George R. R. Martin - Střet králů (kniha druhá)

6. listopadu 2011 v 18:20 | Annieren |  Knihy
Čas zešílel. Deset let dlouhé léto pokoje a hojnosti se blíží ke konci, a jako zuřivá bestie se neodvratně blíží krutá, mrazivá zima. Dva mocní muži - král Robert Baratheon a lord Eddard Stark - kteří třímali žezlo moci v časech nuceného míru, jsou mrtví.
Zatímco oblohu protíná znamení zkázy - kometa barvy krve a plamene - o moc nad rozdělenou říší bojuje šest frakcí. Eddarův syn Robb byl korunován za Krále severu. Na jihu vládne domnělý následník trůnu Joffrey Baratheon, oběť intrik dvořanů v Králově přístavišti. O trůn usilují také dva Robertovi bratři a ke starému způsobu dobývání se rovněž vrací v nemilost upadlý rod Železných mužů. V bitvě o světadíl riskuje svou existenci i exilová královna, Matka draků. A na severu se muži Noční hlídky vydávají do krutých končin za Zeď, aby se vypořádali s divokými a Jinými, co tam přebývají.
Na pozadí krvesmilstva a bratrovraždy, alchymie a válek lze cenu slávy měřit jen krví. A chuť vítězství mohou poznat pouze muži a ženy z té nejtvrdší oceli... a s tím nejtvrdším srdcem. Protože - když se střetnou králové - chvěje se celá říše. (anotace)


1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
To už snad ani nemusím odpovídat, nebo ano? No, protože jsem chtěla pokračování, no...

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Nečekané zvraty

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Rozřešit

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Upřímně, v téhle knížce mi bylo hodně líto Sansy. Opravdu hodně líto. Pitomý Joffrey, neměla se za něj chtít vdávat, když byla ještě naivní... taky mi začalo být trochu líto Theona, Aša je hrozná mrcha. Dobře, za polovinu toho všeho si může sám, neměl táhnout na Zimohrad (ajajaj, spoiler jak vyšitý), ale stjeně mi ho bylo líto.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Příběh jde tentokrát rychleji než v Hrách o trůny, a opět se ukazuje, jak je George R. R. Martin mistr překvapení. Když už si myslím, že bitva nějak dopadla a kupodivu se za to raduju, najednou přijde nečekaný, nečekaný zvrat. Zničehonic, jako blesk při suchu... prostě tak. Také pana Martina obdivuju za to, jak dokáže vést tolik příběhových linek. Daenerys, Arya, Tyrion, Catelyn, Jon, Sansa, Bran... jo, jo, Bran! Na konci knížky jsem byla hrozně šťastná, bylo mi líto Catelyn, ale Bran si to konečně uvědomil, a proto jsem byla šťastná.
Ale ohledně Brana se opět objevuje pár krásných překvapení. A za polovinu z nich může ten pitomec Theon.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Co mi vadilo? Hm, hm... vlastně ani nevím. Občas mi vadila Catelyn, protože se chovala hrozně pitomě, ale to spíš v první knize, tady ani moc ne. Nemám tady co vytknout.
 


Komentáře

1 Syed Heckle Syed Heckle | Web | 9. listopadu 2011 v 11:58 | Reagovat

Musím říct, že mám také pár takových knížek, které si rád přečtu ale nutno říci, už mě dávno nebaví. Nejsem prostě na ty epické epic epic battle s epickými postavami s nejepičtějším vzhledem a nejepičtějšími schopnostmi. Kor potom, když nějaký odborník (včera jsem si to četl na internetu a málem vybouchnul smíchy nebo vzteky - whatever) řekne,že takový Temeraire je podprůměrné čtení pro podprůměrného čtenáře. Jasně je to jeho názor ale tím kopne do prdele všechny, kdo to četli s láskou jako já. Věřím že by tohle mohla být dobrá knížka, ale já už na to nějak nejsem. Možná časem se na to vrhnu, ale jinak obdiv za ty recenze :)

2 Annieren Annieren | Web | 10. listopadu 2011 v 20:06 | Reagovat

[1]: Já neberu Hru o trůny jako "epic" knížku, beru to jako typický středověký příběh s prvky fantasy. A hej, patří k mým nejoblíbenějším knížkám :D.
Temeraire je dobrý, nezařadila bych ho k podprůměrným knížkám, to rozhodně ne, ale musím se přiznat, že zrovna tu Hru o trůny mám radši... :-)

3 Syed Heckle Syed Heckle | Web | 11. listopadu 2011 v 11:15 | Reagovat

To ti neberu samozřejmě :D Já jen...asi vážně mám radši spíš tu renesanci :D to bude tím :D

4 Ilona Ilona | Web | 26. listopadu 2011 v 11:18 | Reagovat

Hezké. Zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel