6. lekce: Můj vlastní fantasy svět

11. října 2010 v 21:24 | Annie-chan
Obrázek od mancomb_seepwood.deviantart.com
Tak, tahle "lekce" asi bude spíš pro fantasy-pisatele. Neříkám, že by nemohla posloužit někomu jinému. Půjde tu hlavně o porovnání a o můj postup.

Elfy tam, elfy sem, mágy tam, mágy sem, jó, a ještě trpaslíky a upíry! A samozřejmě nesmím zapomenout na gnómy... a možná by se tam hodili i nějací démoni...jenže kde budou žít... no co, nějak se tam nasáčkujou...

Můj denní spor, který vedu se svým "druhým já". Fantasy světy. Jedna část mého já je zapírá, protože podívejte se na náš svět - vidíte tu snad nějakou magii, elfy, trpaslíky? Naopak druhá část mého já říká, že za dob středověku, za dob gotiky a renesance, tu možná magie byla. Lidé tedy v ní rozhodně věřili. Navíc měla velký vliv církev a upalovaly se čarodějnice... stručně a jednoduše. Jak postupuju já při "tvorbě svého fantasy světa"?

Můj prvotní pokus byl Zirghall. Takový jednoduchý svět, doteď nevím, jak jsem tam dokázala nasáčkovat nějakých osm ras. Všechno bylo takový jednoduchý, neuvěřitelný a až moc... ani nevím, jak to vyjádřit. Můj druhý pokus byl Aigawya, přičemž to už mám hotovu druhou verzi. Takový pohled na fantasy svět v budoucnu, v takové fázi, jako je náš svět - technika, stroje - ale magie přesto stále, někde hluboko, žije. A můj třetí pokus, Aligdora, je pokus, na kterém si dávám nejvíc záležet. Dala jsem si totiž konečně těch pár... otázek.

1. Proč jsou elfové vždycky tak dokonalí?
Jo, možná se to někomu bude zdát prostě klasika, že elfové jsou ti dokonalí, ti vždy okouzlující a pravdomluvní, ti nejlepší, nejkrásnější, nejdokonalejší... jak říká Kesslers Knigge, nůůůdááá. Tedy, aspoň pro mě. Elfové jsou elfové, ale někdo by s tou dokonalostí mohl něco udělat. Co jsem s nimi udělal já? Udělala jsem z nich otroky. Tedy, lidi si jejich část zotročili. No jen se podívejte, jak naložili s americkými indiány. Myslíte, že by elfy ušetřili, kdyby jim ukázali nějaký to svoje kouzlo?
2. Proč jsou mágové vždycky tak vážení?
To je taky pravda, že ve všech fantasy si mágů váží a berou je jako dokonalost, stejně jako elfy. Ale opět pohlédněme například do našeho světa a co najdeme? Upalování čarodějnic, hony na čarodějnice, nenávist k nim... jistě, mnohdy to byla nepravdivá obvinění, ale ta výmluva existovala. Magie byla něco zakázaného, něco kacířského... no jen se podívejte na Harryho Pottera, jak s ním zacházejí mudlové jako Dursleyovi.
3. Proč všechno zachraňují... "děti"?
Heh, párkrát jsem si tohle pomyslela u Avatara. Pokud svět opravdu zachraňují děti, je to spíš pohádka, než příběh. Aspoň pro mě. Ale Avatar (The Last Airbender) mě dostal, tak jako tak.

Tedy, jestli se nad tím zamyslíte... je to jenom na vás. Já jen říkám, nad čím jsem se zamyslela já, ale není to žádné vnucování nebo tak něco.
Teď bych přešla k té druhé části tohoto článku - porovnávání fantasy světů, které jsou již vytvořené (s prominutím vynechám dokonalý svět pana Tolkiena, protože tam je prostě vypiplaný všechno a určitě jsou s jeho skutečností všichni obeznámeni - tam je snad pojmenovaný každičký kámen..nemyšleno ve zlém, na pana Tolkiena pohlížím s úctou).

Avatar: The Last Airbender
Ták, první svět. Jsou tu čtyři různé národy, každý přizpůsoben svému živlu. Každý se chová, tak jak má, a svět je uvěřitelný. Mě akorát vrtala hlavou jedna maličkost - jenom čtyři národy? Spočítejte si vlajky států u nás a možná začnete pochybovat jako já. Jinak se mi ale svět moc líbil, akorát jsem se tu ještě o jednom problému zmiňovala v otázce číslo tři...a abych nezapomněla, svět disponuje "originálními" sloučeninami zvířat. Tím myslím například ptakopysčího medvěda...

Dragon Age: Origins
Nemyslím si, že mnoho z vás tuhle hru zná, ale musím jí doporučit, je skvělá. To ona mě vlastně nakopla k tomu dát si těchhle pár základních otázek. Ona se na ně totiž zeptala a zodpověděla je. Podle mě přesně tak, jak by měli vypadat. Je to prostě uvěřitelný, temný svět, prohýbaný nákazou a zplozenci. Zlo je tu nejenom ve formě nemrtvých, ale i ve stínu duše teyrna Loghaina, který zradil krále a nechal ho zemřít na bojišti. Tím uvedl zemi do občanské války v té nejméně vhodné situaci. Elfové jsou tu jako otroci (Většinou) a trpaslíci jako vynikající obchodníci. A mágové... jsou uzavřeni ve věži, hlídaní církví, aby nikam neutekli. Jsou přeci nebezpeční.

Avatar
Asi je to trošku divné, že tu zmiňuju i Avatar s modrými Na´vi, ale myslím, že by to taky stálo za úvahu. Pandora se totiž od ostatních "Fantasy" světů liší tím, že vlastně ani pořádně není fantasy. Je to prostě normální země, kde mimozemšťani jménem Na'vi žijí svůj život, a přesto je to dokonale vypracovaný svět. Musím vzdát hold panu Cameronovi, protože vytvořil vážně pěkný měsíc (ano, Pandora je měsíc). To pojmenování všech rostlin, stromů, živočichů a lokalit je úctyhodné.

Eragon
Normálně bych to tady nezmiňovala, ale Eragon je vážně takový případ fantasy knížky, kde je hodné se zamyslet. Nevím, jestli bych totiž ten starověký jazyk nazvala magií, ale budiž... prostě jazyk, který oživuje, více méně, a... no, stejně si myslím, že je to magie. Kruci, knížku jsem četla už hodně dávno... a pak je tu samozřejmě otázka elfů a trpaslíků. Elfové jsou samozřejmě dokonalost sama a trpaslíci jako vždy nerudní, uzavření... ovšem nejlepší je jméno hlavního... záporáka. Galbatorix, řekla bych, ale teď, když o tom přemýšlím, nejspíš je to ještě nějak složitější. Dali byste vy takovéhle jméno svému dítěti?

Hraničářův učeň
Další fantasy-nefantasy knížka. Tedy, jakože jde o originální svět plný zajímavých národností (A taky jejich dostatečného počtu), ale je to svět bez magie a navíc hrdinství dětí. To je taková ta otázka. Ovšem musím říct, že ta série je vážně pěkná, i bez magie je to fantastický svět s mnoha bezvadnými charaktery, ale to odbočuju. V tomhle světě žijí jen lidé a tak to asi má být. Jak jsem řekla, je to takový fantasy-nefantasy svět. Nevím, jak bych to jinak vyjádřila. Opravdu nemůžu přijít na žánr té knížky...

Dobrá, těm, co přelouskali tenhle článek až do konce, srdečně děkuju a gratuluju ^^.
Nevím, jestli někomu z vás tyhle rady k něčemu budou, ani bych to nenazvala radami, prostě něčím... nad čím jsem se jen já zamyslela. Takže nakonec tady ještě přidám postup, jak vymýšlím svět, aby tenhle článek opravdu nebyl o ničem (protože si myslím, že je, ale to bych teď neměla řešit, že?).

1. Nakreslím si mapu - politickou i geologickou.
2. Určím, kde jaká rasa bude žít, jaký k sobě budou mít vztah, atd.
3. Pojmenuji národy, nakreslím jejich vlajky, doplním jejich základní demografické a zeměpisné údaje.
4. Doplním další věci, které se mi budou zdát důležité, například informace o náboženstvích, o měně, o jejich kalendáři, o jejich jednotkách váhy, výšky, délky... a tak dále.
 


Komentáře

1 sayury sayury | Web | 30. října 2010 v 18:52 | Reagovat

Jo,dragon age,ten jsem dohrála a začínám znova s novou postavou,luxusní hra :D

2 Brita Brita | E-mail | Web | 12. prosince 2010 v 18:25 | Reagovat

hraničářův učeň! já za to nemůžu, ale tyhle knížky prostě nepustím z ruky. já si vymyslela jen jeden svět. nedávno. je to jen jeden kontinent, poměrně malý, ztracený v mlze :-D. mám tam elfy, hlavně spoustu draků a malý uťápnutý národ lidí :D

3 KadetJaina KadetJaina | Web | 19. února 2011 v 13:11 | Reagovat

Galbatorix, Galbatorix... To mi zní jak nějaká postava z Asterixe a Obelixe :).
Pravda, fantasy klišé číslo jedna jsou perfektní elfové. Já mám ráda pořádný svině. Líbil se mi nápad ve Vznešených mrtvých, kde jsme měli (sice míšence) elfa, který byl prostě alkoholik, zloděj, vrah a ještě měl dobrej humor.
Co se Hraničářova učně týká, nedočetla jsem osmou knížku (asi blok nebo co) ale je to vlastně náš skutečný svět jenom trošku jinak. Vždyť seveřané jsou jasní Vikingové a ty kočovné kmeny (z 6. dílu??? Nevím) tam vidím mongoly.
Co se Last Airbendera týče,  ten svět byl vytvořen jednoduše na rovnováze a harmonii, ale zase ty charaktery stály za to.
Co se propracovanosti týče, zařadila bych sem Warcraft. Všichni ho teď odsuzujou kvůli WoW, ale když se člověk podívá na příběh, je propracovaný - spousta zbraní má svůj příběh, spousta lidí má svůj příběh, celé národy, prostě všechno.

4 Dragita Dragita | Web | 20. dubna 2011 v 20:55 | Reagovat

občas přemýšlím, jestli píšu opravdu fantasy, když mám svou rasu, zasazenou do našeho normálního světa, jen skrytou a žádní upíři, elfové, trpaslíci ani magie tam nejsou, jen sem tam nějaká vyspělá technologie 8-O  :-D Ale na úplně svůj svět se chystám, abych byla přesná vlastní planetu daleko ve vesmíru:)

A Eragona mám moc ráda, jen dítě bych Galbatorix nepojmenovala :D

5 Dragita Dragita | Web | 20. dubna 2011 v 21:39 | Reagovat

[4]: příště si dám asi kafe, než něco žbleptnu, protože mám pocit, že ty mé dva komentáře ( jeden u podobného článku) jsou na jedno brdo. :-x ???  :-(

6 Vesmiran Vesmiran | 21. listopadu 2011 v 15:39 | Reagovat

osobne bych pred bod 1 napsal bod 0 vymysleni pribehu.
protoze na dobrej pribeh se da vzdycky vymyslet nejakej  svet,ale naopak to nemusi fungovat.Tech klisoidnich svetu je uz tady prehrsle,zatimco dobrejch pribehu moc ne.

7 Constantin Constantin | 26. srpna 2012 v 23:10 | Reagovat

Mas tam nekolik chyb:zaprve-ve stredoveku se v magii neverilo,to prislo az s nastupem renesance,kdy ucenci zacali zkoumat zapomenute anticke "vedy"jako astrologie apod,  objevily i spisy o magii a zacali to prirozene zkouset(odtud pentagramy a dalsi blbosti) .Byli ale i vyjimky a to napr. V anglii kde uz ve 12. Stoleti byla napsana kniha lektvaru a zarikadavel      
Zadruhe-ve stredoveku se upalovaly hlavne kaciri(jinak heretici nebo katari),carodejnice,dejme tomu taky ale az v renesanci se uskutecnovaly ty zname hony na     carodejnice

8 Jitka Jitka | E-mail | Web | 1. března 2013 v 11:24 | Reagovat

Kdybys chtěla skutečně originální svět, navrhovala bych především zrušit všechno jako jsou právě elfové, trpaslíci a ostatní potvory a vymyslet si místo nich své vlastní :D
Jinak ještě k závěrečným bodům - jestli si vymýšlíš mapu sama, máš můj obdiv! :-) Tohle je zrovna jedna z věcí, do kterých bych si já osobně netroufla jít bez pomoci.

9 Viviana Viviana | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 8:55 | Reagovat

Dobře, dobře... možná tě potěší, že tenhle článeček byl pro mne poslední kapkou, a jakmile někde urvu trochu času, tu zatracenou mapu s poznámkami si nakreslím (k "hotovému", jen přepisovanému románu, devět let starému, skoro sedm set nms dlouhému, bezvaaaa...). :D Prostě díky za nakopnutí. :)

10 Siwa Siwa | Web | 6. srpna 2013 v 21:56 | Reagovat

Náhodou, takový Galbí, je pěkná zdrobnělina pro dítě. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel