka z vesnice, která celých devět let znuděně proseděla ve třídě pitomců, nafoukaná, nastoupila na střední a krapánek jí spadl hřebínek. Pardon, že to tady tak popisuju, a taky pardon mým bývalým spolužákům, které nazývám pitomci. Tohle byla prostě názorná ukázka.
A stejně to nikomu nevadí.

Říkal to i náš třídní, máme ho na Češtinu. Že přijdeme z té třídy, kde byli méně inteligentní lidé, a vyjeveně čumíme na to, co do nás cpou v gymplu. On sám je hrozně v pohodě, mám ho ráda, ale když jsem svým bývalým spolužačkám ve vlaku (dojíždí do Rakovníka na obchodku, já na gympl) ukazovala naší třídní fotku, hrozně se smáli tomu, jak on vypadá. A to se mi to vybavilo, všechna ta jejich povrchnost. Smějou se ostatním, kravinám, nevím, mě to nepřijde vtipné. Při nějakém intimnějším videu nebo scéně ve filmu se mohly potrhat smíchy.
Víte, co je zajímavé? Až na střední jsem si uvědomila, jak jsem to na základce nenáviděla. Svojí třídu. Když jsem je opouštěla, ani slzu jsem neukápla. Fajn, byli v pohodě a tak, ale hrozně netolerantní, povrchní a... nevím. Prostě jak jsem psala výš, byla jsem tam jediná, co se zajímala o anime, fantasy a tak, a neměla jsem se prakticky s kým bavit. Byla jsem tam sama.
Teď, na střední, je to jinak. Připadám si víc mezi svými. Jsou tam holky, které koukají na anime, jedna je přímo blázen do Japonska, učí se i ty znaky, ta další hrozně ráda čte fantasy a ta třetí zná Dragon Age. A ty ostatní, se kterými se bavím, jsou tolerantní vůči mým zájmům. A také o nich vědí, což je další krok dopředu, protože na základce jsem se o tom neodvážila nikomu ani říct - kvůli výsměchu.
Samozřejmě, že máme ve třídě i lhostejné kuřáky s trošku... ehm... menším IQ, ale s těma se bavit nemusím, tak se s nima nebavím, ne? Stejně vypadnou v pololetí s pětkami na vysvědčení a ve třídě nás z devatenácti zbyde bůh ví kolik.

To taky říkal náš třídní. Řekl nám, že učí třicet let a že jde školství "do hajzlu" - takhle přesně se vytvářil. Řekl, že nic neumíme, ale že to není naše chyba. Že by se měli obnovit přijímačky, všude, a ne se rušit, což je teď trend. Taky prý za těch třicet let hodně ubylo nároků na studenty. Učí toho míň než kdysi.
Zajímavé je, že tenhle gympl až do minulého roku přijímačky dělal, a zrovna v mé devítce je zrušil. Měla jsem to tak jednoduché, ale neříkám, že prospěšné.

Co se tímhle článkem snažím říct... hm. Na vysvědčení už nemám samé jedničky, ale dvojky a dokonce trojku z chemie, protože jsem zjistila, že náš učitel na základce nás naučil kompletní a obrovské hovno. Tedy nic. Opisovali jsme učebnice a nazpaměť se učili definice, tak čemu se tady divím, že?!
Je to pro mě samozřejmě překvapení, změna té úrovně, ale i s těmihle výsledky patřím k nejlepším ve třídě. Mamka byla dneska na třídních schůzkách, kde jim třídní ukazoval seznam třídy a kde byli označeni propadající. Prý téměř polovina. Já se zatím opravdu držm a i když jsem z vesnické školy a debilní třídy, jsem lepší než ti "z městské školy, která má mít úroveň", za což jsem samozřejmě ráda. Ona za to spíš může jejich lenost, jsou chytrý a dá se s nimi bavit, ale prostě... líný. Já neříkám, že nejsem líná, akorát prostě hodinu jedu do školy vlakem, tak mám čas... a učím se. A pak to umím :D.

Co mě ale štve je ten stereotyp. V půl šestý vstávám, v šest mi jede vlak, ve čtvrt na osm jsem tam. Ve třičtvrtě na tři nebo v půl pátý jedu domů, jsem doma ve čtyři nebo v šest. Jdu se učit. Zkouknu Facebook, deviantArt, nějaká videa. Jdu do sprchy. Zase internet a pák jdu spát. Nemám čas na psaní, vůbec na nic. Jsem vyčerpaná a trpím, protože moje fantazie je na ústupu. Musím se vrátit zpátky ke svému představování, jinak se asi opravdu zblázním, a to neříkám jen tak.
Tak schválně - jak jste vy našli balanc mezi školou a svými koníčky - psaním, focením, kreslením...? A neříkejte, že na školu kašlete, protože to já asi nikdy nedovedu, alá jsem vzorová dcerunka na střední škole.
 


Komentáře

1 myanmar myanmar | Web | 10. listopadu 2011 v 21:49 | Reagovat

Balanc jsem našla ve chvíli, kdy jsem zjistila, že známky nikdy, ale opravdu nikdy neuplatním.

Na škole kam chodím totiž bez čtyřky na vysvědčení ve druháku a výš snad ještě nikdo neodešel - a v tu chvíli nemá cenu se přetrhnout, protože na potřebný průměr 1,2 nedosáhnu ani kdybych se odrážela ušima. Opravdu ne. Ti lepší (chceš-li šprti), kam nějakým nedopatřením patřím i já, mají jen jednu čtyřku, o těch horších se raději ani nezmíním.

Změnila jsem přístup - snažím se opravdu makat v předmětech co mě zajímají a to ostatní tak nějak "udržuju" na trojkách. Umím se rychle učit, protože hraju divadlo a naučit se přes noc desetistránkový scénář člověka vycvičí :)

Věřím, že udělám přijímačky alespoň na nějakou školu kam chci. Na tu úplně vysněnou se zřejmě nedostanu, ale jsem odhodlaná zkoušet to dokud to nevyjde :d

Takže rada na závěr: Hlavně se nezbláznit. Na střední (především na gymnáziu) je třeba najít něco co tě opravdu zajímá a za tím si jít. Gympl je super, ale narvou do tebe strašný množství informací a mezi tím kvantem je dost těžký udržet tu potřebnou část...

2 KadetJaina KadetJaina | Web | 10. listopadu 2011 v 22:23 | Reagovat

Prvák je hroznej záhul a do pololetí budeš ještě trpět nedostatkem času. Až se zaběhneš, bude to lepší a budeš mít čas i na psaní, protože se nebudeš muset tolik učit. Já jsem teda flákač obrovskej, ale i tak sleduju ty změny. V druhým pololetí se zaběhneš a uvidíš, že se múza i inspirace vrátěj ;-)

3 Obayo Obayo | Web | 10. listopadu 2011 v 23:29 | Reagovat

Jo taky se mi to stalo, když jsme šla do prváku na uměleckou školu, byla jsem zděšena, všechno bylo tka nové, tak divné a tak vzrušijící. Jenže otravné. Nikdo se nevěnoval tomu čemu já, nikdo nebyl střelený jako já. všichni jen seděli a koukali. Rok... Vydržela jsem tam rok, semnou se nikdo nebavil protože jsem byla moc ujetá, musela jsem přestoupit...4roky tam sedět? jste se zbláznili? ani náhodou! šla jsem :D no a na té druhé škole? Ještě větší sranda, já zvyklá bavit se s klukama (na základce jich bylo 18 v poměru nás 8holek) jsem se dostala do třídy plné holek. Byl to uděsný rok než jsme se začali jakž takž bavit. Druhák.... Peklo na zemi, poslouchat celé dny "zlomila sem si nehet, sem tlusta atd..." třeťák je svatý :D spojili nás s jinou třídou a já sem ve svém živlu :d sice je tam jen 9kluků z 33lidí ale vystačí i za 30 :D

4 Peťka Peťka | Web | 11. listopadu 2011 v 8:40 | Reagovat

váš učitel měl pravdu - školství je vážně hodně rychle do háje. když jsem šla na střední já, tak byl průměr pro vstup bez přijímaček 1,23, což vycházelo asi na jednu max 2 dvojky a člověk nesměl mít ani jednu 3 z hlavních předmětů? teď prý berou lidi i s 4 a průměr mají 2,5... tak kde to jsme? a to je jičínská MOA považována za jednu z nejtěžších v ČR...
co se týče povrchnosti - vždycky se takoví jedinci najdou, bohužel. já sama se sice nezajímám moc o anime, ale fantasy bych mohla číst od rána do večera a dragon age jsem si zamilovala po 10 minutách hraní ;)
a najít balanc mez školou a zájmy? jsem na vysoké a upřímně říkám, že je to skoro nemožný. :(

5 Syed Heckle Syed Heckle | Web | 11. listopadu 2011 v 11:10 | Reagovat

No, po pravdě...já jsem vděčný že většina přímaček ustoupila..Nejsem hloupý nebo líný, z humanitních předmětů mám kolem 1-2 ale z matematiky je to horší třeba 4 mnohdy až 5 (jsem diskalkulik a dělá mi to prostě problém, hlavně od základky se mi nikdo s matematikou nevěnoval) Nicméně, s tím že jde školství do hajzlu je pravda, ale...hehe...upřímně, chodím na Cestovní Ruch a trpím jak se tam nedozvím nic užitečného, až začnou vyučovat praktické věci tak s tímhle budu souhlasit, ale pokud si myslí že jde školství do hajzlu proto, že na nás nejsou tak přísní (což bych teda neřekl, jinak bych ted neseděl doma totálně zhroucený a nevyspaný - jo nejmín dva měsíce jsem pořádně nespal a stále nespím) A upřímně? Nesnáším školu, tedy alespon tu na kterou chodím a jsem naštvaný, že beztak tu máme škol v ČR málo (co se týče různých zaměření) a ve finále kdybych chtěl být novinář nebo něco takového, musím si shánět informace jak funguje kriminalistika, jak se řeší vražedné případy v REALU (kdybych chtěl psát třeba detektivku), nic prostě ani na té kriminalistice se to nedozvíš, o politice jak by smet. Já? Já na školu bohužel vážně kašlu (nebudu říkat proč, na DA jsi to možná četla) a věnuji se psaní at odtud můžu konečně vypadnout. Já to mám na střední a základce bohužel stejné, jediná pořádná kamarádka a tím to končí.

6 Fragile Fragile | Web | 11. listopadu 2011 v 13:00 | Reagovat

Na střední přišlo hrozně změn a jak jsem základku nenáviděla, tak svou střední miluju. Samozřejmě se najde pár lidí, které prostě nemusím, ale i tihle "nejhorší" jsou pořád mnohem lepší než ti "nejlepší" na základce. Připadá mi, že jsem se dostala konečně mezi své. Mám kamarádku a s každým spolužákem se o něčem dokážu pobavit.
Ale je pravda, že jsem šla na gympl torchu i s tím, že se všechno změní a já se budu učit. Ale nepočítala jsem s tím, jak moc. Každý den se učím minimálně dvě hodiny a to ještě ne všechno, co bych měla. Koníčky šly absolutně stranou a já mám čas tak hodinu za týden věnovat se něčemu co mě baví. Jsem totálně nevyspalá a pořád unavená. Ale známky si udržuju zatím dobré, i když neříkejme předem že. :-) A co je nejhorší je stres. Vím, co říká, jsem stresman, že to není možný a přichází s tím spousta problémů. Teď ležím doma s tím, že nemůžu cokoliv sníst aby mi nebylo špatně. A co za to může? stres. Takže kdo to umí ať se nestresuje, protože já se toho asi nezbavím a je to upřímně otravný a strašný.

7 Annieren Annieren | Web | 11. listopadu 2011 v 16:33 | Reagovat

[1]: To bych taky ráda, ale já se ke trojkám "odvážím" až aspoň v tom druháku :D. Ale díky za radu :-) .

[2]: Tak se uvidí, no <3.

[3]: To jsem ráda, že jsi si nakonec našla svoje... ono je to důležité, bavit se můžeš s každým, ale přátele si musíš najít :-).

[4]: Jde a je to špatný. Ale když s tím nikdo nic dělat nechce, tak prosím.

[5]: Já se ti nedivím... chápu tě. A zase nevím, co říct, abych nezněla... přehnaně... :(

[6]: I pro mě byla střední vysvobozením, našla jsem lidi, se kterými si rozumím a tak. A stresman naštěstí nejsem, díky těm mnoha vystoupením s flétnou a kytarou v ZUŠce, ale znám to, nepříjemný pocit...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel