Scott Westerfeld - Oškliví

22. června 2011 v 18:47 | Annie-chan |  Knihy
Každý může být úchvatně krásný, co je na tom špatného? Tally bude brzy šestnáct a už se nemůže dočkat. V jejím světě šestnácté narozeniny znamenají operaci, která člověka změní z fyzicky ošklivého na dokonalou bytost, a tím jej katapultuje do ráje špičkových technologií, kde jedinou prací je nikdy nekončící zábava.
Několik týdnů před narozeninami však Tally potkává novou kamarádku Shay, která si není úplně jista, jestli vůbec chce být krásná. Mnohem raději by se ocitla mimo dokonalý svět, na utajeném místě zvané Kouř, kde žijí oškliví, kteří se rozhodli vzbouřit diktátu a povinnosti být krásný. Když Shay uteče a zanechá Tally šifrovaný vzkaz s popsanou cestou do společenství, odhalí Tally odvrácenou stranu světa krásných - a není to nic pěkného. Úřady jí postaví před nejhorší volbu, jakou si dokáže představit: buď najde svoji kamarádku a vrátí se s ní zpět, nebo nikdy nebude krásná. Její rozhodnutí jí navždy změní život... (Zadní obálka knihy)

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Přečetla jsem si recenzi na hidden-stories.blog.cz, a docela mě to zaujalo. V knihovně ale knížku neměli, tak jsem si řekla, že až holt budu v nejbližším knihkupectví. Pak jsem ale náhodou knihu i její pokračování zahlédla v knihovničce mého známého (bojím se nazvat ho kamarádem, když je asi o sedm let starší než já :D), který mi předával učebnice na gympl. Tak se ocitla u mě doma a brzy určitě i její pokračování <3.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Vybírání stran (omlouvám se, že jsou oboje podstatná, ale myslím, že to perfektně sedí)

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Vzdorovat

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Protentokrát to nebude úplně hlavní hrdinka, Tally - i když jejím pocitům jsem také rozuměla - ale Shay. Nerada se podřižuju, ať jde o cokoli, a i kdyby mi od dětství vtloukávali, že jsem ošklivá, stejně bych se nechtěla stát krásnou... aspoň myslím. Ono takovéhle ovlivňování dokáže hodně, ale což.
Tím neříkám, že ostatní postavy se mi nelíbily. Naopak, jak jsem řekla, Tally byla perfektně zobrazená a její vybírání stran pochopitelné - vyrůstala s tím, že je ošklivá a že v šestnácti vstoupí do toho nádherného světa krásných, a pak se to zničehonic... zvrtne. David byl taky sympatický, ale přijde mi, že všechny ostatní postavy byly hodně, hodně nedokreslené, pokud tedy mají ještě hrát nějakou roli.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Postavy. Příběh. Odkazování na NÁS - coby Rezatce. Objevování. A i ta létající prkna - zajímavá to věcička. Chtěla bych nějaké vlastnit <3.
Myšlenka celé knihy je fantastická. "Ve světě mimořádné krásy je každý normální ošklivý."

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Hm. Možná by to byl fakt, že mi kniha tak rychle utekla? Vzala jsem si jí do školy a za 5 školních hodin jsem jí přečetla skoro celou - chybělo 50 stránek <3. Vraceli jsme učebnice a pak koukali na Prci, prci, prcičky 3 (nechápu, jak to učitelka mohla dovolit, ale ona si prostě odejde a nechá nás na něco takového koukat ve škole... uh), takže zatímco oni se tam řehtali jak blázni nad tím, kolik je tam sprostých slov, já si četla. Nelituju :D.
Knížku můžu jedině doporučit. Možná se mi tak nelíbily nerozvinuté vedlejší postavy, ale to je snad asi všechno. Už se těším na další díl... protože tenhle končil přímo... strašidelně.
 


Komentáře

1 Alisa Alisa | Web | 22. června 2011 v 19:31 | Reagovat

Táto knižka má nejaké priveľmi dobré ohlasy . Pôvodne som ju nemienila čítať, ale leží mi doma na stole, tak sa do nej možno pustím . Koniec koncov, vyzerá miniálne zaujímavo . Aj keď ja takéto príbehy práve nemusím .

2 Neliss "Nellie" Screamers Neliss "Nellie" Screamers | E-mail | Web | 23. června 2011 v 17:34 | Reagovat

K tejto knihe by som sa rada dostala. =)

3 Krutá Krutá | Web | 23. června 2011 v 18:13 | Reagovat

Prkna byla skvělá a druhý díl také není špatný. Ovšem na konci, no nevim, jestli by některé knihy neměly mít jen dva díly.

4 Rodaw Rodaw | Web | 23. května 2012 v 12:51 | Reagovat

Tu knížku si chci přečíst!! Úplně jsi mě navnadila!! :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel