Black Lagoon

27. prosince 2010 v 21:23 | Annie-chan |  Seriály

Žil byl jednou jeden mladičký, obyčejný japonský úředník jménem Okajima Rokuro, který stejně dělal jenom takové ty druhořadé práce a nadřízení ho často kopali do zadku. A ejhle, jednoho dne se z druhořadého úředníčka stal druhořadý poslíček - jeho nadřízení ho poslali doručit jakýsi disk do jihovýchodní Asie. Výlet by to byl celkem pěkný, kdyby mu plavbu nepřerušilo takové... neštěstí. Ano, loď přepadli piráti! A ne ti s šátkama na hlavě, papouškama a dřevěnýma nohama, ba ne, tohle jsou úplně jiní piráti, pracující pro ruskou mafii a hlavně prahnoucí po onom disku. A jak už jistě tušíte, tahle malá pirátská společnost se nazývá Black Lagoon. A z úředníčka se rázem stává zajatec bandy pirátů. Jak tohle může asi dopadnout...


useless-fire.blog.cz

Tak! Dala jsem si předsevzetí, že odteď budu psát recenze na každou knihu, anime i film, které přečtu, dokoukám a shlédnu. A jelikož jsem zrovna před pár hodinami dokoukala Black Lagoon, začněme s Black Lagoon.
Abych se vrátila k anotaci. Může to dopadnout tak, že Black Lagoon si záhy přejmenuje Rokuru na Rocka, jelikož jeho japonské jméno jí vyloženě štve, a ze zajatce se stává takový... zajatec-kamarád. Rock se tak poznává s Dutchem, což je lídr celé laguny, černoch s vousy a pleškou a s vynikajícím hlubokým hlasem, Bennym, blonďatým židem, který je technikem laguny a do celého pirátského prostředí se hodí asi tak stejně jako Rock, a nakonec Revy... "dáma" s hodně vytříbeným slovníkem nadávek, nemilosrdnou muškou (a dvěmi pistolemi) a hlavně s neustálým cynismem. Och, Revy... moje srdcovka.
Dál prozrazovat nebudu, ale můžu říct, že se jedná převážně o akční děj. Jak jistě tušíte (pokud ne, máte smůlu, spoiler toto!), Rock se k pirátům přidá a tak začíná celé tohle "Dobrodružství". Vůbec se totiž do daného prostředí nehodí. Všude samí mafiáni, dýleři, feťáci, piráti a zase mafiáni, a jak samotní "lagunáři" říkají, jsou jenom poslíčci a čas od času poruší zákon.
K postavám... myslím, že každý, kdo Black Lagoon viděl, si prostě nemůže vynachválit Revy. Ta je... božská. Miluju, když střílí, když vykládá Rockovi o penězích, když se s ním hádá, když nadává, ou jé... je to prostě drsná-žena. Nemůžu si pomoct, ale Dutch a Revy mi hned připomněly Yasua a Nanu z NANY. Dutch a Yasu jsou oba "lídři", s hlubokým hlasem a všechno vědí, všechno znají, a Nana i Revy jsou vcelku drzé, arogantní a umí se všude procpat. Hm, a Rock... občas mi to jeho obléčko japonského úředníka lezlo na nervy, i to, jak se pořád snažil hrát na hodnýho, i když mu muselo dávno dojít, že tohle je prostě nemožné, ale jinak fajn. Nevadil mi. A Benny... ten nebyl rozvinut skoro vůbec. Pak ale Black lagoon obsahuje řadu vedlejších, stejně strašidelně   nebezpečných kchůl charakterů, jako je Chan, který mi připomněl Roye Mustanga - až na to, že nemá rukavičky, Balalaika, "lídryně" hotelu Moskva - ruské mafie, Roberta - ale upřímně, spojení terminátora a toho typického oblečení pro služky bylo krapánek děsivé, sestra s pistolkou, nebo dvě upíří dvojčátka. Ale k srdci vám stejně přiroste asi jen Revy, tak co.
A pak...no... jak to říct... plus tohohle anime nespočívá v ději, jelikož v každé epizodě se vlastně odehrává něco jiného, tedy, že už se vyřizuje zase jiná věc. Plus spočívá hlavně v akci - v dynamických přestřelkách, řezání a prolévání krve, v každém výbuchu a v každém skákání z okna. Navíc, Black Lagoon si na nic nehraje - ukazuje, že lidi jsou vlastně svině, k sobě i jiným, a že se starají jenom o sebe. Jiné morální zamyšlení v anime asi hledat nelze. Jenom mě dostala úplně poslední pronesená věta první série - "Budu dělat svou práci. A mou prací je být nepřítelem národa"... creepy...
Ehm... tedy. Děj v podstatě nic moc, ale postavy a jejich dialogy skvělý, a dobrodružství a akce výrazně palec nahoru. Jedeme dál.
Openingy a endingy, doprovodná hudba. Opening vás dostane, to se musí říct. Málokdy se najde song, který k nějakému anime přesně pasuje, ale tady to platí dvojnásob. Zjistěte si text téhle písně, zkoukněte anime, a zamyslete se. Prostě... bezva. Navíc je opening udělán tak... zmateně, "tvrďácky" a rozostřeně, přesně tak, jak to mít já ráda. Nikdo nechce jenom prolétnutí postav, že! Ending byl nic moc, ale byl na konec vždycky výrazně a působivě navázán, takže to tak hrozné nebylo. Ale třeba u Nany se mi stalo, že mě jedno "navázání" konce dílu a endingu doslova rozplakalo. Doprovodná hudba... co byste čekali. Ani jí nebudete vnímat. Skvěle doplňuje. Animace je navíc dílem Mad Hause, autorů Death Note, takže logicky není co řešit. Jen trošku nechápu, proč má Revy fialové vlasy, když je má v manze hnědé.
Co říct na závěr... anime je to dobré. Výrazně dobré. Není dlouhé jako Naruto, nemá spletitý děj jako Full metal Alchemist, a přesto si jej (možná) oblíbíte. Zamilujete si postavy, které se (dokonce) vyvíjí - Rock, ze začátku strašpytel, ale později se do "Toho" dostane (překvapí vás hlavně v sedmém díle), Revy, která se ze začátku jeví jako tvrďačka, přesto se mi ale (opět) v sedmém díle odhalila trošku jako sobecká a dětsky smýšlející dívčina. U Bennyho ani u Dutche nezaznamenáte žádné změny, a je i škoda, že jejich charaktery nejsou víc rozvedené. Akce je tu hodně. Střílí se tu a prolévá děj. Pokud hledáte anime, nad kterým se však budete moci zamyslet, jděte zase o dům dál.

Hodnocení: 85%
 


Komentáře

1 Neliss "Nellie" Screamers Neliss "Nellie" Screamers | E-mail | Web | 28. prosince 2010 v 12:07 | Reagovat

Heh, tak to by si ma potešila, keby si to čítala. ^^
Inak, mohla by si mi dať facebook, ak máš?:)

2 Smirky Fortuna | Alia Smirky Fortuna | Alia | Web | 30. prosince 2010 v 10:12 | Reagovat

Fhuu... Black Lagoon. Na to jsem se dívala uź jeden ten pátek, i dva. Nicméně, mohu se vším souhlasit - BL je fajn oddychovka, když už člověk má dost cukrování, hrdliček a nasládlé omáčky kolem. Neříkám, že je to anime, které člověka dostane svou hloubkou, ale o to víc po něm v člověku něco zůstane.
Revy rulezzz, bezkonkurenčně! :D

3 stories-central stories-central | 31. prosince 2010 v 13:30 | Reagovat

Tak ako vyzerá to zaujímavo, tak skúsim sa na to kuknuť :)
Inak vlastne píšem ti preto, lebo "trochu" som sa inšpiorovala tvojim menu (teda, povedzme si to narovinu- dobre že som ho celé neskopírovala s tým čo tam máš :D:D) aaa neviem ale.. ak ti to vadí, tak by som ho zmenila :/ Ja len- istota je istota :)

4 Berenika Berenika | E-mail | Web | 1. ledna 2011 v 9:15 | Reagovat

To vypadá moc zajímavě. Vypadá to, že mám pro dnešek program XD

5 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 30. ledna 2011 v 15:31 | Reagovat

Black Lagoon je nejlepší akční anime, které jsem kdy viděla - jsem ráda, že napsal recenzi i někdo kromě mě, jen ať se sláva BL šíří dál! :D
Nejvíc se mi na tom líbí, že i přes akci to má jistou hloubku, příběhem to rozhodně není, ten je spíš oddychový, ale chováním postav, které jsou mimochodem všechny super (tradičně miluju Revy, ale kupodivu i Rocka, kterého jsem si oblíbila i přesto, že v podstatě nic nedělal, Balalaika jako šéfka ruské mafie... no, šel z ní respekt a měla styl :D vlastně jsem milovala všechny kromě Roberty, to byla kráva :D) Vždycky mě třeba dostávaly takové ty výmluvné scény dlouhého ticha, jak spolu kolegové vykouřili pár cigaret a tak... Navíc to vážně ukazuje, jací lidé jsou a líbí se mi, jak tam motivace postav není nějaký altruismus, to nesnáším.
Scéna v sedmém díle byla nejlepší moment celého anime, od té doby celkem (vlastně hodně :D) fandím páru RockxRevy, i když si myslím, že to není moc realistické... I když... Podle toho, co se děje v druhé a třetí sérii, by to nebylo zas tak překvapivé :D Otázkou ale je, jak moc se to v anime projeví, jak tak znám autory, tak nám dají jenom pár narážek...
A další věc, která je na Black Lagoon super: Ty zbraně! Nesnáším, když jsou v jiných anime jenom anonymní černé pistole, ale v BL spolehlivě poznášě typ pistole, protože vypadá skoro stejně jako opravdová :D (Chodím střílet :D)
A další věc: Věděla jsi, že Balalaice se Balalaika říká proto, že za války sloužil jako sniper a "Balalaika" je přezdívka pro Dragunov Sniper Rifle?
Eh, já už radši končím, jenom jsem chtěla říct, že jsem ráda, že někomu se Black LAgoon líbilo stejně jako mi, zasloužilo by si, aby bylo známější :D
S pozdravem Katsumi
(Tohle vyznělo jako koment fanatické fanynky... No co :D)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel