5 Days of August

21. června 2011 v 22:18 | Annie-chan |  Filmy

Na Bálkanském poloostrově zuří válka mezi Ruskem a Grúzií. Do této válečné oblasti přijíždí americký novinář a jeho kameraman, aby zdokumentovali situaci pro svoji televizi. K ruce mají místního člověka, který jim má dělat průvodce a tlumočníka. Když se všichni tři dostanou do křížové palby, přestane jim jít o reportáž a začnou bojovat o holé životy. (csfd.cz)

Tak, na začátek - sama od sebe bych se na tenhle film asi nepodívala. Tak trošku se "bojím" koukat na válečné filmy, hlavně kvůli tomu, že jsem pak naštvaná na celý svět, že něco takového dopustí. Jenže dneska si ten film rozhodl pustit taťka a já si řekla, že se na začátek budu dívat s ním, stejně nemám co dělat. No, nakonec jsem dokoukala celý film.
Jak je zmíněno na začátku, jde o konflikt mezi Grúzií a Ruskem. Gruzie více méně vznikla roku 1991, kdy získala nezávislost. Ano, oprostila se od Sovětského svazu (trošku mě potěšilo, když nakonec ve stejné souvislosti byla na konci zmíněná i Česká republika - on někdo ví, že existujeme... to potěší).
Taťka mi řekl, že film se prý natáčel podle skutečných událostí (jestli i podle skutečných postav, to nevím, ale možné to je - přeci jenom, váleční novináři...), a o to těžší si je představit, že všechno, co se tam dělo, byla pravda. Někdy to bylo až moc... detailní. Ach ano, zase jsem nadávala.
Pokud chcete přímo vědět, jak proběhlo "Pět dní srpna", mrkněte na tetku Wikipedii nebo strýčka Googla. Však tam se něco najde.
Co bych řekla k ději. Přeskakujeme z místa na místo, z události na událost, a hlavní postavy - novináři - se celou dobu snaží chránit paměťovou kartu s videonahrávkou, která by prokázala, že "si začlo Rusko, a ne Gruzie". Konec jsem tedy nečekala tak... happy-endový (no, všichni přežili, i když to vypadalo, že všichni zemřou - shrnuto a podtrženo) - jistě, zemřelo tolik lidí, ale čekala jsem, že jedna z hlavních postav zemře - a že k tomu měla blízko - a ona stejně přežila. Moc se mi to k takovému filmu nehodí, aby nakonec všichni hlavní protagonisté přežili, ale budiž.
Doprovodná hudba dobrá. Asi třikrát jsem si u jednoho soundtracku řekla, že si ho musím stáhnout... takže tím pádem se stahují všechny. Jako vždycky.
Herecké výkony se mi také líbily, i když co jsem četla na csfd.cz, podle nich nejsou moc dobré - mě rozhodně zase tak špatné nepřipadaly. Však ony existují daleko horší výkony...

To bude asi vše k tomuto filmu. Líbil se. Sice ten konec mohl být trošku tragičtější, vzhledem k tomu, že oběti na válečných reportérech jsou obvykle trošku vyšší... ale jak jsem řekla, nestěžuju si. Moje oblíbená postava přežila (eh... byl to ten kameraman :D), a tak to má být <3.
Na konci byly ještě výpovědi těch, co tento konflikt přežili, ale kteří někoho ztratili. Při tom nejde nebrečet, nebo aspoň nezesmutnět... a nenadávat na celý svět.
(I když si nemůžu odpustit poznámku, že tenhle film celkem dost "povzbuzuje" konflikt Rusko - Amerika. I´m just saying.)
Hodnocení: 85%

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel