Scott Westerfeld - Leviatan

30. září 2011 v 16:35 | Annie-chan |  Knihy
První svazek nesmírně napínavé nové série pro mladé dospělé. Odehrává se v alternativní steampunkové minulosti, v níž je svět rozdělen na Industriály, kteří ovládají ohromné parní pochodující válečné stroje, a Darwinisty, jejichž hybridní "potvůrky" fungují jako vzducholodi, parní vlaky, válečné lodi i ponorky. Příběh se odehrává těsně před první světovou válkou. Alex, utajený levoboček nedávno zavražděného arcivévody Františka Ferdinanda, prchá před strýcem Františkem Josefem, který ho chce zavraždit, do Švýcarska a tam se s eznámí s Deryn, skotskou dívkou, která se v převleku za chlapce stane kadetem na válečné vzducholodi Leviatan, ohromném ekosystému složeném z velryb, netopýrů, včel, šestinohých psů závislých na vodíku a všelijakých jiných potvor, díky níž je neporazitelná.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Ehm... částečně to bylo kvůli tomu, že to bylo steampunkové. Počkat! Spíš to bylo jenom proto. No, a taky je pěkná obálka.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Začínající válka

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Létat

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Samozřejmě že s Deryn! Jen se na ní, na chudinku, podívejte, musí se převlékat za kluka, aby mohla dělat to, co jí baví. V tom je viktoriánská doba opravdu trochu krutá, tou diskriminací žen. Ale podívejme se pak třeba na tu doktorku. To byla žena, darwinovec, a taky to někam dotáhla... hm, další postavy... Alek. Ze začátku mi připadal jako protivný, rozmazlený kluk, ale ke konci jsem ho začínala mít ráda. Volger a Kopp (nebo jak se jmenoval) byli ale k nezaplacení! Úžasné postavy.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Obálka je opravdu nádherná, stejně jako mapka, kterou najdeme hned na začátku i na konci knihy. I ilustrace uvnitř knihy jsou pěkné, i když by možná bylo dobré vydat verzi bez nich (a také bez toho protivného jedna a půl řádkování). Teď ale ke knize - příběh je to opravdu pěkný. Náš svět na pokraji první světové války, ale rozdělený na Industriály - "ty se stroji" - a na Darwinovce - ty s "kříženci zvířat". Tenhle nápad mě opravdu nadchnul a moc se těším na další díl.
Konec byl rozhodně zajímavý.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
1,5 řádkování! Bože, to nesnáším. Když jsem to četla, došlo mi, že je to myšleno jako knížka pro děti (od desíti let, jak uvádí obálka), protože ty obrázky a řádkování, to byl prostě důkaz na entou. Ale i já jsem si to s chutí přečetla, bavilo mě to. Akorát párkrát chyba v překladu - Deryn se vydávala za kluka a párkrát jako kluk nemluvila, říkala "dělala" místo "dělal" a podobně. Ale fajn, to se dá přežít. Ohledně dětské naivity, možná by do toho chtělo "vlít" trošku víc temnoty, ale to už by to pak asi nemohla být kniha pro děti... jo, a hádky Deryn a Aleka o Industriálech a Darwinovcích byly taky trošku přehnané, prostě to bylo také dětinské. Představte si české teenagery, jak se hádají s těmi anglickými, že Česko je hezčí země. Ale možná tohle zaujetí je jenom dobou, no... no nic. To jsou opravdu takové nesmyslné detaily.
Sečteno a podtrženo, kniha nemá nic tak hrozného, co by stálo za kritizování :D. Vlastně je to opravdu pěkná knížka, i když místy trochu dětinská. Ale mě bavila.
 


Komentáře

1 Hanyuu Hanyuu | Web | 30. září 2011 v 17:19 | Reagovat

Já od Westerfelda četla jen Oškliví a Krásní, v nejbližší době si budu pořizovat ještě Speciály, a i to mě bavilo... sice jsem si občas říkala, že pár věcí tam působí dost debilně, možná kdyby mi bylo o trošku míň..tak 15 (no co 3 roky...ale ono to dělá divy :D ), bavilo by mě tonejspíš mnohem víc... a co se krásných týče... jsou to prostě vymaštěnci :D ... ale taky mě to bavilo, bylo to takové pohodové :)

2 Dý | Web | 11. ledna 2012 v 16:45 | Reagovat

Hm, možná to je knížka pro děti, ale mně se Leviatan líbil i tak. :) A ty ilustrace jsou úžasný! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel