2. lekce: Vaše hlavní postava

1. června 2010 v 20:14 | Annie-chan
Máte vymyšlený žánr příběhu? Možná už máte v mysli i načrtnutý děj a zápletky, ovšem co dělá příběh příběhem? Hlavní postava.

Když vymýšlíte postavu, je přirozené a nevyhnutelné dát jí/jemu něco ze sebe. Dovoluje to autorovi vytvořit si k postavě vztah, jaký k ní nikdo jiný mít nemůže. Nicméně dát postavě ze sebe příliš moc nebo přehánět určité znaky se ukazuje jako zbytečné, ledaže byste příběh psali v duchu sarkasmu a humoru. Nikdy nezapomínejte na spojení lidského těla a myslí. Fantasy není omluvou pro přílišné zacházení za hranice normálnosti, nejen v postavě samotné, ale i v ději. Toto jsou důležité detaily často opomíjené při vymýšlení postav. Nejdůležitější je toto: Žádný příběh se nikdy nesoustředil jen na jednu postavu. Ano, je to o příběhu oné postavy, ale nikdy ne o postavě.
Citace; potterpovidky.cz, Mary Sue projekt od neviathiel

Ano, je naprosto přirozené dát své hlavní postavě nějaké vaše charakteristické znaky - vzhled, chování, styl jednání... cokoliv. Ovšem nezapomeňte, že vaše postava musí být uvěřitelná, ne dokonalá, musí působit lidsky. Pokud vyrobíte postavu příliš dokonalou nebo nějak jinak s neuvěřitelnou minulostí či přítomností, stává se vaše postava Mary Sue (co to je se dočtete v článku). Proto si zkuste, když si vytváříte postavu, odpovědět na těchto sedm otázek (z knížky Jak napsat bestseller od Celiy Brayfieldové, já k nim mám ale většinou své vlastní komentáře).

1. Jaká je její hlavní kladná vlastnost? Zamyslete se - jaká první vlastnost vás napadne, když si představíte mámu, tátu, sourozence nebo třeba kamaráda? To, co vás napadne první, je taková ta hlavní vlastnost.
2. Co je jeho protikladnou vlastností? Protiklad - vnitřní nepřítel, kterého musí vaše postava překonat. Hamlet je mstivý, ale nerozhodný. Shirley Valentinová je dobrodružná, ale cítí, že si své sny nezaslouží. Protikladná vlasnost je důležitá, protože to dělá postavu postavou - jste snad vy dokonalí?
3. Co chce? Na začátku příběhu musí mít hrdina cíl, sen nebo ctižádost, i kdyby to byl jen klidný život a chtěl by zemřít obutý. Často to bývá mylný cíl, zarámovaný protikladnou vlastností, a bývá nahrazen něčím, co stále více obdivujeme, jak se příběh vyvýjí.
4. Co je za ním? Tak tohle jsou další větvičky na velké větvi. Rodina, práce, přátelé, vzdělání, minulost, zkušenosti... každý člověk by bez toho vlastně nebyl, tudíž to musí mít i vaše postava.
5. Co je nad ním? Jeho lepší já, jeho morálka, víra, jeho hodnoty, které již mezitím zapomněl nebo které se ještě nenaučil a které se stanou etickým základem jeho jednání. To je něco, co odhalí, jak se bude vyvíjet příběh, a bude zkoušeno událostmi.
6. Co je pod ním? Toto je nejhorší noční můra, jeho nejhlubší obava, o které se ponoří pře svou poslední bitvou. Je to někdo, kdo se z něho stane, když se ztratí z dohledu jeho lepší já.
7. Kde skončí? Konečná definice. Jak se vaše postava změní, čeho dosáhne, co si za svou cestu uvědomí? Není nutné, aby se vaše postava změnila, může na konci knihy klidně zůstat úplně stejná. Když ale postavě pak dopřejete šťastný konec, popudíte čtenáře. Toto je zásadní rozdíl mezi románem a filmem, nebo televizí, v nichž je vnitřní život hlavních postav méně zřejmý a časové rozpětí poměrně zhuštěné.

Když si odpovíte na těchto sedm otázek, měli byste být schopni postavu co nejlépe ovládat. Pak  budete schopni dodělat podrobnosti, jako že třeba nesnáší ryby, obvykle nosí džíny, miluje žvýkačky, jeho oblíbená barva je modrá... všechny maličkosti dodávají sílu podstatě postavy.
Nezapomeňte si všechny postavě povahově dodělat, tedy aspoň aby to dávalo smysl. Nemůže být přeci pecivál a pořádný perfekcionista zároveň, že?
A taky nezapomeňte na lidský vzhled, nikdo není nádherná prsatá blondýna nebo sexy bishík s těma nejkrásnějšíma očima a vlasama od narození, že (každý má nějakou vzhledovou vadu, třeba já mám hrozně placatý nos a koušu si nehty :D). Platí to i pro jiné rasy, musí to být pro ně normální vzhled (když máte třeba elfy se světlou kůží, tak by váš elfí hrdina neměl mít kůži tmavou, nebo by aspoň neměl být jediný na světě).

Mary Sue - co je to, jak jí nevytvořit a jak se jí vyvarovat
Zmínila jsem se tu o Mary Sue. Většina spisovatelů jí vytvořila ve svých začátcích - i já jsem jí vytvořila, když jsem to dílo po sobě četla, hrůza... (navíc byla děsná i úprava, ach). To dílko se jmenovalo Angela Malfoy a byla to Fanfiction na Harryho Pottera. A kterých že chyb jsem se to u postavy dopustila?
1) Jedinečná schopnost, kterou nemá každý. Tak to je typický znak Mary Sue.
2) Obrovská popularita, nádherná postava, oblíbenkyně. Nikdo není dokonalý. Ale Angela byla.
3) Přílišný kontakt s hlavními postavami. Tento bod platí jen na Fanfiction. Ano, Angela je sestra Draca a nejlepší kamarádkou Harryho, Rona a Hermiony, přičemž pokukuje po Harrym. To nejde, leda že byste se domluvili s autorem fenoménu a ten by vaší postavu do svého díla přidal, protože jinak tohle není možné. Postava se nejlépe NESMÍ slučovat s hlavními postavami, jde hlavně o milostný vztah :D

A co to tedy Mary Sue je?

V tuhle chvíli se asi ptáte, kdo je ta Mary Sue (hlavně pokud jste začínající autor). Jednoduše řečeno: Mary Sue je projekce autora nebo osoby, jakou by autor chtěl být. MS je přitom pojem používaný pro obě pohlaví, i když někde se objevují pojmy jako Gary Stu, Murray Stu apod., pro obě pohlaví i obojetné Airy Ooh. Dát tomuto fenoménu ženské jméno ale má svou příčinu - na poli fanfiction se totiž pohybuje více autorek než autorů.
MS je popisován/a jako dokonalá postava. Ale právě jejich dokonalost je jednou z jejich největších chyb.
Podle jiné, podrobnější definice je MS kterákoliv vlastní postava nebo velmi pozměněná postava z předlohy, která částečně reprezentuje osobnost autora. Poněkud negativněji řečeno, MS je primadona (většinou, ale ne vždy špatně napsaná), která podrývá život a realitu všech postav okolo, ovládne zápletku a podřizuje postavy z předlohy svým sobeckým záměrům.
Citace; potterpovidky.cz, Mary Sue projekt od neviathiel

Takže co z toho máte mít? VYVARUJTE SE MARY SUE. Pokud tedy pak nechcete do hrozné dílo kopat tisíc sáhů pod zem.
Pokud chcete zjistit něco víc (A bude se vám to hodit) o Mary Sue, použijte tetu Wikipedii nebo strýčka Googla. Nebo taky zdroj některých citací tady, myslím tím tenhle článek.
Příště se podíváme na téma - vím, zabývali jsme se tím už v první části, ale teď se na to podíváme podrobněji. Budeme se zabývat umístěním příběhu a trošku podrobnější strukturou děje.
 


Komentáře

1 klarkabila klarkabila | E-mail | 1. června 2010 v 20:54 | Reagovat

první odstavec se mi líbí :-)

2 Uzavřená Uzavřená | Web | 1. června 2010 v 21:23 | Reagovat

Velice dobře sepsané, souhlasím. Nemám výtky.

Já vždy povídku začnu psát, ale můj problém je, že ji nikdy nedopíši.

3 Já | Web | 1. června 2010 v 21:27 | Reagovat

Díky, tohle mi dost pomohlo...Bohužel jednu takovou MS jsem si před pár lety vytvořila, navrhla jsem jí dokonalý život a představovala jsem si, že je to moje kamarádka.
Teď, když jsem se poněkud více skamarádila s holkama ze třídy se jí ne a ne zbavit... :-?

4 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 2. června 2010 v 11:40 | Reagovat

Ha! Dobře sepsaný. Pro angličtináře ještě přidávám zajímací odkaz na stránku, která vůbec obsahuje dobré tipy a triky (http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/MarySue) a taky bych pro vážnější zájemce doporučila (opět anglicky psané) stránky spisovatelky Holly Lisle nebo Morgan Hawke (komu se nechce googlit, může použít odkazy z menu oblíbených stránek u mě na blogu). Obě nejen výborně píšou, ale taky dávají spoustu tipů "mladým a nadějným"...

5 Kaiya, Yuki a Rai Kaiya, Yuki a Rai | Web | 2. června 2010 v 14:43 | Reagovat

to je aký román xDDDDD ale zase je dosť dobrý:D ^_________^ je to veľmi dobre napísané:D

6 Lenka Lenka | Web | 4. června 2010 v 14:32 | Reagovat

Ahoj promin že tě teďkon trochu otravuju ale mám pár prozeb.
Podívej se prosím na můj blog a zanech po sobě komentář. A taky se klidně koukni na http://lenkasa.webgarden.cz

A podívej se taky na sestřin blog http://dabelinka.blog.cz
jsou to stránky výhradně pro dívky a pokud má některá dívka problém stačí napsat dotaz.
Znám jednoho člověka, který hrozně rád vyměňuje ikonky a spřáteluje a není to klasický obíhač, ale člověk, který skutečně píše komentáře jestli chceš vědět jaký blog má tak se podívej na http://blogova-reklama.blog.cz

Jestli se chceš pobavit tak přijď si pokecat na hpbradavice.blog.cz
Je tam sranda a chce to lidi na pokec!. Určitě nebudeš litovat. Ahojky a měj se krásně

7 Vivi Vivi | Web | 8. června 2010 v 17:23 | Reagovat

Jednu takovou MS sem měla. Docela nedávno. Potom sem jí ale zrušila protože mi začala lízt na nervy.

8 Nakano Miharu Nakano Miharu | Web | 8. června 2010 v 17:43 | Reagovat

a jééééé.... :D  :D  moc díky za tenhle užitečnej článek - už si na to dám větší pozor :-D některý moje postavy mají už nádech MS :-D

9 terysek06 terysek06 | Web | 15. června 2010 v 12:20 | Reagovat

ahoj, máš užasny blog...tky píšu, ale už dlouho...budu moc ráda, když se mrkneš na můj bloček .. byla bych zvědavá na tvůj názor... momentálně sbírám čtenáře, tk budu moc ráda :)

10 SimaHatake SimaHatake | Web | 17. června 2010 v 12:45 | Reagovat

Dobre napísané, zase raz :)
Ja som už Mary Sue napísala veľmi veľa krát... A mám pocit, že som ju vytvorila aj v Untochable, je tak? grr..=)
Ja niekedy začnem písať poviedku bez toho, aby som si premyslela hlavnú postavu, nuž, a potom to tak aj vyzerá.. napríklad ani pri Untouchable som nič nemala premyslené o Dene... a pravdu, ešte ani nemám domyslené xD...
Budem sa podľa toho v budúcnosti riadiť, užitočné to teda je :)

11 Lennroe Lennroe | Web | 10. února 2011 v 19:14 | Reagovat

To je podle taortových karet, ne? Ty otázky. Mám dojem, že podobně se dělaá jeden výklad.

12 Annie-chan Annie-chan | Web | 10. února 2011 v 19:20 | Reagovat

[11]: Ne ne, to je bráno podle knížky :D. Tak taortové karty? Na to se budu muset mrknout.

13 Chodiaca kreativita Chodiaca kreativita | Web | 16. srpna 2011 v 15:35 | Reagovat

V časti, kde si popisovala hlavnú postavu, ťa na čosi musím upozorniť. Zdá sa mi, akoby si to tvorila iba na základe jedného príbehu. Tá postava nemusí niečo chceiť, nemusí chcieť niečo dosiahnuť, nemusí na konci príbehu dospieť. Nieje to pravidlo :-)

14 Armilla Armilla | E-mail | Web | 25. června 2012 v 18:33 | Reagovat

Tady se mi líbí... ;-)

15 Virwen Virwen | E-mail | Web | 11. října 2012 v 14:28 | Reagovat

Zase mi to hodně dalo.. :D Vážně ;) Opět vidím, že budu muset trošku poupravit (v budoucnosti :D ) některé svoje postavy.. :D A jde se na další "lekci".. :D

16 Monikapes Monikapes | Web | 25. ledna 2013 v 22:50 | Reagovat

Já mám svojí postavu a holky říkají že jsem si vytvořila dvojče :-D by mě zajímalo jestli něco z tich bodů splňuje když si to říkam :-?

17 Kamca Kamca | E-mail | 12. dubna 2014 v 9:25 | Reagovat

Nejlepší je http://www.xjidelnicek.cz, tahle stránka mi opravdu pomohla. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PageRank ukazatel