8. lekce: Napětí

5. července 2011 v 8:06 | Annie-chan
Tak za prvé - už nikdy žádná předsevzetí ohledně toho, co bude v příštích "lekcích". Dost mě to omezuje.
Za druhé - připadám si jako "jednooký slepým králem", když tohle píšu. Radši překládám nebo sháním informace, protože když něco píšu, tak říkajíc, on my own, cítím se trošku jako tupec, který se snaží poučovat ostatní a přitom nic neumí...
No nic. Klikněte pod perex, pokud si přejete.

Napětí je v knize docela důležitým aspektem, protože pouze napětí nutí čtenáře číst dál a kulit oči z důlků, a pokud kapitolu nebo dokonce celý příběh utnete v tom nejnapínavějším, věřte, že si bude kousat nehty do příštího díla, pokud ono napětí se vám vážně povede ;).
A přitom je vcelku primitivní ho docílit - jenže se lehko řekne, těžko udělá, že?

Kouzlo napětí spočívá v jednom jediném - v natahování. Ti, kteří píšou už delší dobu, to zřejmě ví. Pokud kapitolu/příběh uspěcháte a očekávání díky tomu nevyvrcholí tak, jak mělo, čtenář si sice může říct "pěkný", ale nebude z toho mít ten správný pocit.

Princip je tedy takový: za prvé, vytvořte napětí. V nějaké situaci, počátek souboje, očekávání, prostě cokoliv. Tohle je myslím jednoduché. Za druhé, odkládání vyvrcholení. Čtenář si řekne "ou, něco se bude dít" a taky že bude, ale je důležité najednou začít všechno hrozně okecávat, tak je to, nebo třeba jednoduššeji zavést děj na jiné místo a pak se k centru napětí vrátit.

"Základní technikou, jak vytvořit napětí, je vzbudit očekávání čtenáře a poté odkládat jeho naplnění. Necháte ho viset ve vzduhu - evokujete napětí.
Když čteme, naše představivost předbíhá příběh, vytváří možnosti. Srovnává je s tím, co již z příběhu známe, snaží se hledat i mimo hranice příběhu a srovnávat s nahromaděnými očekáváními, která jsme si vytvořili při čtení jiných příběhů. Vytvářením napětí dáváme čtenářově představivosti dostatek času, aby v tomto procesu vyhledával vlastní pohádky. Mezitím sílí snaha dozvědět se, co se stane."
Citace; knížka Jak napsat bestseller, Celia Brayfielová, vydavatelství Olympia, rok vydání 2007

Pokud napíšete příběh/kapitolu, do které jste umístili natahováky a tedy i napětí, doporučuju to po sobě přečíst, aspoň dvakrát. Budete pak hodně překvapeni, když zjistíte, že to vaše dlouhé natahování je ve skutečnosti jenom pár řádků navíc a že je to celé takové nemastné, neslané. Vyvrcholení napětí stejně přišlo moc brzo, ale jak to, vždyť jsem to tak hezky okecal/a?

Asi bych to řekla tak, že když člověk čte něco napínavého... no, zřejmě mu ty oči létají trošku rychleji :). Pokud hodně čtete, určitě to znáte. Já třeba vždycky louskám řádek po řádku, ale jak dojde k něčemu napínavému, prostě letím.
Tím chci říct - pokud píšete, natahováky udělejte opravdu dlouhé, a když si myslíte, že je to akorát, ještě víc na to přišlápněte. Nikdy to neuškodí.

"Jak dlouho vlastně můžeme napětí protahovat? Tak dlouho, dokud roste snaha dozvědět se víc. Jakmile se začne blížit vrcholu, je čas čtenáře vrátit zpět, dát jim, co chtějí, říct jim, co se stane. Když vyvrcholila snaha dozvědět se víc - čtenář se začne nudit a už ho to nezajímá. Jestliže to prozradíme příliš brzy, bude mít čtenář pocit, že jsme ho ošidili, protože se těšil na dlouhé flirtování. Obecně platí, že čím je následující událost významnější, tím déle můžeme napětí prodlužovat. Malé krize a drobné informace se mohou objevovat rozumně brzy poté, kdy je čtenář očekává, jinak bude mít opět pocit, že je ošizen.
Citace; knížka Jak napsat bestseller, Celia Brayfielová, vydavatelství Olympia, rok vydání 2007

Ukázky napětí

1. Přechody
Napětí, pomocí kterého se dozvíme něco nového, dostaneme se do nové situace, vyskytne se nám nový problém. Dáváme tím životu postavy nový směr a obracíme čtenářovu pozornost od toho, co se stalo. Prostě přecházíme.

Odevzdaně vzdychla. Když se pozorněji zadívala na nejbližší loutku, všimla si něčeho, co jí zprvu uniklo. Vypadalo to, že je vyrobena z větviček a suchých květin - přírodních materiálů - ale zdálo se, že na ni povětrnost nemá žádný vliv. Všechny loutky vypadaly jako nové, ne jako něco, co celé dny visí v prudkém lijáku. Pokud po dešti někdo každou loutku nevyměnil, musejí být vyrobeny z něčeho mnohem odolnějšího než jsou větvičky.
Třeba z plastu.
A musejí mít v sobě nějaké složité zařízení, bezpečnostní systém dost silný na to, aby znehybnil člověka, a natolik chytrý, že neublíží stromům ani ptákům. Něco, co působí na lidský nervový systém a neprostupně ohraničuje svět vesničanů.
Tally už bylo jasné, proč Speciální případy nechávají vesničany být. Tady nejde o pár lidí žijících si jen tak v divočině. Tohle je nějaký antropologický výzkum, chráněná oblast. Nebo... jak tomu říkali Rezatci?
Je to rezervace.
A Tally je lapena uvnitř.
Krásní; Scott Westerfeld

2. Zatajované informace
Zatajované informace jsou typické například v detektivkách, kde je nám zatajovaná vrahova identita. To by to pak nebyla správná detektivka, kdybychom to věděli, no ne?
Samozřejmě můžeme mít zatajované informace kdekoliv. Čtenář je pak hodně napjatý, o co sakra jde, a zvlášť, když se to dozví až na konci knihy.
Například v této ukázce se postava něco dozví, ale co, to je nám záhadou. Takhle vytržené z kontextu to ani tak nepůsobí, ale při čtení knížky pro mne tímhle začala muka, protože jsem prostě potřebovala vědět, co se to děje :).

Bellamy zvedl oči k Sató, která z něj nespouštěla zrak. "Nechtěla jsem vám to ukazovat," řekla. "Ale nedal jste mi na vybranou."
Obrazovka se znovu zamihotala, a když Bellamy sklonil pohled, soubor už se otevíral a jeho obsah zaplnil celý plochý displej.
Bellamy chvíli zíral na monitor a snažil se pochopit, na co se to dívá. Když mu to pomalu začalo docházet, ucítil, jak bledne. S hrůzou zíral před sebe, neschopen odtrhnout pohled. "Ale to přece není možné!" zvolal. "Jak se tohle mohlo stát?!"
Sató se tvářila zachmuřeně. "To povězte vy mně, pane Bellamy. To povězte vy mně."
Jak si architekt Kapitolu pozvolna začínal uvědomovat důsledky toho, co před sebou vidí, zároveň cítil, že celý jeho svět najednou balancuje na hraně děsivé katastrofy.
Proboha... udělal jsem hroznou chybu!
Ztracený symbol; Dan Brown

To by bylo vše o napětí. Věřte tomu, že sami to dokážete napsat dobře, jediná rada na to je prostě to po sobě číst. A taky pamatovat na to, že oči čtou rychleji, než píšou vaše prsty :D.
 


Komentáře

1 Neliss "Nellie" Screamers Neliss "Nellie" Screamers | E-mail | Web | 5. července 2011 v 10:32 | Reagovat

Dobrý článok! Také zatajenie informácií vie pekne pomučiť.:D Ja teda napätie veľmi nezvládam, ani zatajovanie, ale nestrácam nádej.:D

2 KyShi KyShi | Web | 5. července 2011 v 13:09 | Reagovat

Moc pěkně napsané :) Napětí v knížkách mě vlastně vždycky donutí knížku dočíst do konce :D

3 meisil meisil | E-mail | Web | 7. července 2011 v 14:31 | Reagovat

Já mám obvykle problém udržet postavy na uzdě a donutit je, aby se zabývaly problémem, který jsem jim uložila. Většinou, když po sobě něco přečtu, připadá mi, že příběh sice má cíl, docela hezky plyne, ale smysl toho cíle prostě chybí...
Přechody jsou strašné nejen v knížkách, ale i ve filmech. Například takový pán prstenů. Gandalf vytřeští oči "už to začalo" a střih a už je tam záběr na Froda, jak se pachtí do kopce...
Mám přesně opačnou taktiku. Nudnější, protahované části přelétnu zběžně pohledem a napínavé, akční části pečlivě čtu, aby mi nic neuteklo :D
Z pohledu čtenáře jsou zatajované informace zpestřením a mučením, z pohledu autora (omezeno na mne) jsou pouze mučením, protože než se dostanu ke konečnému vysvětlení, desetkrát se ona zatajovaná informace X změní :D

4 Annie-chan Annie-chan | Web | 7. července 2011 v 19:30 | Reagovat

[1]: Ale zvládáš, nepodceňuj se :D.

[2]: Zpropadené napětí holt člověka nikdy nedovolí odtrhnout oči od stránky :D.

[3]: Já už to s tím napětím nějak tak zvládám, vždycky to nějak okecám, pak to po sobě párkrát přečtu a přidám tam ještě víc okecávání, a je to :D.
Se zatajovanými informace jsme na tom stejně :D.

5 meisil meisil | E-mail | Web | 7. července 2011 v 20:28 | Reagovat

[4]: To jsem ráda, že nejsem sama :D
i když si to člověk pečlivě napíše, propracuje a potom píše podle "osnovy", stejně to většinou dopadne jinak :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel